tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Autor niekdajšej myšlienky štvorlístkov, súčasný štátny tajomník ministerstva financií

Marcel Klimek na základe informácií z internetu odporučil za štátneho tajomníka MPRV SR Samuela Vlčana.

 

Mojej manželke stačí na chvíľočku sa zahľadieť do porastu ďateliny a hneď mi podáva štvorlístok pre šťastie. Niektoré si aj následne lisuje, ako ten na obrázku. Keď som jej povedal, o čom chcem písať komentár - hneď mi jeden štvorlístok priniesla. Veľmi milé.

Premiér Igor Matovič od začiatku rokovaní o zostavení vlády hovoril tom, že jeho cieľom je štvorlístok. Tak nazýva súčasnú koalíciu, zloženú zo štyroch strán a hnutí.

Pôvodne medzi menami na nového ministra pôdohospodárstva bol na prvom mieste makroekonóm Marcel Klimek. V roku 2016 kandidoval za stranu Nova, ktorá je teraz súčasťou víťaznej koalície strán Igora Matoviča. Predtým napísal reformnú publikáciu s názvom „Potravinová miliarda pre Slovensko“, s podtitulom „Sebestačnosť a 50 000 nových pracovných miest“. Ním navrhované systémové opatrenia už vtedy nazval ŠTVORLÍSTOK. Marcel Klimek je napokon štátnym tajomníkom Ministerstva financií. Môže byť výhodou, že na vysokom poste MF je človek, ktorý sa v reformnej publikácii venoval agrosektoru.

Keď spomínal potravinovú miliardu, argumentoval, že nevyužitý potenciál Slovenska v produkcii potravín a v poľnohospodárstve presahuje 1 miliardu ročne v objeme HDP. Predstavuje podľa neho desiatky tisíc pracovných miest.

Čo ma v kontexte aktuálnej mimoriadnej situácie - spojenej s panickým strachom z toho, či budeme mať v najbližších mesiacoch či rokoch čo jesť, - v ostrom kontraste s názormi niekdajších reformátorov našej ekonomiky teší, je jeho názor spred asi 5 rokov: „Potravinová bezpečnosť či dokonca sebestačnosť vôbec nie je anachronizmom“.

A tu je Marcelom Klimekom v minulosti navrhovaný ŠTVORLÍSTOK systémových opatrení:

1. Dotácie viazané na dosiahnutý cieľ

2. Usporiadanie pozemkového vlastníctva (veľká príležitosť pre štátneho tajomníka Martina Fecka)

3. Vlastnícke vysporiadanie podielnikov v družstvách

4. Know – how transfer, vedomosti, zručnosti a pracovné „cnosti“ (zrejme parketa štátneho tajomníka Samuela Vlčana).

Pred otázkou v závere už len reminiscencia na myšlienky, ktoré som vzápätí po zverejnení kandidačných listín do tohtoročných parlamentných volieb napísal na tomto portáli v komentári „Poľnohospodári a politika“- http://www.agrobiznis.sk/component/content/article/1-uvod/5075-komentar-ponohospodari-a-politika

Aktuálne sa mi zdá ako vhodné upriamiť pozornosť pána ministra Jána Mičovského na cieľ politiky Agrárnej strany bývalého premiéra československej vlády Antonína Švehlu – aby bola prijateľná pre veľkostatkárov i pre drobných poľnohospodárov.

Švehla sa zo všetkých síl snažil o sociálny zmier. V časoch hospodárskej krízy (i tu vidím, žiaľ, paralely) napísal: „V našom národe ako v každom inom sú dva póly. Jeden pól individuálneho egoizmu a druhý pól kolektívneho altruizmu (nesebecký, láskavý vzťah k ľuďom). Medzi oboma pólmi musí dôjsť k dohode. Bohatí nemôžu pyšnieť v prepychu a chudobní zúfať v nedostatku.“

Čo nám prinesú štvorlístky? To uvidíme v  období pôsobenia novej vlády. Nateraz ale všetci spolu verme, že predovšetkým tak prepotrebné šťastie a úspech v boji so zákerným koronavírusom, rovnako tiež s korupciou a vzápätí reštartom ekonomiky, i tej našej - agrárnej.

Ján Huba

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov