tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan si od zástupcov Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku a Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných vypočul problémy, ktoré im spôsobuje šírenie nákazy afrického moru ošípaných. Dôvodom je tento týždeň potvrdený prípad výskytu afrického moru ošípaných (AMO) vo veľkochove v okrese Lučenec.

 

Zástupcovia chovateľov na prvom stretnutí s ministrom Vlčanom od jeho vymenovania do funkcie vyjadrili nádej, že ich minister vypočuje a bude aktívne riešiť problémy, ktoré im AMO práve vo veľkochove spôsobuje. Veľkou témou stretnutia bola práve aktuálna situácia v súvislosti so šírením afrického moru ošípaných v populácií diviačej zveri, ktorý ohrozuje veľkochovy aj domáce chovy ošípaných.

,,Na odvetví výroby a spracovania bravčového mäsa mi mimoriadne záleží, preto som zástupcom chovateľov ošípaných prisľúbil moje osobné nasadenie pri riešení situácie, ktorú im AMO spôsobuje. Aj preto na ministerstve na základe môjho rozhodnutia už intenzívne funguje pracovná skupina, ktorá má v krátkom čase navrhnúť riešenia, ako postupovať v prípade, že sa AMO v chove vyskytne a zároveň ako prenosu z diviačej zveri účinne predchádzať,“ uviedol po rokovaní minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

Minister vyzval chovateľov, aby postupovali mimoriadne obozretne v prípade, že spozorujú akékoľvek zmeny v zdravotnom stave chovaných zvierat. Včasné nahlásenie a izolácia môžu zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy a tým predísť obrovským škodám. Pracovná skupina, ktorá sa na ministerstve zaoberá uvedenou problematikou v dohľadnom čase predstaví návrh účinného riešenia pri boji s AMO na Slovensku.

 

Tlačová správa MPRV SR

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov