tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Oslovilo ma zadanie, ktoré sa týka samozásobenia v súčasnej dobe,

preto som sa rozhodol napísať vám o sebe a o svojej chovateľskej záľube pár riadkov.

Môj príbeh s chovom zvierat sa začal pri otcovi a starom otcovi, v malej maštali pri rodinnom dome, kde sme si, tak ako to bolo na dedinách zvykom, sami chovali niekoľko drobných hospodárskych zvierat. Už asi ako 4-ročný som pobehoval v maštali pri čistení chlievov od maštaľného hnoja, pomedzi ošípané, kravu, ovce a hydinu. Postupom času som sa tomu začal venovať. Najskôr to bolo len v rámci mojej záľuby, ale neskôr popri záľube som chcel mať z toho úžitok, a tak som sa spolu z rodičmi rozhodol chovať aj plemená úžitkové a kombinované na jatočné spracovanie.

V súčasnosti chovám pri rodinnom dome mojich rodičov okrasné vtáctvo, hydinu na domácu produkciu vajec a mäsa, králiky a ovce. Popri produkčných zvieratách chovám aj exotické vtáctvo. Jeho chovu som „prepadol“. Mám rozely pestré slamové a penantové, ktoré sa mi v posledných rokoch darí úspešne rozmnožovať. Chovám aj staré okrasné plemeno hydiny milflérka, momentálne v piatich farebných rázoch.

Každý rok zvažujem, čo by som ešte pre domácu spotrebu mohol chovať. Niečo sa mi osvedčí, niečo nie a tak vzhľadom k tomu, že nedisponujem rozsiahlymi chovateľskými plochami a ustajnením, sa chovu neosvedčených druhov viac nevenujem. Tento rok skúšam liahnuť na produkciu mäsa bažanty poľné. Pre svoje zvieratá sa snažím si dopestovať čo najviac krmovín ako je kŕmna repa, mrkva, tekvice či cukety. Taktiež si sám suším seno na zimné obdobie.

Najviac ma však baví chov drobnej okrasnej hydiny, na ktorej chov sa špecializujem. Popri chove zvierat sa snažím aj niečo dopestovať a tak využiť aj hnoj vyprodukovaný zvieratami. Na záhrade máme niekoľko bežných ovocných stromov a kríkov ako napríklad jablone, hrušky či ríbezle a černice ale aj bežné druhy zeleniny.

Tento rok som sa ale rozhodol aj trošku zaexperimentovať a vysadil som pre náš hornoliptovský región nezvyčajné druhy ako je moruša a marhuľobroskyňa či žltý a červený melón. V mojej záľube – domácom chove, ma podporuje aj moja stredná odborná škola, ktorá mi umožňuje vystavovať moje zvieratá na školských podujatiach.

Ľubomír Tekeljak, študent 3.A, SOŠ polytechnická Liptovský Mikuláš

Partnerom iniciatívy je Farmárska revue a ASYF

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov