tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Stavovská organizácia Beef + Lamb New Zealand (B + LNZ) na základe výsledkov prieskumu vykonanom na viac ako 500 komerčných chovoch zverejnia aktuálny odhad početných stavov oviec, z ktorého vyplýva, že desať rokov pretrvávajúci trend znižovania početných stavov oviec bude na Novom Zélande pokračovať aj v tomto roku.

 

V krajine sa k 30. júnu 2021 chovalo okolo 25,83 mil. oviec, čo bolo o 200 000, resp. 0,8 % menej ako pred rokom. Uvedený pokles bol slabší ako v predchádzajúcich rokoch, ale v konečnom dôsledku pokračoval.

Za posledné desaťročie Nový Zéland zredukoval populáciu celkovo o 5,3 mil., resp. 17 %, pričom historický vrchol bol dosiahnutý v roku 1982 so stavmi na úrovni 70 mil. zvierat. Podľa odborníkov nebol najnovší pokles dôsledkom neadekvátnych cien. Tie síce v porovnaní so špičkovými hodnotami roku 2020 klesli, no stále sú na nadpriemernej úrovni.

Podľa stavovského združenia musia výrobcovia v niektorých častiach krajiny od druhej polovice roku 2020 zápasiť so suchom, ktoré viedlo k nízkej ponuke krmív a predčasnému porážaniu. Podľa prieskumov organizácie klesol počet bahníc ku koncu júna 2021 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 0,5 % na 16,48 mil. zvierat; počty oviec do 1 roka zároveň klesli o 0,6 % na 8,61 mil..

Podľa prieskumu sú bahnice v normálnom až dobrom stave a úspešnosť oplodnenia je vyššia ako vlani. Organizácia preto odhaduje, že na jar na južnej pologuli vzrastie počet jahniat narodených na Novom Zélande v porovnaní s predchádzajúcou sezónou o 1,6 % na 23,25 mil. zvierat.

Prieskum zároveň konštatoval zvýšenie početných stavov mäsového hovädzieho dobytka o zhruba 100 000 (+ 2,5 %) na 3,98 mil. zvierat. Trend, ktorý sa začal v roku 2017 každoročným nárastom početných stavov tak naďalej pokračuje.

Zo zdrojov schweizerbauer preložil a upravil

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov