tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Rodinná spoločnosť ABM vegetable hospodári v okolí Ivankypri Nitre na 300 ha pôdy. Okrem klasickej poľnej výroby sa špecializujú aj na pestovanie zeleniny, najmä hlúbovín. Časť z produkcie následne predávajú priamo vo vlastnej predajni. Sortiment tu dopĺňajú ďalšími potravinami prioritne od domácich výrobcov. Zvyšnou dopestovanou zeleninou zásobujú reštaurácie, jedálne a veľkosklady na strednom a západnom Slovensku.

 

Okrem zeleniny pestujú na ostatných 90 % svojej výmery pšenicu, kukuricu, vrátane osivovej a slnečnicu. V ABM vegetable nezabúdajú ani na živočíšnu výrobu, chovajú približne 40 býkov na výkrm.

 

Orba pod každú plodinu

„Orba je u nás základ. Orieme všetko a pod každú plodinu,“ hovorí Marek Belan, zástupca druhej generácie v rodinnej spoločnosti, ktorú založil jeho otec Marián.

Pri orbe zvyknú pluhy vybaviť aj podrývacími tŕňmi. Miestne poväčšine ťažké pôdy takto dokážu spracovať do hĺbky 40 až 45 cm. Samotné radlice pluhu pracujú od 28 do 33 cm, pričom viac je to pod zeleninu.

Už 9 rokov používajú pluh LEMKEN VariOpal 7. Kvalita práce rozhodla a na jeseň minulý rok pribudol ďalší stroj od rovnakého výrobcu, s typovým označením Juwel 7. Dokonca motivovali aj susedný podnik, kde pri kúpe nových pluhov vybrali rovnako LEMKEN.

Oba pluhy majú síce iný rok výroby, ale výbavou sú veľmi podobné. Ide o 5-radličné pluhy v prevedení 4+1, s variabilným nastavením pracovného záberu a mechanickým istením. Marek Belan dodáva: „Pluhy ťaháme 160 a 220 koňovým traktorom. Pri novom pluhu sme ani nerozmýšľali nad inými ako pásikovými odhrňovačkami, v našich podmienkach sa osvedčili. Perfektne drobia pôdu a majú nízky ťahový odpor.“

Na spracovanie pôdy po zrnovej kukurici nasadzujú Rubin 12, s pracovným záberom 3 m. „Do kukuričného strniska je to bezkonkurenčné tanierové náradie,“ hodnotí Marek Belan.

 

Štefan Ščecina

AGROMAGAZÍN

Celý článok bol uverejnený v júnovom vydaní mesačníka AGROMAGAZÍN.

Časopis AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

 

Na úvodnej snímke zľava Marek Belan a Pavol Gaži, zástupca spoločnosti BIOLIFE, regionálneho predajcu techniky LEMKEN.

TSF_LEMKEN_20190919_1289_cmyk

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov