tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

/TASR/

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre životné prostredie,

verejné zdravie a bezpečnosť potravín (LIBE) v utorok upozornil, že je viac ako naliehavé znížiť využívanie pesticídov, vyslovil sa za viac finančných prostriedkov na výskum v tejto oblasti a lepšie monitorovanie situácie, ktoré má viesť k záchrane včelstva v EÚ.

 

Členovia výboru LIBE schválili uznesenie zdôrazňujúce nedostatky Iniciatívy EÚ zameranej na opeľovače, ktoré spôsobujú, že sa neprimeraným spôsobom riešia hlavné príčiny poklesu opeľovačov v Európe.
Výbor navrhol, aby sa zníženie spotreby pesticídov stanovilo ako "spoločný ukazovateľ" na hodnotenie účinnosti vnútroštátnych opatrení pri ochrane včiel a iných opeľovačov. Poslanci zároveň žiadajú, aby sa zníženie používania pesticídov stalo kľúčovou súčasťou budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky, čo by malo pomáhať pri ďalšom znižovaní rezíduí pesticídov v biotopoch včiel.
Okrem toho sa výbor vyslovil za viac finančných prostriedkov na podporu výskumu príčin úhynu včiel a na ochranu rozmanitosti opeľujúcich druhov.
Schválený text je reakciou na iniciatívu Komisie EÚ pre opeľovače a zdôrazňuje, že jej opatrenia sú nedostatočné na ochranu včiel a iných opeľovačov pred zmenami vo využívaní pôdy, stratou biotopu, intenzívnym poľnohospodárstvom, zmenou podnebia a invazívnymi cudzími druhmi. Iniciatíva sa nezaoberá dostatočne hlavnými príčinami poklesu opeľovačov, ktoré sú nevyhnutné pre biodiverzitu a rozmnožovanie mnohých druhov rastlín.
O tomto uznesení budú poslanci EP hlasovať na januárovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.
V apríli 2018 sa EÚ dohodla na úplnom zákaze používania neonikotinoídov (imidakloprid, klotianidín a tiametoxam). Avšak viacero členských štátov EÚ oznámilo zavedenie mimoriadnych výnimiek týkajúcich sa ich použitia na svojom území. Po dodatočných výzvach EP a Rady EÚ na prijatie silnejších opatrení na ochranu včiel a iných opeľovačov Európska komisia 1. júna 2018 predložila oznámenie o Iniciatíve EÚ zameranej na opeľovače.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov