tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Plodiny:

Plodiny zaznamenali veľké „stop“ vo svojom doterajšom cenovom raste.

Dôvodom je obava o prepuknutie pandémie v Číne spôsobenej koronavírusom Wuhan, ktorá môže spomaliť čínsku ekonomiku a tým ohroziť i naplnenie nedávno schválenej obchodnej dohody medzi Čínou a USA.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 194 EUR/t. Kukurica korigovala nadol o 3 EUR/t na 170 EUR/t, zatiaľ čo repka sa zosunula nadol o 11 EUR/t na dnešných 401 EUR/t. Cena kanadskej repky pocítila ťažobu prepadu ešte viac, keď korigovala nadol až o 17 EUR/t na 314 EUR/t. Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 3 EUR/t na dnešných 210 EUR/t, zatiaľ čo ceny americkej mäkkej pšenice posilnili o 2 EUR/t na 191 EUR/t. Cena kukurice na CBoT medzimesačne oslabila o 2 EUR/t na 136 EUR/t a sója prepadla nadol o 9 EUR/t na aktuálnu cenu 299 EUR/t.

Rastlinné agrokomodity pokračovali v prvej polovici minulého týždňa vo svojom raste, no potom prišli na scénu čoraz znepokojivejšie správy o rozširovaní koronavírusu v Číne ako aj o tom, že niektoré veľké čínske mestá boli uzatvorené do karantény. V úvode tohto týždňa boli následne potvrdené prvé prípady ochorenia aj mimo Číny. Koronavírus sa javí ako vysoko virulentný, keď len v priebehu včerajška stúpol počet infikovaných ľudí o 60 % na aktuálnych 4700 prípadov, pričom ochoreniu už podľahlo 107 ľudí. Čína tak obmedzuje dopravu a realizuje ďalšie opatrenia, ktoré majú pomôcť dostať šírenie vírusu pod kontrolu. Tieto opatrenia však súčasne znamenajú spomaľovanie ekonomickej aktivity krajiny, ktorá sa viac ako tretinovým podielom podieľa na raste svetovej ekonomiky (a 16 % na celkovom finančnom objeme globálnej ekonomiky). I preto na situáciu negatívne reagujú ceny viacerých aktív. Na trhu vidíme pokles cien akcií, no silne sú zasiahnuté hlavne komoditné trhy. Cena ropy korigovala za pár dní nadol o 10 %, čo stiahlo totožným smerom i ceny palmového oleja. Tento vývoj sa prelial i do olejninového komplexu, keď na burze CBoT v ostatných troch dňoch poklesli ceny sóje o viac ako 5 % na aktuálnych 8,9 USD za bušel a tiež výrazne korigujú nadol i ceny repky na burze MATIF. Májový kontrakt repky sa počas dnešného doobedňajšieho obchodovania na burze MATIF zosunul k 393 EUR/t. To znamená, že predchádzajúca úroveň cenovej podpory na hladine 411 EUR/t sa neudržala a to signalizuje, že najbližším záchytným bodom pre repku by mala byť cenová hladina 386 – 390 EUR/t. Keďže pri repke sa stále obchoduje i februárový kontrakt plodiny, ktorého cena sa drží v priemere o 5 EUR/t vyššie v porovnaní s májovým kontraktom, môžeme očakávať, že repka na MATIFe by sa mohla pokúsiť o stabilizáciu v okolí ceny 395 EUR/t (februárový kontrakt 2020). Prečo práve olejniny sú najviac zasiahnuté šírením vírusu? Dôvodom je skutočnosť, že prípadné spomalenie ekonomiky Číny vplyvom obmedzení, ktoré krajina aktuálne zavádza, rastie riziko, že Čína nedokáže tento rok naplniť svoj záväzok nakúpiť z USA agrokomodity v objeme 36,5 mld. USD ako sa zaviazala nedávno v obchodnej zmluve. Koronavírus je pritom objektívnym dôvodom, prečo sa to nemusí podariť.

Pokles cien olejnín doľahol v určitej miere aj na ceny obilnín. Predovšetkým kukurica, ktorá aktuálne nemá k dispozícii veľa fundamentov podporujúcich ceny v raste. Počasie v Južnej Amerike sa nateraz vyvíja priaznivo, pričom v Brazílii už začala žatva prvej úrody plodiny. Tempo exportov kukurice z USA navyše stále nevykazuje dostačujúcu akceleráciu a to napriek tomu, že Ukrajina v ostatnom týždni citeľne spomalila svoje exporty, keď vyviezla len 0,3 mil. ton kukurice (v decembri krajina vyviezla za mesiac 4,5 mil. ton kukurice, aktuálne týždenné tempo pritom naznačuje na mesačné exporty len na úrovni 1,25 mil. ton).

Najlepšiu „cenovú kondíciu“ si tak aktuálne stále drží pšenica. Európske ceny pšenice na burze MATIF síce medzitýždenne poklesli o 2 EUR/t na 194 EUR/t, avšak ceny v regióne Čierneho mora napriek tomu pokračovali v raste, keď posilnili o 3 EUR/t na 210 EUR/t. Dôvodom je pokračujúca tesná ponuka pšenice v Rusku ako aj na Ukrajine, čo zvyšuje miestne ceny. Ukrajina má podľa našich prepočtov na vývoz do konca ročníka (30.6.2020) už len 5 mil. ton pšenice (aktuálne už vyviezla 15,5 mil. ton), kým Rusko by mohlo mať k dispozícii ešte okolo 12 mil. ton pšenice (doterajší vývoz 22,3 mil. ton). Ruské ministerstvo poľnohospodárstva už avizovalo, že je pripravené zaviesť exportné obmedzenie na vývoz zrnín, pričom horný limit vývozov za celý prvý polrok 2020 nemá prekročiť 20 mil. ton. Aktuálny rast cien obilnín v Rusku však naznačuje, že krajine sa nepodarí prvý polrok vyviezť 20 mil. ton zrnín, keďže predovšetkým pri pšenici Rusko začína výraznejšie strácať na konkurencieschopnosti voči pšenici z EÚ. Indície tak naznačujú, že región Čierneho mora spomalí svoje exporty pšenice a naopak, EÚ ich bude zvyšovať. To by malo byť podporou cien pšenice na burze MATIF. Keďže ale svetová ponuka pšenice ostáva komfortná, AGROMAGAZÍN naďalej očakáva, že aktuálnym cenovým limitom najbližších mesiacov pri pšenici na burze MATIF ostane cenové pásmo 200 až 205 EUR/t. Momentálne kvôli obavám zo šírenia koronavírusu ceny pšenice mierne oslabili, no rastový trend ostáva zachovaný a teda naďalej očakávame posun cien na MATIFe na značku 202 EUR/t. Veríme, že z poklesu sa zotavia i ceny repky, môže však nejaký ten čas trvať, kým sa tak stane. Dôležité je, že z pohľadu technickej analýzy si i cena repky na MATIFe naďalej drží rastový trend. Bude však potrebné sledovať, či sa komodite podarí udržať sa nad cenovou podporou ležiacou v pásme 386 až 390 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 5. týždňa 2020: pšenica 194 – 196 EUR/t, kukurica 168 – 173 EUR/t, repka 398 – 410 EUR/t.

Zookomodity:

Koronavírus ovplyvnil aj cenotvorbu živočíšnych agrokomodít. Napríklad v USA ceny futures kontraktov jatočných polovičiek v pondelok sa prepadli nadol o denný limit, čo predčasne ukončilo obchodovanie s komoditou počas tohto dňa. Výrazne klesali i ceny mlieka. Nebyť sľubných cenových prírastkov jatočných ošípaných v USA počas minulého týždňa, v medzitýždennom hodnotení by ceny jatočných ošípaných v krajine boli na tom citeľne horšie. Napokon však futures ceny jatočných polovičiek v USA v medzitýždňovom porovnaní poklesli len o 1,9 % na 1,46 USD/kg jat. hm. Naproti tomu farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne posilnili o 3,8 % na 1,19 USD/kg jat. hm. v očakávaní pokračovania silného dopytu po komodite zo strany Číny.

Čínske farmárske ceny ošípaných medzitýždenne oslabili o 2 eurocent/kg jat. hm. na 4,67 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku ostávajú tento týždeň nezmenené na 1,82 EUR/kg jat. hm., rovnako tak sa nemenia v Dánsku, kde ostávajú na 1,98 EUR/kg jat. hm. Nemecké ceny by však ku koncu týždňa mohli vykázať tendenciu mierneho rastu k 1,84 EUR/kg jat. hm.

Predpokladáme, že v SR posilnia farmárske ceny ošípaných o 1 eurocent/kg jat. hm. do pásma 1,88 – 1,95 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných býkov v Nemecku tento týždeň korigujú nadol o 3 eurocent/kg jat. hm. na 3,65 EUR/kg jat. hm. (R3), jatočné kravy si udržiavajú cenu z minulého týždňa (2,75 EUR/kg jat. hm., trieda R3).

Ceny mliečnych komodít v EÚ kótovaných na burze EEX sa v uplynulom týždni hýbali len minimálne. Keďže medzitýždenne ostali ceny masla nezmenené na 3650 EUR/t a ceny SOM na 2640 EUR/t, teoretická cena mlieka medzitýždenne stagnovala na 36,97 EUR/100 kg. Dodávky mlieka do nemeckých mliekarní za 3. týždeň 2020 boli identické v porovnaní s rovnakým týždňom roka predtým. Spotové ceny mlieka v Nemecku v minulom týždni ostali nezmenené v pásme 33,5 až 36 EUR/100 kg, spotové ceny v Holandsku vzrástli medzitýždenne o 0,5 EUR/100 kg na 33,50 EUR/100 kg.

Ako sme už spomínali čínsky koronavírus negatívne ovplyvnil ceny mlieka v USA, ktoré medzitýždenne korigovali nadol o 0,9 % na 38,21 EUR/100 kg.

Napriek nejasnému ďalšiemu vývoju v Číne nateraz nemeníme náš cenový výhľad mlieka pre SR, čo znamená, že očakávame pokračovanie stabilizácie cien. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Január 2020: 34,00 EUR/100 kg, február 2020: 34,15 EUR/100 kg, marec 2020: 34,45 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek):  Január 2020: 34,30 EUR/100 kg, február 2020: 34,52 EUR/100 kg, marec 2020: 34,80 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Obavy o spomalenie čínskej ekonomiky výrazne zasiahli trh s ropou. Ceny ropy Brent medzitýždenne oslabili o 6 USD za barel na 59 USD za barel, pričom dočasne sa cena komodity zosunula k svojim minuloročným letným cenovým minimám v okolí 58 USD za barel. Cenová úroveň v pásme 56 až 58 USD za barel však z technického hľadiska slúži cene ropy aj ako úroveň cenovej podpory, čo napokon potvrdila i samotná cenotvorba komodity, keď sa rope podarilo počas dnešného dňa odraziť vyššie smerom k 60 USD za barel. Situácia v Číne ostáva nejasná a i preto očakávame, že ropa sa najbližšie dni nebude snažiť vymazať svoje predchádzajúce straty. To signalizuje, že komodita by sa mohla tento týždeň obchodovať v pásme 58 až 61 USD za barel.

Pokles cien ropy stlačil výrazne nadol i burzové ceny PHM v Európe, ktoré sa prepadli ako pri nafte, tak i pri benzínoch nadol medzitýždenne o 12 %. Tento vývoj naznačuje, že v najbližších dvoch týždňoch sa otvorí cenám nafty ako aj benzínu natural 95 v SR priestor pre pokles cien medzi 5 až 6 eurocent/l. Samozrejme, všetko bude závisieť od toho, či sa cena ropy Brent udrží nasledujúce dva týždne v okolí 60 USD za barel alebo začne stúpať vyššie. Predpokladáme, že tento týždeň uvidíme na čerpacích staniciach v SR pokles cien nafty o 3 eurocent/l na 1,205 EUR/l a ceny benzínu natural 95 o 3 eurocent/l na 1,305 EUR/l.

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov