tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Plodiny:

Ceny plodín na svetových burzách zaznamenávali za uplynulý týždeň v prevažnej miere

stagnáciu až mierne prírastky.

 

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 186 EUR/t. Ceny kukurice na MATIFe stagnovali medzitýždenne na 166 EUR/t a repka posilnila o 2 EUR/t na 380 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne vzrástla o 3 EUR/t na 314 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 4 EUR/t na 175 EUR/t, ceny americkej mäkkej pšenice posilnili o 3 EUR/t na 162 EUR/t. Cena kukurice na burze CBoT vzrástla o 1 EUR/t na 111 EUR/t a sója korigovala nadol o 2 EUR/t na 280 EUR/t.

Ceny pšenice na burze MATIF sa držia naďalej na stabilných úrovniach blízko cenovej rezistencie ležiacej na cene 186 EUR/t aj vďaka novým správam z Veľkej Británie, kde analytici pokračujú v poklese odhadov tohtoročnej produkcie komodity. Na druhej strane výsledky žatvy v Rusku prekvapujú v opačnom smere. V krajine spravidla prvé zožaté hektáre prinášajú najvyšší priemerný hektárový výnos plodiny, pričom s postupujúcou žatvou hodnota tohto ukazovateľa klesá. Tento rok je to však naopak. Podľa analytikov SovEconu sa nateraz priemerný hektárový výnos zožatej pšenice (zožatých 64 % plôch) hýbe na 3,56 t/ha, čo je medziročný nárast o 9 %, pričom v úvodnej štvrtine žatvy hektárový výnos poukazoval na medziročný pokles produkcie o 30 % (výnos 3 t/ha). Odhad produkcie pšenice v Rusku sa nateraz hýbe medzi 81,2 až 82 mil. ton, pričom je možné, že toto číslo bude ešte mierne stúpať. Na prekvapivo nadštandardné hektárové výnosy pritom poukazujú aj slovenskí farmári a to napriek tomu, že porasty pšeníc čelili túto jar značnej miere zrážkového deficitu. S poklesom produkcie komodity pritom túto sezónu počíta aj značná časť krajín západnej Európy. Je však otázne, či produkčný deficit na západ od nás bude dostatočným argumentom pre nárast cien plodiny. Svetová produkcia ako aj globálne zásoby komodity sú totiž na rekordných úrovniach, čo zrejme bude držať ceny komodity na burze MATIF naďalej v šachu a nedovolí im posilňovať. Navyše aktuálne v EÚ stagnujú aj obchody, exporty pšenice z únie v tomto ročníku nateraz zaostávajú za minulým viac ako o tretinu.

K rastu sa pomaly začínajú prebúdzať na burze CBoT ceny kukurice po tom, čo búrka Derecho v USA a najnovšie aj suché počasie začínajú citeľnejšie odkrajovať z potenciálu úrod miestnej plodiny. USDA za ostatné dva týždne znížila celkové percento porastov kukurice v dobrej až excelentnej kondícii v USA o 9 % na 64 %. Pri sóji došlo k redukcii o 5 % na 69 %. V štáte Iowa, ktorý bol najviac postihnutý búrkou je aktuálne v dobrej až excelentnej kondícii 50 % porastov, ešte pred dvomi týždňami to bolo 69 %. Tento región navyše začína trápiť čoraz väčšie sucho, keď podľa dát USDA je v zrážkovom deficite už 50 % výmery pôdy. Minulý týždeň prebiehala v USA ostro sledovaná Pro Farmer Crop Tour (PF Tour), počas ktorej skauti odoberali vzorky kukurice a sóje v hlavných štátoch amerického stredozápadu a na základe nich odhadovali očakávanú produkciu obidvoch plodín v USA. V štáte Iowa skauti odhadli úrodu len na 180 bušelov na aker (bpa), čo je najnižšie číslo od roku 2013. Pre porovnanie vlaňajšia Crop Tour tu odhadla výnos na 198 bpa, pričom USDA aktuálne pre tento rok odhaduje tunajší výnos na 202 bpa (v tomto odhade z 12.8.2020 však ešte nepočíta s následkami búrky Derecho). PF Tour však poukázala i na skutočne výnimočne veľkú produkciu vo viacerých ďalších štátoch na Americkom stredozápade, takže v konečnom hodnotení PF Tour odhaduje tohtoročnú nadchádzajúcu produkciu kukurice v USA na 376,4 mil. ton. To je o 12 mil. ton menej v porovnaní so súčasným odhadom USDA. Pri sóji PF Tour poukázala na silnú nadchádzajúcu produkciu, ktorá by mala dosiahnuť 118,7 mil. ton, pričom súčasný odhad USDA leží na 121,5 mil. ton. Uvidíme však ako sa na finálnej úrode sóje prejavia následky búrky Derecho a tiež to, že momentálne viaceré regióny začínajú vykazovať zrážkový deficit. Násada strukov sóje v USA je veľmi dobrá, sucho však napokon môže ešte stále znížiť finálnu hmotnosť semien. Okrem toho Čína začala v ostatných týždňoch výrazne nakupovať opäť sóju z USA, čo je ďalší faktor, ktorý by mohol podporiť rast cien komodity. Kukurica a sója by tak mohli z pohľadu svojich cien najbližšie týždne vykázať aspoň mierne prírastky. Zaujímavo sa pritom vyvíja i výhľad produkcie kukurice v Európe. Viaceré krajiny EÚ avizujú silnú úrodu a rovnako tak to vyzerá i s produkciou v SR, no napríklad na Ukrajine analytici postupne znižujú svoj odhad tohtoročnej produkcie kukurice z 39 mil. ton na aktuálnych 35 mil. ton. Dôvodom je jarný deficit zrážok, ktorý sa postaral o horšiu štartovaciu rastovú pozíciu porastov kukurice.

Ukrajina rovnako avizuje nižšiu produkciu repky, čo by malo naďalej ostať podporou cien komodity v EÚ, ktorá opätovne zažila túto jar podpriemernú produkciu. Nachádzame sa však v sezónnom období nižších cien plodín, a i preto sa aktuálne ceny repky na MATIFe nateraz neponáhľajú s prekonaním svojej najbližšej cenovej rezistencii ležiacej na cene 387 EUR/t. Tento týždeň očakávame na burzách stagnáciu cien pšenice a mierny rast cien kukurice a olejnín. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 35. týždňa 2020: pšenica 184 – 187 EUR/t, kukurica 165 – 170 EUR/t, repka 378 – 387 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných pokračujú prevažne v stagnačnom móde. Nemecké ceny komodity ostávajú na 1,47 EUR/kg jat. hm., rovnako tak ceny v Dánsku vykazujú fix na cene 1,50 EUR/kg jat. hm. No včerajšia aukcia na nemeckej burze ISN priniesla mierny pokles cien jatočných ošípaných a to o 2 eurocent/kg jat. hm. na 1,48 EUR/kg jat. hm., čo môže tento týždeň priniesť aj na náš trh určitý tlak na jemný pokles farmárskych realizačných cien do pásma 1,45 – 1,50 EUR/kg jat. hm. Ceny komodity naďalej stagnujú aj v Číne, samozrejme, úplne na inej cenovej úrovni ako inde vo svete. Aktuálna farmárska cena sa tu vyšplhala na 4,54 EUR/kg jat. hm., čo je o 2 eurocent/kg jat. hm. viac ako pred týždňom. Ceny futures kontraktov jatočných polovičiek v USA medzitýždenne posilnili o 2 % na 1,21 USD/kg jat. hm., kým farmári v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne inkasovali za svoje predané ošípané v priemere o 12 % viac, konkrétne 0,93 USD/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv v Nemecku v tomto týždni posilnili o 1 eurocent/kg jat. hm. na 2,75 EUR/kg jat. hm. (R3), ceny jatočných býkov stagnovali na 3,63 EUR/kg jat. hm. (R3). Vývoj v Nemecku tak naznačuje na stagnáciu cien jatočného dobytka na našom trhu.

Mliečne komodity na európskom trhu opatrne pokračujú vo vymazávaní predchádzajúcich relatívne miernych strát, ktoré zaznamenali počas júla. Ceny masla na burze EEX v Nemecku medzitýždenne posilnili o 22 EUR/t na dnešných 3475 EUR/t, ceny SOM stúpli o 28 EUR/t na 2136 EUR/t. Teoretická cena mlieka je tak medzitýždenne vyššia o 1,1 %, keď dosahuje 31,23 EUR/100 kg. Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni sa hýbali rôznymi smermi na severe a juhu krajiny, keď na severe medzitýždenne posilnili o 1,5 EUR/100 kg na 34,5 EUR/100 kg, kým na juhu oslabili o 0,5 EUR/100 kg taktiež na 34,5 EUR/100 kg. A rovnaké číslo do tretice – spotové ceny mlieka v Holandsku medzitýždenne vzrástli o 1,5 EUR/100 kg na 34,5 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní za 33. týždeň 2020 boli na medziročnej báze až o 1,9 % nižšie, pričom znížená produkcia zrejme bude efektom vysokých teplôt súčasného letného obdobia. V každom prípade sa však aktuálne ceny mlieka na európskom trhu zdajú byť stabilizované, čo platí aj pre americký trh. Tunajšie ceny medzitýždenne oslabili o 1,7 % na 36 USD/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): August 2020: 31,20 EUR/100 kg, september 2020: 31,65 EUR/100 kg. október 2020: 31,65 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): August 2020: 31,25 EUR/100 kg, september 2020: 31,85 EUR/100 kg, október 2020: 31,85 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Ceny ropy prežívajú naďalej pokojné obdobie, keď sa hýbu vo veľmi úzkom obchodnom pásme. Ropa Brent medzitýždenne posilnila o 1 USD za barel na 46 USD za barel a to hlavne v reakcii na prichádzajúce dva potenciálne hurikány na americký kontinent, ktoré môžu dočasne spomaliť produkciu komodity v Mexickom zálive. Trhy spravidla reagujú na túto hrozbu (hurikány) výraznejším rastom cien ropy, v súčasnosti však na trhu stále ostávajú značné riziká hovoriace za pokles cien. Opätovné zavádzanie niektorých obmedzení ekonomickej aktivity v dôsledku pandémie COVID-19 spomaľuje dopyt po rope, pričom členovia OPEC+ avizovali, že by bolo potrebné opätovne znížiť produkciu ropy o dodatočných 2,1 mil. barelov denne, aby sa ponuka vyrovnala s dopytom. Predpokladáme tak naďalej obmedzený priestor pre rast cien ropy, aj keď treba povedať, že vo svete začínajú narastať inflačné očakávania, ktoré spravidla vedú k rastu cien komodít. Tento fenomén má však skôr dlhodobú pôsobnosť a teda v blízkej budúcnosti sa zrejme na cenách komodít ešte neprejaví. Skôr naopak, fundamenty na trhu s ropou stále zreálňujú riziko novej vlny cenového poklesu komodity. Nateraz sa však ropa hýbe v stabilnom pásme, pričom tento trend by mal pretrvávať aj v najbližšom týždni.

Na európskom trhu medzitýždenne mierne vzrástli ceny benzínov, kým ceny nafty stagnovali. Technicky by tak mohli v SR v najbližších 10 dňoch vzrásť ceny benzínu natural o 1 eurocent/l na 1,18 EUR/l, kým ceny nafty by mali ostať nezmenené na 1,035 EUR/l.

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov