tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Ceny agrokomodít majú opäť staronového lídra rastového trendu – repku. Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 3 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 199 EUR/t.

 

 

Vlaňajšia úroda kukurice si na MATIFe medzitýždenne polepšila o 1 EUR/t, keď cena komodity stúpla na dnešných 235 EUR/t, zatiaľ čo prvý kontrakt novej úrody zlacnel o 3 EUR/t na 193 EUR/t. Repka na burze MATIF medzitýždenne poskočila o 40 EUR/t na dnešných 542 EUR/t. Epicentrum rastu tejto komodity sa však nachádza v Kanade, kde tamojšie ceny repky medzitýždenne pridali 97 EUR/t, pričom prvý kontrakt novej úrody sa vďaka tomu dnes vyšplhal na rekordnú sumu 625 EUR/t. Cena austrálskej repky medzitýždenne pridala 26 EUR/t pričom aktuálne sa obchoduje na 518 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 3 EUR/t na dnešných 202 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA v sledovanom období pridala 5 EUR/t, čím posilnila na dnešných 198 EUR/t. Cena kukurice na CBoT medzitýždenne oslabila o 3 EUR/t na 181 EUR/t a sója zdražela o 10 EUR/t na 435 EUR/t.

 

Pšenica

Účastníci trhov pozorne sledovali zverejnenie včerajšieho júlového WASDE reportu od Amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo (USDA), aj keď treba povedať, že pod hlavným hľadáčikom nebola ani tak pšenica, ale dáta týkajúce sa kukurice či olejnín. Ministerstvo v reporte medzimesačne zredukovalo odhad svetovej produkcie pšenice o 2 mil. ton na stále rekordných 792,4 mil. ton. Za redukciou stojí nepriaznivý vývoj kondície porastov jarnej pšenice v USA, pričom USDA medzimesačne kvôli tomuto dôvodu zredukovalo odhad produkcie pšenice v USA o 4,1 mil. ton na 47,5 mil. ton. Naproti tomu v európskom priestore dochádzalo prevažne k nárastu odhadov práve zberanej produkcie pšenice. EÚ-27 má podľa prognóz USDA medziročne zozbierať o viac ako 12 mil. ton pšenice viac. V súlade s našimi očakávaniami USDA zvýšilo aj odhad produkcie Ukrajiny na rekordných 30 mil. ton.

Z pohľadu fundamentov pšenica naďalej ostáva najslabším článkom spomedzi všetkých hlavných trhových plodín, naďalej však nemôžeme vylúčiť, že susedné trhy s kukuricou a najnovšie z olejninami komodite dodajú nové prorastové impulzy. Investorov môže motivovať k novým investíciám do komodít aj dnešná správa o júnovej inflácii v USA, ktorá je medziročne vyššia o 5,4 %. Strach z vysokej inflácie tak môže nútiť investorov chrániť svoj kapitál prostredníctvom investícií do komodít. Z pohľadu technickej analýzy pšenica na burze MATIF potrebuje uzatvoriť nad cenou 202 EUR/t, aby mohla pomýšľať na ďalší cenový rast. Nevylučujeme pritom, že najbližšie dni sa to komodite i podarí, pretože aktuálne vidíme v búrlivom rastovom trende susedný trh s repkou, ktorá môže potiahnuť nahor i ďalšie plodiny. Zo strednodobého hľadiska však naďalej zastávame názor, že pšenici z fundamentálneho pohľadu aktuálne stále viac „pasuje“ cenový interval medzi 185 – 202 EUR/t.

 

Kukurica

Včerajší WASDE report nebol až tak priaznivý pre rast cien kukurice, keď USDA medzimesačne nevýšila odhad nadchádzajúcej produkcie v USA o 4,5 mil. ton na 385,2 mil. ton. Dôvodom bolo navýšenie pestovateľských plôch plodiny v krajine, tak ako to ukázali reporty ministerstva z konca júna. Na druhej strane ministerstvo výrazne okresalo odhad tohtoročníkovej úrody plodiny v Brazílii (v krajine prebieha momentálne žatva druhej úrody kukurice) a to o 5,5 mil. ton na 93 mil. ton. Kukurici sa pritom podarilo po zverejnení reportu posilniť na vyššie úrovne, čo naznačuje, že investori aktuálne stále prikladajú výraznú váhu súčasnej tesnej ponuke komodity na trhu a menej si všímajú výhľad potenciálne silnej novej úrody komodity vo svete, ktorá dorazí na trh na jeseň.

Počasie v USA ostatný týždeň prinieslo nové zrážky do severozápadnej časti Kukuričného pásu, ktorý doteraz trpel najväčším vlahovým deficitom, čo bol faktor, prečo cena kukurice v minulom týždni a až do zverejnenia včerajšieho reportu WASDE strácala na svojej cene. Ministerstvo súčasne včera potvrdilo i zlepšenie kondície kukurice v USA, keď v dobrej až excelentnej kondícii je najnovšie zaradených 65 % všetkých porastov kukurice, čo je o 1 % viac ako pred týždňom.

Cenové smerovanie kukurice je v tomto momente pomerne nejasné, keďže na plodinu vplývajú viaceré faktory, ktoré na jednej strane podporujú vyššie ceny, no na strane druhej vízia silnej nadchádzajúcej úrody zase vyvíja tlak na pokles cien. Keďže ale aktuálne na trhu vládne „silná prorastová story“ pri cenách repky, je možné, že kukurici sa tento týždeň podarí si pripísať mierne zisky a mierne posilniť.

 

Olejniny

A poďme k príbehu týždňa, ktorý aktuálne píše repka. Hľadáčik pozorovateľov trhu je pritom namierený na Kanadu, ktorá už druhý týždeň eviduje v hlavných pestovateľských oblastiach repky rekordne vysoké teploty nad 35 stupňov (teplota 10 stupňov Celzia nad normálom) Celzia a súčasne len minimum zrážok. Vysoké teploty pritom podľa predpovedných modelov majú pretrvať aj najbližšie dva týždne. Keďže Kanada sa špecializuje na jarnú repku, súčasné horúčavy pôsobia na miestne porasty veľmi nepriaznivo. Začína sa pritom špekulovať o tom, že produkcia repky v krajine nemá šancu túto sezónu prekročiť métu 20 mil. ton a to napriek tomu, že Kanadský štatistický úrad v úvode júla potvrdil, že kanadské výmery repky vzrástli túto sezónu takmer o 10 % na 9,1 mil. ha. Neistota na trhu katapultovala kanadské ceny repky na burze ICE nahor už na 625 EUR/t, pričom včera ceny vzrástli o limit nahor. Za päť dní kanadská repka posilnila o 110 EUR/t. Komodita pritom akceleruje nahor aj na burze MATIF, keď v priebehu niekoľkých dní sa cena znovu vyšvihla z méty 500 EUR/t na aktuálnych 545 EUR/t. Jednu chvíľu počas dnešného dňa sa obchodovala za 561 EUR/t, čo je nový cenový rekord pre kontrakt sledujúci novú úrodu.

Treba povedať, že ak komodita uzatvorí na cene nad 560 EUR/t, potom sa znovu dostane do rastového trendu, pričom sa jej otvorí priestor pre otestovanie jarného cenového maxima na 600 EUR/t. Treba však povedať, že súčasný parabolický rast ceny komodity nahor je hnaný nejasným počasím, ktoré sa môže kedykoľvek zmeniť a na čo následne zareagujú i ceny repky. Predpokladáme, že komoditu najbližšie dni čakajú ďalšie divoké cenové pohyby a vzhľadom na predpoveď počasia v Kanade v tomto momente nemôžeme vylúčiť, že repka sa ešte pokúsi o ďalší vzostup svojej ceny. V čase žatvy je súčasné dianie na trhu s repkou veľmi vzácnym úkazom a v tomto momente sa dá len veľmi ťažko predpovedať, kde uzatvoria ceny repky najbližší týždeň.

Z dynamiky trhu sa zdá, že repka má naozaj v tomto momente chuť a ambíciu predĺžiť svoj súčasný exponenciálny rast ešte na vyššie úrovne (alternatívne k 600 EUR/t), stále však nám nedá poukázať na riziká, ktoré táto nateraz päť dní trvajúca cenová rally môže priniesť. Parabolický rast je neudržateľný a spravidla komodita po prerušení takéhoto trendu stráca veľmi rýchlo 80 % z cenového rastu, ktorý zaznamenala počas takéhoto exponenciálneho vzostupu. Preto opätovný návrat ceny k 500 EUR/t je rovnako dosť realistickým scenárom najbližších dní. Súčasný cenový vzostup je však každopádne dobrým argumentom pri jednaní o realizačných cenách pri predaji komodity.

AGROMAGAZÍN vzhľadom na súčasný vývoj na trhu razantne rozširuje cenový interval odhadovanej ceny repky na burze MATIF na konci aktuálneho týždňa. Ak cena uzatvorí nad 560 EUR, potom je v hre vzostup na cenu 601 EUR/t, ak sa to repke nepodarí, zrejme bude znovu klesať k méte 500 EUR/t. Uvidíme, čo nám prinesie počasie v Kanade najbližšie dni.

Cenová rally pri repke pritom dvíha i ceny repkového oleja, čo sa prenáša na sójový olej a následne i na ceny samotnej sóje. Tá na burze CBoT ostatné štyri obchodné dni posilnila z 13,5 na 14,2 USD za bušel. Pokračujúce zrážky v USA pritom naznačujú stále na priaznivú výšku úrody sóje v krajine. Plodina je momentálne v kľúčovej fáze tvorby úrody, keď približne už 50 % porastov už nasadzuje struky. Produkcia sóje v USA tak môže byť vysoká. Včerajší WASDE report pritom priniesol aj navýšenie odhadu koncoročníkových zásob sóje v Brazílii o 3,3 mil. ton na 26,3 mil. ton, čo mierne znížilo napätie vychádzajúce z tesných zásob plodiny na globálnom (hlavne americkom) trhu. Ceny sóje na trhu tak môžu byť najbližšie obdobie náchylné na pokles, no ak repka ukáže najbližšie dni ďalšiu akceleráciu svojej ceny, potom zrejme sa nebude chcieť mieriť na nižšie úrovne ani cenám sóje.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 28. týždňa 2021: pšenica 199 – 204 EUR/t, kukurica 230 – 235 EUR/t (nová úroda 192 – 198 EUR/t), repka 500 – 601 EUR/t.


/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov