tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Utorok 04.oktobra 2022, meniny má František, zajtra Viera

Španielskeho ministra kritizovali členovia jeho vlastnej koaličnej vlády za úsilie o zníženie spotreby mäsa v krajine.

 

Tento týždeň zahájil minister pre spotrebiteľské záležitosti Alberto Garzón kampaň, ktorá má Španielov povzbudiť k tomu, aby jedli menej mäsa. „Jesť príliš veľa mäsa je škodlivé pre naše zdravie a pre planétu,“ uviedol pán Garzón vo videu na Twitteri.

Pre niektorých ministrov však bolo ťažké túto výzvu akceptovať. „Zdá sa mi, že kampaň je nešťastná,“ uviedol minister poľnohospodárstva Luis Planas v rozhovore pre miestny rozhlas. Podľa Planasa je kampaň „Menej mäsa, viac života“ pre španielsky mäsový priemysel, ktorý významne prispieva k ekonomike krajiny „nespravodlivá“.

Šesť združení na výrobu mäsa uvidelo svoje názory v otvorenom liste ministrovi Garzónovi. Združenia obvinili ministra z hanobenia sektoru, ktorý predstavuje 2,5 milióna pracovných miest a exportuje v hodnote takmer 9 mld. EUR.

Táto kritika zvýšila tlak na ministra Garzóna, ktorý šiel do štátnej televízie obhájiť svoju kampaň a objasniť svoj odkaz. Myšlienkou nebolo úplne prestať jesť mäso. Namiesto toho vyzval ľudí, aby sa riadili pokynmi španielskeho regulátora potravín, ktorý odporúča jesť medzi 200 g a 500 g mäsa týždenne. Momentálne podľa neho priemerný Španiel zje viac ako 1 kg.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že mnoho národných zdravotníckych orgánov odporúča ľuďom, aby obmedzili príjem spracovaného mäsa a červeného mäsa, ktoré súvisia so zvýšeným rizikom úmrtia na srdcové choroby, cukrovku a iné choroby. Mäso však zostáva pre mnohých ľudí na celom svete základom stravovania z kultúrnych, ekonomických a osobných dôvodov.

Keď sa vo štvrtok (8.7.2021) pýtali na debatu počas diplomatickej cesty do Litvy, španielsky premiér Pedro Sánchez sa priklonil ku konzumentom mäsa. Pre neho boli stejky „neprekonateľné“, uviedol na tlačovej konferencii.

Spor odhalil politické rozdiely medzi stranami španielskej vládnej koalície. Pán Planas patrí do Socialistickej strany pána Sáncheza, ktorá má silnú podporu v niektorých vidieckych oblastiach a medzi tradičnými voličmi robotníckej triedy. Pán Garzón je z ľavicového Unidas Podemos, ktorý závisí od mladších a mestských progresívnych voličov.

Hovädzie mäso je spornou témou aj v susednom Francúzsku, kde vláda kritizovala lyonského starostu za odstránenie mäsa zo školských jedálničkov.

 

Zo zdrojov BBC preložil a upravil

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov