tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Plodiny:

Minulotýždňový report WASDE od USDA priniesol na trhy očakávaný pohyb cien

jednotlivých komodít do obidvoch strán.

Ceny pšenice na burze MATIF medzitýždenne poklesli o 1 EUR/t na dnešných 188 EUR/t, ceny kukurice posilnili o 1 EUR/t na 168 EUR/t a repka zdražela o 4 EUR/t na 388 EUR/t. Cena kanadskej repky na burze ICE medzitýždenne posilnila o 5 EUR/t na 333 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 6 EUR/t na dnešných 188 EUR/t. Ceny americkej (USA) mäkkej pšenice korigovali nadol o 4 EUR/t na 167 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT medzitýždenne vzrástla o 3 EUR/t na 122 EUR/t a sója zdražela o 6 EUR/t na 307 EUR/t.

Minulotýždňový report o Odhade svetovej ponuky a dopyte po agrokomoditách (WASDE) od USDA (viac k reportu prinesieme v zajtrajšom spravodajstve) priniesol očakávané navyšovanie tohoročnej produkcie pšenice vo svete po tom, čo sa menil nahor odhad produkcie ako v EÚ, tak i v Austrálii a tiež v Kanade. Analytici ministerstva pritom nateraz ešte stále nenavýšili odhad tohtoročnej produkcie pšenice v Rusku, tak ako to avizujú ich ruskí kolegovia a to znamená, že v októbrovom WASDE existuje stále realistická šanca, že odhad svetovej produkcie pšenice pre aktuálny ročník zamieri ešte vyššie. Tento faktor zatlačil na ceny pšenice ako na burze MATIF, tak i na burze CBoT. Jedinou výnimkou sú ceny čiernomorskej pšenice, ktoré pokračovali v ostatnom týždni v raste a to napriek tomu, že sa už dostali na úroveň cien kótovaných na burze MATIF. Zrejme aj ruské ceny pšenice však čaká minimálne prestávka v raste, keďže dnešný tender pšenice na dodávku komodity do Egypta poukázal na to, že FOB cena poľskej pšenice je aktuálne už o 8 USD/t lacnejšia v porovnaní s ponukami z Ruska. Bohatá ponuka komodity na globálnom trhu tak bude naďalej držať ceny pšenice v šachu a nebude im dávať priestor pre ďalšie posilňovanie. Na druhej strane však investori budú čoraz pozornejšie vnímať aktuálnu situáciu na Ukrajine a v značnej časti Ruska, kde suché počasie komplikuje sejbu ozimín. Kým sejba pšenice v Rusku nateraz vďaka rýchlemu štartu napreduje relatívne bez problémov, na Ukrajine sejba komodity prakticky ešte nezačala. Aktuálne 60 až 70 % územia Ukrajiny eviduje v pôvodnom profile sucho až veľké sucho.

USDA podľa očakávaní v septembrovom WASDE reporte zredukovalo odhad tohtoročnej produkcie kukurice v USA a to medzimesačne o takmer 10 mil. ton na 378,5 mil. ton v dôsledku vyčíňania búrky Derecho počas augusta a následného sucha v štáte Iowa. Kondíciu porastov kukurice v USA ministerstvo včera opätovne korigovalo nadol, keď v dobrej až excelentnej kondícii sa nachádza 60 % porastov, o 1 % menej ako pred týždňom. Pri sóji je v dobrej až excelentnej kondícii 63 % porastov, o 2 % menej ako pred týždňom. Ceny kukurice na burze v Chicagu reagovali na report miernym rastom, keďže účastníci trhov tento predpoklad korekcie úrody už započítali do cien futures už v predchádzajúcich týždňoch (cena kukurice v USA od polovice augusta po súčasnosť vzrástla o 25 %). Ministerstvo vo svojom výhľade pritom stále operuje s pomerne vysokým očakávaným priemerným plošným výnosom kukurice na národnej úrovni (178,5 bušelov na aker), čo môže byť stále vysoké číslo a teda existujú slušné predpoklady, že odhad produkcie kukurice v USA bude najbližšie mesiace pokračovať v poklese. Na druhej strane indície naznačujú na to, že Brazília najbližšie mesiace zvýši svoje osevné plochy tejto komodity, čo môže pôsobiť ako efektívna brzda na prípadný ďalší rast cien komodity. Pre spresnenie, aj v prípade USA aktuálna korekcia odhadu úrody stále počíta s vysokými zásobami kukurice na konci ročníka a to rovnako ukazuje na obmedzený potenciál ďalšieho rastu cien. Čína však začína výrazne viac importovať kukuricu z USA, pričom sa predpokladá, že tento ročník spotreba kukurice v krajine prekoná domácu produkciu o 23 mil. ton a teda Čína bude naďalej pokračovať v nákupoch komodity. A keďže je nateraz stále míle vzdialená od cieľa nákupov agrokomodít definovanej v jej obchodnej dohode s USA, je pravdepodobné, že sa v rámci importov bude obracať práve na Spojené štáty Americké.

Zaujímavý vývoj potvrdzuje ostatné dni cena repky na burze MATIF, ktorej sa podarilo prekonať z pohľadu technickej analýzy svoju rezistenciu na 386 EUR/t, čo komodite otvorilo priestor pre rast k 410 EUR/t. Suché počasie na Ukrajine, no taktiež vo Francúzsku vzbudzuje obavy o novú úrodu komodity. Napríklad vo Francúzsku všetko nasvedčuje na to, že miestni farmári zasiali repku na menej ako 1 mil. ha, čo je najmenšia výmera za ostatných 20 rokov. Rovnako tak sucho môže ovplyvniť budúcu úrodu na Ukrajine. To všetko v čase, keď EÚ je tento ročník v historickom deficite pre danú komoditu. Ukrajina za júl a august už stihla vyviezť 880 tis. ton repky, čo je 40 % celkového odstupného objemu komodity určeného na export pre tento ročník (2,2 mil. ton). Ceny repky tak majú veľa fundamentov k tomu, aby pokračovali v raste. Rovnaký trend pritom evidujú ceny komodity v Kanade, kde síce USDA najnovšie mierne navýšilo odhad tohtoročnej produkcie z 19 na 19,5 mil. ton, celkovo však stále možno i na globálnej úrovni hovoriť o podpriemernej produkcii komodity. Podporou cien repky je i rast cien sóje, pri ktorej USDA rovnako pristúpilo k redukcii odhadu tohtoročnej produkcie v USA. Okrem toho sa očakáva masívny nástup nákupov americkej sóje z Číny, pričom tieto faktory dokázali na burze CBoT dostať ceny komodity už nad 10 USD za bušel. Ako sme avizovali už v minulotýždňovom výhľade, po prekonaní cenovej úrovne 9,50 USD za bušel sa komodite otvorí priestor k rastu na 10,80 USD/bušel. Sója tak môže mať technicky priestor najbližšie týždne predĺžiť rastovú šnúru svojej ceny o ďalších 8 %. Apropos, ak by rovnakým podielom posilnili ceny repky, naznačuje to na cenu komodity na burze MATIF v okolí 418 – 422 EUR/t. Myslíme si, že tento cenový cieľ pre repku je realistický, samozrejme, cesta k nemu, zrejme nebude priamočiara.

Tento týždeň očakávame stagnáciu cien pšenice a kukurice, pričom repka by mohla opatrne posilňovať. Odhad cien na konci 38. týždňa 2020: pšenica 184 – 188 EUR/t, kukurica 165 – 170 EUR/t, repka 386 – 392 EUR/t.

Zookomodity:

Čínsky zákaz dovozov bravčoviny z Nemecka po potvrdení prvého prípadu nákazy Africkým morom ošípaných tohto významného európskeho exportéra bravčoviny poslal prudko nadol miestne farmárske ceny jatočných ošípaných a to o 20 eurocent/kg jat. hm. na 1,27 EUR/kg jat. hm. Poklesu cien sa neubránili ani ceny v Dánsku, ktoré korigovali nadol o 7 eurocent/kg jat. hm. na 1,51 EUR/kg jat. hm. Vzniknutá situácia však nepochybne vytvorí tlak na pokles cien aj v ďalších členských štátoch EÚ, a keďže i slovenské ceny sú dominantne závislé od vývoja v Nemecku, je potrebné počítať so silnou cenovou korekciou aj na našom trhu do pásma 1,25 – 1,35 EUR/kg jat. hm. Zrejme však pôjde len o dočasný fenomén, pričom predpokladáme, že Čína opätovne uvoľní svoje súčasné reštrikcie, čo by malo európskym cenám pomôcť vymazať časť strát. Kým v EÚ ceny výrazne korigovali nadol, v USA, naopak, prudko vzrástli. Farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne posilnili o 31,4 % na aktuálnych 1,34 USD/kg jat. hm., kým ceny futures jatočných polovičiek poskočili o 10 % nahor na 1,45 USD/kg jat. hm. Predpokladá sa totiž, že Čína zintenzívni svoje importy bravčoviny práve z USA. Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných medzitýždenne stagnovali na 4,60 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v Nemecku (trieda R3) medzitýždenne poklesli o 5 eurocent/kg jat. hm. na 2,60 EUR/kg jat. hm., ceny jatočných býkov (R3) posilnili o 1 eurocent/kg jat. hm. na 3,60 EUR/kg jat. hm.

Európske ceny masla medzitýždenne vzrástli o 37 EUR/t na 3437 EUR/t, zatiaľ čo ceny SOM korigovali nadol o 13 EUR/t na 2160 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná z cien SOM a masla je tak medzitýždenne vyššia o 0,6 %, keď vzrástla na 31,22 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka v 36. týždni boli na medziročnej báze o 0,7 % vyššie. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni poklesli o 0,5 až 1,5 EUR/100 kg do pásma 35,5 – 37,5 EUR/100 kg, ceny v Holandsku klesli o 1,5 EUR/100 kg na 36,5 EUR/100 kg. Včerajšia aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande priniesla cenový nárast mliečnych komodít, keď účastníci aukcie zobchodovali jednotlivé kontrakty za priemernú cenu 3092 USD/t, čo bolo o 3,6 % viac v porovnaní s predchádzajúcou aukciou.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne poklesli o 4,3 % na 35,91 USD/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): September 2020: 31,95 EUR/100 kg, október 2020: 32,50 EUR/100 kg, november 2020: 33,05 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): September 2020: 31,95 EUR/100 kg, október 2020: 32,55 EUR/100 kg, november 2020: 32,95 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ropa Brent dokázala v ostatnom týždni vymazať časť strát, keď medzitýždenne posilnila o 2 USD/barel na 42 USD za barel dominantne po tom, čo klesli zásoby komodity v USA v dôsledku spomalenia produkcie z konca augusta po príchode hurikánov na americké pobrežie. Potenciál rastu cien ostáva obmedzený, keď Americká energetická agentúra avizuje, že po poklese spotreby ropy v roku 2020 je potrebné počítať aj s rizikom nižšej spotreby aj v prvej polovici roka 2021. Predpokladáme, že ropa sa bude naďalej hýbať v pásme 35 – 43 USD za barel.

Znižovanie cien PHM na slovenských čerpacích staniciach by malo pokračovať s tým, že ceny nafty by mali klesať k 1,01 EUR/l a ceny benzínu natural 95 k 1,135 EUR/l.

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov