tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Miroslav Záhradník

Výkupné ceny za mlieko pre prvovýrobcov v EÚ sa po miernom medzimesačnom

poklese vo februári znížili aj v marci.

 

Vyplýva to z aktuálnej správy Holandskej poľnohospodárskej a záhradníckej organizácie LTO, podľa ktorej bude pokles cien pre prvovýrobcov mlieka v prvých mesiacoch v tomto roku nižší ako tomu bolo v roku 2018.
Popredné európske mliekarne zaplatili svojim dodávateľom v priemere 33,52 €centov netto/kg surového mlieka, čo v medzimesačnom porovnaní s februárom znamená pokles o 0,33 €centov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa však tržby v priemere nezmenili.

V Rakúsku realizačné ceny pre producentov mlieka v marci klesli len nepatrne (-0,05 centov) na úroveň 37,51 €centov netto (4,2% tuku a 3,4% bielkovín). Podľa odborníkov LTO je súčasný trend vývoja cien mlieka v EÚ v súlade s obvyklým trendom. Od začiatku roka do sezónneho vrcholu v apríli/máji vždy dominuje klesajúci trend, ktorý je za normálnych okolností nasledovaný opätovným zvyšovaním. V tomto roku je cenová krivka od januára do marca plochejšia, takže klesajúci trend je menej výrazný, čo naznačuje stabilné tendencie vo vývoji, pričom z aktuálne dostupných cenových správ za apríl a máj 2019 vyplýva potvrdenie tohto trendu.

Dánsky mliekarenský gigant Arla zaplatil v apríli o niečo menej (-0,1 centov) a v máji ponechal výkupnú cenu za mlieko nezmenenú. Nemecký líder na trhu DMK vykázal v apríli stabilnú výkupnú cenovú politiku. To isté platí pre britskú spoločnosť Dairy Crest a francúzskych spracovateľov Savencia a Lactalis. FrieslandCampina oznámila nižšiu úroveň výkupných cien v Holandsku za apríl (-0,5 centov) a máj (-0,7 centov), ​​pričom uvedený pokles je menší ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Ďalší vývoj cien pre prvovýrobcov bude podľa LTO závisieť najmä od dodávok surového mlieka v nasledujúcich mesiacoch.

Zo zdrojov topagrar preložil a upravil:

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov