tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Surovinami a vstupmi sa v poľnohospodárstve manipuluje viacnásobne.

Naše odborné kapacity vypočítali takzvaný súčiniteľ nakládky s priemernou hodnotu 1,8. Naložiť, preložiť, previezť, presunúť sa musí každý vstup do výroby a úroda takmer dva razy. Našťastie, doby, keď sa osivo ručne vrecovalo, nakladalo na vlečku a opätovne do sejačky, už sú v drvivej väčšine podnikov minulosťou a túto prácu nahrádza technika.

V našich podnikoch s materiálom najčastejšie manipuluje teleskopický manipulátor. Na Slovensku začala ich éru písať značka Manitou, ktorá sa stala synonymom tohto typu stroja a prvé husle hrá aj v súčasnosti. Ak zoberieme štatistiku predaja za posledné dva roky, tak viac ako 40 % materiálu a surovín preloží práve táto značka, nasledovaná JCB a Merlom alebo Diecim. Či už vlastníte alebo vyberáte nový stroj, upriamiť pozornosť treba nielen na značku a základné technické parametre ako výška zdvihu a nosnosť, ale aj na robustnosť stroja - na sériu. Ako vyplýva z názvu, konštrukcia predurčuje teleskopický manipulátor na manipuláciu s ľahšími materiálmi. Na dennodenné prekladanie zrnín či maštaľného hnoja na poľnej skládke je totižto určený ťažký kolesový alebo kĺbový nakladač. Všetci poznáme skutočnosť, že tieto ťažké práce zvláda aj manipulátor. Je tu jedno ale. Daňou zato je nižšia životnosť a menšia výkonnosť v porovnaní s väčším kolesovým nakladačom.

Týka sa to predovšetkým podnikov iba s rastlinnou výrobou, v ktorých by sa kolesový nakladač uplatnil len v úzkom časovom okne po zberových prácach. Aby sa užívatelia manipulátorov vyhli do budúcnosti výrazným problémom s lomom hlavných častí, je dôležitý správny výber. Spolu s dodávateľom techniky musia manipulátor vyberať podľa podmienok v podniku a množstva surovín. V snahe podliezť cenu od konkurencie obchodníci mnoho razy ponúknu stroj lacnejší z nižšieho radu manipulátorov a nie vyššieho a drahšieho, ale vhodnejšieho. Všímajte si preto mohutnosť ramena, náprav, veľkosť koncových prevodov, pretože následné problémy so zlým výberom budú bolieť užívateľa aj dodávateľa. Aj v tomto prípade platí, že neexistuje zlý stroj, ale len zle vybratý stroj a pri finálnom výbere porovnávať jablká s jablkami a hrušky s hruškami.

Marián Kukučka

Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov