tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Téma koronavírusu, ktorá v posledných dňoch zapĺňa takmer

všetok mediálny priestor, by mohla evokovať, že sa nás už problematika afrického moru ošípaných a vtáčej chrípky netýka.

 

Opak je pravdou. AMO je stále problém a hlásené sú aj nové prípady vtáčej chrípky. Základom prevencie sú preto naďalej prísne hygienické opatrenia a dôkladná dezinfekcia. A keď je reč o dezinfekcii, základom je čistota. Prečo a ako v tomto prípade môžu pomôcť profesionálne vysokotlakové vodné čističe?

V záujme minimalizovania rizika pri vystavení zdrojom infekcie si poľnohospodárske prevádzky vyžadujú dôkladný manažment prostredia. To znamená dodržiavanie prísnych hygienických opatrení, a to nielen v silách či priestoroch pre hospodárske zvieratá, ale aj v rámci potenciálnych nosičov, ako sú ľudia, vozidlá a vybavenie. „V praxi sa pritom stretávam s tým, že si v rámci dezinfekcie nie každý uvedomuje význam čistoty. V dezinfekčnom procese by to malo byť vždy tak, že sa daný povrch precízne vyčistí, dezinfikuje a následne opláchne vodou – v potravinárstve dokonca pitnou. A práve tu spĺňajú významnú úlohu vysokotlakové vodné čističe, ktoré šetria čas, a tak aj energiu a financie,“ vysvetľuje Juraj Mikulášik, odborník zo spoločnosti Kärcher Slovakia.

Dezinfekcia špinavých povrchov môže mať mizivý účinok

„Predstavte si, že dezinfikujete traktor. Ak je na kolese napríklad vrstva blata s výkalmi, vírus tam pri teplote 20 °C prežije aj 11 dní. Ak koleso poriadne nevyčistíte, ale iba postriekate dezinfekciou, účinok bude mizivý. Nehovoriac o vozidlách dodávateľov, ktoré jazdia z farmy na farmu, prípadne cez hranice,“ hovorí Mikulášik. Pomocou vysokotlakovej vodnej technológie odstránite nielen zatvrdnutú špinu, ale aj zvyšky oleja a mastnoty. Rýchlo a efektívne. Pri využití vysokotlakového čističa navyše ušetríte minimálne 3-násobne – reálne však 6-7-násobne – viac vody než v prípade hadice. Dokonale vyčistený povrch si zároveň nevyžaduje také veľké množstvo dezinfekčného roztoku ako špinavý – je to teda aj otázka šetrenia nákladov na dezinfekciu. Na trhu sú pritom studeno- aj horúcovodné čističe. Studenovodné vysokotlakové čističe síce predstavujú nižšiu počiatočnú investíciu, avšak s horúcovodnými možno – v porovnaní s čističom bez ohrevu – ušetriť ešte o 40 % viac času. Nehovoriac o tom, že horúca voda mikroorganizmom, ako sú vírusy a baktérie, „nechutí“.

Vďaka špeciálnej akcii spoločnosti Kärcher môžete teraz výmenou akéhokoľvek starého vysokotlakového čističa za nový ušetriť až 400 alebo 700 eur. Viac info na 037/32 12 150.

karcher02

karcher03


Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov