tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 29.septembra 2023, meniny má Michal/Michaela, zajtra Jarolím

Plodiny: Zdá sa, že po dlhšom období rastu tu máme na rastlinnom agrokomoditnom komplexe cenovú korekciu.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 7 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 205 EUR/t. Kukurica medzitýždenne zlacnela o 7 EUR/t na dnešných 194 EUR/t. Repka na MATIFe stratila medzitýždenne 11 EUR/t, keď sa obchoduje za 405 EUR/t. Cena kanadskej repky naproti tomu medzitýždenne vzrástla o 1 EUR/t na 375 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne poklesli ceny čiernomorskej pšenice o 3 EUR/t na 212 EUR/t, zatiaľ čo ceny americkej mäkkej pšenice stratili zo svojej ceny 5 EUR/t, keď komodita zlacnela na 180 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne poklesla o 1 EUR/t na 140 EUR/t a cena sója korigovala nadol o 9 EUR/t na 359 EUR/t.

Už minulotýždňový náhly pokles cien v rámci olejninového komplexu nám naznačoval, že plodiny sa po fáze citeľného rastu môžu dostať do fázy korekcie. Ceny pšenice v ostatných dňoch zatlačila na nižšie úrovne séria viacerých správ. Tou prvou boli avíza, že Rusko od polovice februára 2021 síce zavedie exportnú kvótu na obilniny, tá sa však najnovšie navrhuje namiesto pôvodne plánovaných 15 mil. ton vo výške 17,5 mil. ton. Citeľný pohyb cien nadol pri pšenici nastal pritom na burze MATIF až dnes po tom, čo komodita neudržala svoje novembrové cenové minimum ležiace na 208 EUR/t. Spúšťačom zrejme bol i najnovší odhad nadchádzajúcej úrody v Austrálii od ABARES vo výške 31,5 mil. ton, čo znamená medziročný nárast produkcie o 106 % a súčasne historicky druhú najvyššiu produkciu v krajine. Z pohľadu technickej analýzy by aktuálne mala byť na MATIFe pre ceny pšenice najbližšou podporou cena 202 EUR/t, pri ktorej očakávame zastavenie poklesu a tým potvrdenie zotrvania komodity v rastovom trende. Ak sa pritom pšenici nepodarí udržať sa nad 200 EUR/t, môže klesať naďalej až k 190 EUR/t. Predpokladáme ale, že komodite pomôžu zastabilizovať sa susedné trhy s jarinami, ktoré majú stále ambíciu ukázať svoju silu. Tiež podporou cien budú naďalej správy o kondícii pšenice v Rusku, ktorá je podľa miestnych analytikov najhoršia od roku 2013. V zlej až veľmi zlej kondícii sa nachádza 22 % porastov. Ak do Ruska túto zimu zamieri chladné počasie, tieto porasty môžu mať problém s úspešným prezimovaním.

Rovnako tak ceny kukurice ostatné dni zažívajú tlaky na pokles ceny, pričom na burze MATIF cena komodity dnes citeľne korigovala nadol k 190 EUR/t. Najbližšia úroveň podpory na 183 EUR/t tak technicky môže byť cenovým cieľom kukurice na MATIFe v najbližších dňoch. Situácia s počasím v Južnej Amerike ale zostáva naďalej komplikovaná, pričom analytici už postupne začínajú znižovať svoje odhady tohtoročníkovej produkcie kukurice i sóje v Brazílii. Stále však v prípade kukurice hovoríme o minimálnom poklese produkcie, konkrétne zo 111 mil. ton na aktuálnych 109 mil. ton a pri sóji zo 136 mil. ton na 133 mil. ton. Tohtoročná nižšia produkcia kukurice v EÚ ako aj na Ukrajine by sa pritom mala rovnako starať o to, že ceny kukurice na európskom trhu ostanú vyššie. I preto naďalej očakávame po odznení súčasnej korekcie novú vlnu nákupov kukurice, ktoré by mohli posunúť jej ceny na burze MATIF späť k 198 EUR/t.

Korekcia sa tentoraz dotkla i cien olejnín vrátane rastlinných olejov. Palmový olej medzitýždenne zlacnel o 19 EUR/t na 707 EUR/t, pričom ceny ostatných olejov ich nasledovali. Repka na MATIFe za týždeň korigovala nadol zo 417 EUR/t na aktuálnych 405 EUR/t, pričom je pravdepodobné, že túto korekčnú šnúru komodita predĺži až k 395 EUR/t, alt. i k úrovni podpory na 386 EUR/t. Repke pomohla nadol správa od analytikov ABARES, ktorí kvantifikovali nadchádzajúcu austrálsku produkciu repky na 3,7 mil. ton, čo je 59 % nad hodnotou vlaňajšej produkcie.

Korekcia sa pritom nevyhýba ani cenám sóje, ktorá je podľa nášho názoru na tom najlepšie z pohľadu ďalšieho potenciálu rastu svojej ceny. Cena komodity sa zasekla na 12 USD za bušel (CBoT) a momentálne korigovala nadol k 11,60 USD za bušel. Na prvý odraz späť nahor má komodita priestor pritom už na cene 11,5 USD za bušel, ak si neudrží ani túto métu, tak potom s veľmi veľkou pravdepodobnosťou tak urobí po poklese k silnej úrovni podpory ležiacej na cene 10,80 USD za bušel. Po sóji pokračuje silný dopyt Číny, navyše zostávajú tu problémy so suchom v Južnej Amerike. Kombinované exporty a exportné objednávky (zakontrahovaná, no zatiaľ nevyvezená komodita) na sóju v USA sa hýbu aktuálne vysoko nad svojím päťročným priemerom za toto obdobie a navyše toto sumárne číslo sa už začína doťahovať na celoročníkový odhad exportov z USA, ktorý USDA pravidelne zverejňuje v rámci bilancie vo WASDE reporte. Inými slovami, najbližšie mesiace môžeme byť svedkami toho, že USDA pristúpi k ďalšiemu navýšeniu odhadu tohtoročníkových exportov sóje z USA pre sezónu 2020/21. No keďže odhad koncoročníkových zásob v USA je už teraz veľmi tesný (ukazovateľ zásob k spotrebe je na 4,2 %), bude zaujímavé sledovať, čo táto prípadná úprava dát o exportoch spraví s celkovou očakávanou bilanciou sóje v krajine, a samozrejme, následne s cenou komodity na burze CBoT. Myslíme si preto, že súčasná korekcia cien olejnín je len dočasným fenoménom a predprípravou na novú vlnu rastu. Je však možné, že najbližšie dni až týždne ešte uvidíme pokles cien plodín.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 49. týždňa 2020: pšenica 202 – 206 EUR/t, kukurica 188 – 194 EUR/t, repka 398 – 406 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Európe zastavili svoj pokles, keď tento týždeň stagnujú ako nemecké farmárske ceny (1,19 EUR/kg jat. hm.), tak i dánske ceny (1,38 EUR/kg jat. hm.). To naznačuje na to, že tento týždeň sa nebudú meniť ani ceny na Slovensku, ktoré by tak mali zostať v intervale 1,23 – 1,29 EUR/kg jat. hm. Európskym cenám by pritom mohlo najbližšie týždne pomôcť to, že od minulého týždňa vidíme prudké posilňovanie farmárskych cien jatočných ošípaných v Číne. Cena v Číne vzrástla medzitýždenne o 30 eurocent/kg jat. hm. na dnešných 4,10 EUR/kg jat. hm., čo naznačuje na to, že v krajine sa s blížiacim príchodom sviatkov buď zvýšil dopyt po komodite, resp. sa spomaľuje zotavovanie miestnej produkcie komodity. Farmárske ceny ošípaných v USA v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne síce poklesli o 1,8 % na 1,25 USD/kg jat. hm., zato ceny futures kontraktov jatočných polovičiek (ktoré sa snažia už dnes zohľadniť faktory, ktoré môžu pôsobiť na ceny v budúcnosti) posilnili v sledovanom období o 5 % na 1,53 USD/kg jat. hm. Z vyššie uvedeného vývoja tak predpokladáme, že v najbližších týždňoch by sme mohli vidieť aj na európskom trhu aspoň mierny vzostup cien komodity.

Ceny jatočných kráv v Nemecku (R3) pokračujú v raste, keď posilnili medzitýždenne o 4 eurocent/kg jat. hm. na 2,29 EUR/kg jat. hm. Týmto prírastkom tak tentoraz zatienili i ceny jatočných býkov triedy R3, ktoré v ostatnom týždni len stagnovali na cene 3,66 EUR/kg jat. hm.

Európske ceny mliečnych komodít medzitýždenne zaknihovali mierne prírastky. Európske maslo na burze EEX zdraželo o 24 EUR/t na dnešných 3277 EUR/t, cena SOM vzrástla o 23 EUR/t na 2203 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z aktuálnych cien masla a SOM sa tak hýbe na 31,12 EUR/100 kg, čo znamená medzitýždenný prírastok o 1,2 %. Minulotýždňové spotové ceny mlieka v Nemecku klesli o 0,5 EUR/100 kg do pásma 35 – 36 EUR/100 kg, ceny v Holandsku korigovali o 1,5 EUR/100 kg na 35 EUR/100kg. Nemecké dodávky mlieka držia približne vlaňajší trend, keď za 47. kalendárny týždeň 2020 boli len o 0,2 % nižšie ako totožný týždeň rok predtým.

Na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra na N. Zélande obchodníci zobchodovali mliečne komodity za priemernú cenu 3261 USD/t, čo znamená jej nárast v porovnaní minulou aukciou z polovice novembra o 4,3 %. Najviac rástli ceny plnotučného sušeného mlieka, ktoré pridali k svojej cene z polovice novembra ďalších 5 %.

Ceny futures kontraktov cien mlieka v USA naďalej vykazujú veľkú divergenciu. Čoskoro expirujúci novembrový kontrakt mlieka sa aktuálne stále obchoduje za viac ako 50 USD/100 kg, zatiaľ čo nadchádzajúci decembrový kontrakt aj tento týždeň zaznamenal pokles ceny medzitýždenne o 1,6 % na aktuálnych 33,94 USD/100 kg.

 

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): December 2020: 32,50 EUR/100 kg, január 2021: 32,50 EUR/100 kg, február 2022: 32,55 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): December 2020: 32,60 EUR/100 kg, január 2021: 32,55 EUR/100 kg, február 2021: 32,70 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy Brent v medzitýždennom porovnaní stagnujú na 48 USD za barel, keď sa čaká na výsledky rokovaní členov OPEC+ o tom, či ponechajú v platnosti súčasnú dohodu o obmedzení produkcie ropy alebo začnú produkciu navyšovať. Pôvodne mali rokovania skončiť už dnes, no keďže zatiaľ medzi hlavnými aktérmi nepanuje zhoda, rokovania sa predlžujú až do štvrtka. Očakáva sa však, že OPEC+ ponechá nateraz platné obmedzenie produkcie ropy v objeme 7,7 mil. barelov denne až do konca marca 2021. Pôvodný plán pritom bol znížiť redukciu na 5,8 mil. barelov denne, no kvôli pokračovaniu zavádzaní čiastočných lockdownov vo viacerých krajinách a s tým súvisiaceho rizika poklesu spotreby ropy je pravdepodobné, že producenti sa nebudú ponáhľať zvyšovať produkciu a tým riskovať novú vlnu poklesu cien ropy. Zhoršujúca sa pandemická situácia v USA pritom môže najbližšie týždne spomaliť miestny dopyt po rope a tak ešte viac naplniť už i tak dosť plné zásobníky v Cushingu (USA), čo zvyšuje riziko cenovej korekcie ropy. Pokles ceny Brentu pod 45 USD za barel tak môže otvoriť komodite priestor pre ďalšie poklesy bližšie k 40 USD za barel. Predpokladáme, že tento týždeň sa ropa bude obchodovať v okolí 45 USD za barel, je však treba počítať aj s alternatívou nárastu cenovej volatility, keďže členovia OPEC+ predstavia svoje plány produkcie na najbližšie mesiace.

Nedávny rast cien ropy sa ďalej pretavuje do rastu cien PHM na slovenských čerpacích staniciach. Predpokladáme, že tento týždeň ceny nafty v SR vzrastú o 1 eurocent/l na 1,04 EUR/l a ceny benzínu natural 95 rovnako o 1 eurocent/l na 1,175 EUR/l.

/AGROBIZNIS/ 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov