tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Štefan Ščecina
Aby mohla byť poľnohospodárska technika označovaná ako kvalitná

a spoľahlivá, musia byť už pri jej zrode použité moderné technológie. Plne si to uvedomujú aj majitelia značky SaMASZ, preto sa rozhodli pre veľkú investíciu a postavili úplne nový výrobný závod na „zelenej lúke“.

 

Obrovský pokrok za obdobie 35 rokov

Keď v roku 1984 pán Antoni Stolarski skonštruoval sám v prenajatej garáži prvý stroj – ťahaný vyorávač zemiakov, určite ešte netušil, že položil základy veľmi úspešnej značky SaMASZ, zamestnávajúcej v súčasnosti vyše 800 ľudí. Mimochodom, meno majiteľa nájdeme aj v samotnom názve, kde písmeno „S“ symbolizuje priezvisko zakladateľa, písmeno „a“ jeho krstné meno a „MASZ“ znamená vo voľnom preklade mašiny, teda stroje. Po pánovi Stolarskom už síce postupne preberajú povinnosti v rodinnej firme jeho deti, ale naďalej sa podieľa na riadení. Aj keď sa značka SaMASZ nachádza v neporovnateľne inej pozícii ako pred 35 rokmi, základný princíp výroby nemenia. Keďže samotný majiteľ pochádza z gazdovskej rodiny, vždy sa snažil a snaží v prvom rade počúvať hlas poľnohospodárov, napríklad ak ide o konštrukčné zmeny pri strojoch. Rovnako počas našej návštevy v januári si našiel čas na rozhovory so slovenskými poľnohospodármi.
Dopyt po technike SaMASZ rástol, staršie priestory neustále rozširovali, ale malo to svoje limity. Preto pred štyrmi rokmi kúpili 27 ha parcelu pri mestečku Zabludów v severovýchodnom Poľsku. Nasledovali rokovania s bankou a vybavenie povolení od úradov. Po dva a pol roku už spúšťali výrobu v novom závode, vybavenom modernými výrobnými technológiami. Je potrebné spomenúť, že samotné stavebné práce trvali 18 mesiacov. Sťahovanie nebolo na veľkú vzdialenosť, nakoľko pôvodné priestory boli tiež v Zabludówe, ibaže na viacerých miestach. Financovanie celej tejto náročnej investície realizovali z vlastných zdrojov a úveru. Jedinú dotáciu z eurofondov získali na Centrum výskumu a vývoja. Zároveň musíme ale zdôrazniť, že štátne inštitúcie im ani „nehádzali polená pod nohy“ a proces administrovania povolení prebehol pomerne rýchlo. Samotný závod, spolu s priľahlými odstavnými plochami, zaberá 13 ha. Pričom zastrešené haly sa nachádzajú na 3,5 ha. Ďalších 14 ha slúži ako rezerva pre rozširovanie výrobných priestorov do budúcna, prípadne na testovanie strojov.
Výrobný program SaMASZ
Dnes patrí značke SaMASZ pozícia najväčšieho poľského výrobcu krmovinárskej techniky. Nie sú však úspešní len doma, záujem o bielo-zelené stroje rastie aj v zahraničí, aktuálne vyvážajú do vyše 50 krajín. K ich najväčším exportným trhom patrí Nemecko, Veľká Británia, Rusko, Fínsko, Pobaltské štáty, Španielsko a iné. V súčasnosti sa radí SaMASZ medzi piatich najväčších výrobcov krmovinárskej techniky na celom svete. Dokonca produkuje kompletné stroje tiež pre niektorých iných známych výrobcov, ktorí potom predávajú tieto stroje SaMASZ vo svojich farbách a pod svojou značkou. SaMASZ vlastní taktiež dve dcérske spoločnosti, v Rusku a USA.
Celú ponuku tvorí 300 rôznych typov strojov. Štandardom je 2 ročná záruka priamo od výrobcu a v blízkom čase plánujú rozšírenie na 3 roky, pri niektorých typoch. A aká je ročná produkcia? Aktuálne už prekročili počet 10 000 kusov. Ak sa pozrieme na obdobie posledných 3 rokov, zistíme až 50 % nárast obratu. Dopyt naďalej rastie, pretože plán stanovený pre túto sezónu, mali už v januári pokrytý objednávkami.   
SaMASZ sa špecializuje predovšetkým na výrobu krmovinárskej techniky. Ročne vyprodukujú približne 1000 bubnových kosačiek, viac ale stúpa, vrátane Slovenska, záujem o diskové. Ponuka začína bočnými kosami s pracovným záberom 1,6 m, pokračuje čelnými, ťahanými až po kombinácie 3 žacích líšt, tzv. „motýle“ MegaCUT a GigaCUT so zábermi až do 9,4 m. Napríklad pred 3 rokmi zaznamenali zápis do Guinessovej knihy rekordov, keď takouto 3-kombináciou pokosili 96 ha za 8 hodín a nebolo to ani na jednej ucelenej parcele. Okrem mechanickej alebo hydraulickej poistky sú lišty chránené aj zospodu, kde sa okrem krytu nachádza ešte klzák, čo vlastne predstavuje tzv. dvojstupňovú ochranu. Vzhľadom na masívnosť a spomenuté ochranné prvky, sa žacie lišty SaMASZ osvedčili aj ťažkých podmienkach s veľkým množstvom kameňov. Do takýchto podmienok používajú špeciálne vyššie klzáky, výsledkom je čistá krmovina.
Pri obracačoch je prenos sily riešený prstovými spojkami, čo zabezpečuje plynulý chod aj pri kopírovaní väčších nerovností. SaMASZ ponúka nesené 4 a 6-rotorové obracače, a tiež ťahané až 10-rotorové, s pracovným záberom 12,2 m. Zhrňovače sú vyrábané v 1- a 2-rotorovom prevedení, s možnosťou stredového alebo bočného ukladania riadku. Maximálny pracovný záber 2-rotorového zhrňovača SaMASZ je v súčasnosti 8,4 m.
SaMASZ má silný aj výrobný program komunálnej techniky. V širokom sortimente nájdeme rôzne typy mulčovačov, vrátane priekopových s ramenami, snežné pluhy a frézy, rozhadzovače posypového materiálu, zametacie kefy a mnohé iné. 
Výhradným dovozcom techniky SaMASZ na Slovensku je spoločnosť Zora-Mimex, s.r.o., Brzotín. Predaj v jednotlivých regiónoch zabezpečujú aj prostredníctvom svojich obchodných partnerov.
Štefan Ščecina
AGROMAGAZÍN

Foto 1: Výrobný závod SaMASZ sa nachádza na ploche 13 ha, z toho na zastrešené haly pripadá 3,5 ha. Ďalších 14 ha je k dispozícii pre rozširovanie do budúcnosti.
foto1
Foto 2: Žacie 3-kombinácie nájdeme v ponuke SaMASZ s typovým označením GigaCUT a MegaCUT.
foto2
Foto 3: Celková ročná produkcia strojov je aktuálne už vyše 10 tisíc kusov. Za posledné 3 roky zvýšil SaMASZ svoj obrat o 50 %.
foto3
Foto 4: Značka SaMASZ je úspešná aj na trhu s komunálnou technikou. Zákazník si môže vybrať tiež spomedzi širokej ponuky mulčovačov, aj s rôznymi dĺžkami priekopových ramien.

foto4

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov