tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Na Slovensku sme zaznamenali ďalší prípad Afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove.

Najnovší prípad bol potvrdený v obci Čalovka, okres Trebišov. Celkovo tak od júla 2019 na Slovensku evidujeme už 249 prípadov AMO pri diviačej zveri a 19 ohnísk nákazy pri ošípaných, z čoho 8 ohnísk pri ošípaných je v roku 2020. MPRV SR vo vybraných okresoch neodporúča drobnochovateľom ďalší chov ošípaných.

Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene bol v utorok 25. augusta 2020 potvrdený výskyt nákazy AMO v domácom chove ošípaných v obci Čalovka, okres Trebišov. Ide o ôsme ohnisko nákazy AMO domácich ošípaných na Slovensku v roku 2020.

Ohnisko nákazy  e na farme Agropodnik  Slamoz - farma Čalovka, okr. Trebišov.  Samotná oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti  pre výskyt AMO v chovoch domácich ošípaných, nakoľko sa danom regióne opakovane vyskytla nákaza v mesiacoch júl-august 2020.

V ohnisku nákazy sa momentálne nachádza 221 ošípaných, všetky ošípané budú  v najbližšom čase usmrtené. Vytýčené pásmo ochrany (3 km) a pásmo pozorovania (10 km) okolo ohniska je stanovené  v zmysle platnej EÚ a slovenskej legislatívy.

Slovenská republika informovala bezprostredne po potvrdení nákazy Európsku komisiu, členské štáty Európskej Únie a podala hlásenie na Medzinárodný úrad pre nákazy (OIE) so sídlom v Paríži.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky naďalej dôrazne upozorňuje, že v prípade akejkoľvek zmeny správania  resp. pri narušení zdravotného stavu  alebo v  prípade úhynu domácej ošípanej, je majiteľ zvieraťa povinný tento stav ihneď nahlásiť príslušnej Regionálnej, veterinárnej a potravinovej správe a príslušnému súkromnému veterinárnemu lekárovi. Nahlásenie úhynu zvieraťa a podozrenia z nákazy je zákonnou povinnosťou.

Vzhľadom na stúpajúce riziko zavlečenia nákazy do drobnochovov ošípaných, agrorezort odporúča drobnochovateľom v okresoch Rimavská Sobota, Rožňava, Košice – okolie, Košice – mesto, Trebišov, Michalovce, Humenné, Veľký Krtíš a Lučenec, dočasné zrušenie chovu domácich ošípaných (porazenie na jatočné využitie) a nezakladanie nových chovov až do odvolania.

AMO bol na Slovensku prvýkrát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov, nákaza bola zaznamenaná doteraz v šiestich okresoch na Slovensku (Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota). K dnešnému dňu na Slovensku evidujeme už 249 prípadov AMO pri diviačej zveri a 19 ohnísk pri ošípaných.

Ing. Daniel Hrežík

Odbor komunikácie a marketingu | Hovorca | Kancelária ministra

MPRV SR

amo-8-pripad

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov