tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Ceny plodín v uplynulom týždni pokračovali prevažne v miernej korekcii smerom na nižšie úrovne. Pšenica na burze MATIF medzitýždenne oslabila o 1 EUR/t na dnešných 213 EUR/t.

 

Prvý kontrakt novej úrody kukurice, ktorý je momentálne už najlikvidnejším (a tým aj pre trhy relevantnejším) kontraktom plodiny na burze MATIF medzitýždenne posilnil o 2 EUR/t na 206 EUR/t. Vlaňajšia úroda kukurice sa obchoduje za 258 EUR/t, čo je o 12 EUR/t viac ako pred týždňom. Repka na burze MATIF medzitýždenne oslabila o 4 EUR/t, keď jej cena poklesla na dnešných 529 EUR/t. Cena kanadskej repky ostala medzitýždenne nezmenená na 603 EUR/t, kým austrálska repka (non GMO) posilnila o 2 EUR/t na 515 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne poklesli ceny čiernomorskej pšenice o 2 EUR/t na dnešných 211 EUR/t, kým cena mäkkej pšenice v USA oslabila o 7 EUR/t na 211 EUR/t. Kukurica na CBoT korigovala nadol o 3 EUR/t na dnešných 183 EUR/t, zatiaľ čo cena sóje sa prepadla nadol o 21 EUR/t na 424 EUR/t.

 

Pšenica

Suché a teplé počasie na severe USA naďalej zhoršuje kondíciu miestnych porastov jarnej pšenice, keď USDA na konci minulého týždňa reportovalo, že v dobrej až excelentnej kondícii je už len 9 % všetkých porastov pšenice, čo je výrazne menej oproti rovnakému času vlaňajška (70 %). V krajine sa súčasne začal už aj zber jarných pšeníc.

S korekciou odhadu tohtoročnej produkcie pšenice v Rusku vyšlo aktuálne i domáce ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré odhaduje tohtoročnú produkciu krajiny na 81 mil. ton. Na druhej strane druhá najdôležitejšia pestovateľská oblasť pšenice v Rusku – oblasť Kuban hlási ukončenie žatvy s rekordným výsledkom, keď miestni farmári zožali 10,5 mil. ton pšenice. Analytici SovEcon (ktorí aktuálne držia odhad celkovej produkcie pšenice v Rusku na 82,3 mil. ton) pritom odhadovali pre túto oblasť produkciu vo výške 9,9 mil. ton. SovEcon však pripomenul, že iné regióny nemali až také optimálne počasie a i preto očakávajú, že hektárové výnosy v iných oblastiach Ruska budú nižšie v porovnaní s oblasťou Kuban.

Na burze MATIF cena pšenice minulý týždeň v súlade s našimi očakávaniami korigovala nadol na 210 EUR/t, aktuálne sa pritom drží v okolí 213 EUR/t. Nejasné výsledky žatvy v USA ako aj v Rusku pritom môžu najbližšie obdobie naďalej poskytovať cenám podporu a tým ich držať na burze MATIF nad značkou 202 EUR/t, konkrétne v obchodnom pásme medzi 202 až 220 EUR/t. Keďže ale Európa nevykazuje problémy z tohtoročnou produkciou tak ako to vidíme v USA, môžeme tu naďalej očakávať postupný tlak na pokles cien komodity.

 

Kukurica

Debata v USA o ďalšom nastavení lagislatívy týkajúcej sa výroby bioetanolu vytvorila v minulom týždni poklesný tlak na miestne ceny kukurice po tom, čo viacerí producenti požadujú zavedenie výnimiek na primiešavanie biozložky do palív a to hlavne v čase, keď biozložka predražuje výslednú cenu paliva. Kukurici na burze CBoT sa tak nepodarilo úplne vyplniť cenovú medzeru medzi 5,7 až 5,92 USD za bušel, keď cena korigovala nižšie smerom k 5,4 USD za bušel. Ceny stlačili nadol aj správy o spomaľovaní exportov komodity z USA, pričom najnovšie dáta naznačujú na to, že USDA vo svojom augustovom reporte WASDE bude musieť mierne korigovať nadol svoj odhad výšky zrealizovaných exportov kukurice v USA pre ročník 2020/21 (skončí 31.8.2021). Cena komodity má ale naďalej silnú podporu vo svojich fundamentoch. Výhľad suchšieho a teplejšieho počasia v USA pre najbližší týždeň už od včera dostal znovu cenu komodity do rastového módu, pričom USDA včera potvrdilo i mierne zhoršenie kondície miestnych porastov kukurice, keď do kategórie dobrej až excelentnej kondície zaradilo 64 % porastov, čo je o 1 % menej ako pred týždňom. Zdá sa tak, že augustový WASDE report prinesie so sebou i mierny pokles odhadu očakávanej hektárovej úrody kukurice v USA a tým aj redukciu celkovej produkcie krajiny. Stále to však v USA vyzerá na silnú produkciu, ktorá by mala dosiahnuť okolo 380 mil. ton.

Dažde pritom dorazili uplynulý týždeň aj na Ukrajinu, čo len potvrdzuje silný potenciál tohtoročnej produkcie kukurice v krajine. Podobný trend pritom badať i v Maďarsku či v Rumunsku, čo môže najbližšie obdobie brzdiť ceny kukurice na burze MATIF vo svojom cenovom raste. V aktuálnom týždni očakávame cenový pohyb kukurice na burze MATIF v bočnom pásme.

 

Olejniny

Približne 50 % výmery Kanadských prérií v uplynulom týždni dostalo medzi 20 až 60 mm zrážok, čo na mnohých miestach znížilo stres miestnych porastov repiek v Kanade. Región však dominantne naďalej vykazuje zrážkový deficit, pričom ako ukazuje nedávno zverejnená anketa, približne tretina opýtaných farmárov očakáva hektárový výnos repky len v okolí 1,1 t/ha, čo je výrazne pod tradičným výnosom v okolí 2 t/ha. Je tak čoraz viac pravdepodobnejšie, že tohtoročná produkcia repky v Kanade bude pod 20 mil. ton a zdá sa, že to môže byť dokonca i menej ako 18 mil. ton. To je hlavný dôvod, prečo ceny repky na svetových trhoch sa naďalej držia na vyšších úrovniach. Na MATIFe ceny minulý týždeň korigovali nadol k 510 EUR/t, následne sa komodita vrátila späť k 530 EUR/t. Z pohľadu technickej analýzy cena komodity aktuálne stratila úroveň svojho 20–dňového cenového priemeru, čo môže signalizovať na ďalší cenový pokles. Na druhej strane ak Kanada nezaznamená tento týždeň žiadne zrážky, potom môžeme pokojne vidieť na trhu opätovný cenový vzostup komodity. Predpoveď pre Kanadu pritom hovorí o príchode zrážok ku koncu tohto týždňa. Tak či tak, pri repke je potrebné naďalej počítať s volatilným cenovým pohybom v obidvoch smeroch.

Zvýšenú volatilitu pritom vykazujú i ceny sóje na burze CBoT, keď tieto v minulom týždni najprv korigovali nadol zo 14,5 na 13,75 USD za bušel, no v tomto týždni nateraz úspešne vymazávajú svoje predchádzajúce straty, keď sa cena dnes dostala späť na 14,2 USD za bušel. USDA včera kvantifikovalo v dobrej až excelentnej kondícii 58 % porastov sóje v USA, čo bolo o 2 % menej ako pred týždňom. Približne tretina pestovateľských výmer sóje v USA totiž naďalej vykazuje zrážkový deficit a vysoké teploty, čo aktuálne vo fáze nasadzovania strukov pôsobí nepriaznivo na formovanie budúceho výnosu plodiny. Podobne ako pri kukurici, aj pri sóji tak možno v augustovom reporte WASDE očakávať miernu medzimesačnú redukciu odhadu produkcie pre USA, nateraz však stále vyzerá celková produkcia plodiny v krajine sľubne. Pri olejninách tak môžeme najbližšie obdobie naďalej očakávať skôr nervózny cenový vývoj s pohybmi do obidvoch strán.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 30. týždňa 2021: pšenica 208 – 212 EUR/t, kukurica 202 – 208 EUR/t, repka 510 – 545 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov