tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 21.septembra 2023, meniny má Matúš, zajtra Móric

Štefan Ščecina

Ak by niekto povedal, že značka Farmtrac je nejaký malý lokálny výrobca traktorov

v Poľsku, nehovoril by pravdu. Podobne ako pri iných popredných svetových výrobcoch, aj v tomto prípade ide o veľkú nadnárodnú korporáciu, so silným kapitálom, umožňujúcim neustále investovať do výskumu a vývoja.   

Spoločnosť Farmtrac Tractors Europe je súčasťou koncernu Escorts Ltd., ktorý sa venuje výrobe traktorov už od roku 1944. Ale svoje aktivity zameriava taktiež do iných oblastí priemyslu, napríklad železničnej dopravy a stavebníctva, vrátane výroby stavebných strojov. Výrobný závod pre produkciu traktorov na európsky trh otvorila spoločnosť v roku 2000, so sídlom v severopoľskom mestečku Mragowo. Už po niekoľkých rokoch sa Farmtrac stal jednotkou na poľskom trhu a dnes exportuje, nielen prakticky do všetkých európskych krajín, ale tieto traktory pracujú aj v ďalekej Austrálii alebo Brazílii.  
Na Slovensku je výhradným dovozcom značky Farmtrac spoločnosť Zora-Mimex, Brzotín, zastúpená v jednotlivých regiónoch prostredníctvom predajcov alebo obchodných partnerov. Od roku 2007 sa im podarilo vybudovať pre Farmtrac pevnú pozíciu na našom trhu, o čom dobre svedčia každoročné štatistiky predaja, ktoré uverejňuje združenie predajcov poľnohospodárskej techniky Agrion. S veľkým počtom predaných traktorov úzko súvisí bezproblémová dostupnosť náhradných dielov a skúsený servis.
V traktoroch Farmtrac nájdeme osvedčené komponenty od popredných svetových výrobcov. Napríklad disponujú originálnymi motormi Perkins a Mitsubishi, prevodovkami a prednými nápravami Carraro/ZF, čerpadlami Bosch, hydraulikou Mita a viacerými ďalšími. S týmito názvami sa pravidelne stretávame aj pri najväčších traktorových značkách. Ako zaujímavosť doplníme, že dizajn traktorov Farmtrac vzniká v spolupráci so spoločnosťou F. A. Porsche. Všetky motory samozrejme spĺňajú prísne emisné normy.
Výrobné portfólio traktorov Farmtrac
Ak by sme mali v krátkosti opísať traktory Farmtrac, budeme hovoriť o užívateľsky jednoduchých, spoľahlivých strojoch s nízkou spotrebou a nízkymi nákladmi na prevádzku. V súčasnosti vyrába Farmtrac viac ako 20 rôznych typov traktorov. Ponuka sa rozdeľuje do troch modelových radov, podľa výbavy a výkonu motora. Prvý rad Compact zahŕňa menšie traktory poháňané motormi Mitsubishi od 22 do 29 koní, s pohonom pre dve kolesá (2WD) alebo všetky štyri (4WD). Užívateľ si môže vybrať plnohodnotnú kabínu alebo ochranný rám. Traktory Farmtrac Compact nachádzajú využitie v rámci komunálnych služieb, ale aj pri údržbe golfových ihrísk a v špeciálnej rastlinnej výrobe.
Séria Heritage ponúka dva modely s výkonom 45 a 48 koní. Tieto stroje vynikajú kombináciou jednoduchosti a spoľahlivosti, čím sú mimoriadne obľúbené na viacerých trhoch. Traktory disponujú mechanickou prevodovkou s konštantným záberom. Rovnako ako pri sérii Compact je možné zvoliť kabínu alebo lacnejšiu verziu len s ochranným rámom.   
Najviac zaujímavou pre podmienky slovenského poľnohospodárstva je modelová séria Europeline, ktorá sa zvykne označovať aj ako vlajková loď značky Farmtrac. Na výber sú štyri typy traktorov, s výkonom 4-valcového motora Perkins od 75 do 113 koní. S výkonom 75 koní je v ponuke model Farmtrac 675, ktorý je na Slovensku veľmi často používaný aj s čelným nakladačom, napríklad v živočíšnej výrobe. Ponuka pokračuje traktormi s typovým označení 680 (76 koní), 690 (90 koní) a najsilnejším Farmtrac-om je v súčasnosti model 9120 (113 koní). 
A aké sú plány do blízkej budúcnosti? Už onedlho bude verejnosti predstavený nový traktor Farmtrac s výkonom okolo 160 koní.
Štefan Ščecina
AGROMAGAZÍN
foto1f
Foto 1: V traktoroch Farmtrac nájdeme osvedčené komponenty od popredných svetových výrobcov, napríklad motory Perkins, prevodovky a predné nápravy Carraro/ZF, čerpadlá Bosch, hydrauliku Mita.

foto2f
Foto 2: Traktory Farmtrac používajú viacerí poľnohospodári spolu s čelným nakladačom.
foto3f
Foto 3: Moderný dizajn traktorov Farmtrac vznikol spoluprácou so spoločnosťou F. A. Porsche. 
foto4f
Foto 4: Farmtrac 9120 disponuje nominálnym výkonom motora 113 koní. Celková hmotnosť traktora atakuje 4,5 t.
foto5f
foto 5: Séria Heritage ponúka dva modely s výkonom 45 a 48 koní.
foto6f
foto 6: Výkonovo najnižšiu sériu traktorov Farmtrac Compact poháňajú motory od 22 do 29 koní. Užívateľ si môže vybrať plnohodnotnú kabínu alebo ochranný rám.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov