tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

/AGROBIZNIS/

Plodiny:

Ceny plodín na svetových burzách pokračovali v poklese i počas uplynulého týždňa

a nebyť správy o ďalšom rokovaní Ruského ministerstva poľnohospodárstva s exportérmi o možnom obmedzení exportu pšenice z Ruska, ktorý poslal v piatok ceny plodín strmhlav nahor, potom by komodity uzatvorili týždeň v červených číslach.

Na medzitýždennej báze cena pšenice na burze MATIF posilnila napokon o 4 EUR/t na 203 EUR/t, cena kukurice si polepšila o 1 EUR/t, keď vzrástla na 181 EUR/t a repka zdražela o 3 EUR/t na 375 EUR/t. Na burze v Chicagu medzitýždenne posilnili ceny pšenice o 9 EUR/t na dnešných 173 EUR/t, kukurica zdražela o 2 EUR/t na 124 EUR/t a sója si prilepšila o 1 EUR/t, keď vystúpila na 267 EUR/t. Dnešné obchodovanie na trhu s pšenicou však naznačuje na strmý pokles cien komodity, čo je predovšetkým dôsledok toho, že Rusko napokon opäť potvrdilo, že neplánuje obmedziť exporty pšenice ani zavádzať exportné clo na komoditu. Isté úvahy sa vedú o tom, že ak by exporty z krajiny rýchlo napredovali a dosiahli v tomto ročníku (začal 1.7.2018) métu 25 mil. ton, krajina môže obnoviť exportné clá na pšenicu. V každom prípade i pri alternatíve zavedenia cla pri dosiahnutí exportov na úrovni 25 mil. ton Rusko ostane aktívne na exportnom trhu bez obmedzení minimálne do konca tohto roka, keďže za prvé dva mesiace ročníka (júl-august) zatiaľ exportovalo len 7,6 mil. ton pšenice, čo znamená, že tempo vývozov krajiny je na úrovni 3,8 mil. ton mesačne. O atak na vyššie cenové úrovne sa v ostatných dňoch na burze v Chicagu snažia aj jariny na čele s kukuricou a čiastočne i sójou, no rastová trajektória týchto dvoch plodín, ktorá trvá od piatku, sa deje stále pri relatívne nízkych objemoch obchodov, čo signalizuje, že tento trend zrejme nebude mať dlhé trvanie. Budúci týždeň USDA zverejní svoj septembrový report WASDE, pričom sa očakáva, že v ňom opäť navýši odhad tohtoročnej produkcie sóje v USA a podrží na vysokej úrovni odhad produkcie kukurice v krajine. To môže vyvolať tlak na ďalší pokles cien obidvoch plodín. Tiež sa nepredpokladá, že USDA bude znovu výraznejšie redukovať odhad svetovej produkcie pšenice. Súčasne platí, že z pohľadu sezónnosti sú mesiace september a október pre ceny plodín zväčša negatívne (ceny klesajú), takže i efekt sezónnosti nemusí najbližšie týždne hrať plodinám do karát. Neistota panuje i okolo zavedenia ďalších ciel USA na čínske tovary, čo môže Čínu motivovať k zavedeniu ďalších dodatočných ciel na americké agrokomodity. I preto vidíme naďalej značné riziko v pokračovaní poklesného trendu cien plodín v nasledujúcom období. Technická analýza stále naznačuje, že sója v Chicagu mieri k cene 7,76 USD za bušel (aktuálne 8,4 USD/bušel) a na nižšie úrovne mieri i pšenica na tejto burze. Na burze MATIF aktuálne pšenica balansuje na úrovni podpory na 200 EUR/t, pričom pokles pod túto cenu naznačuje na korekciu ceny k 186 EUR/t. Podporou cien plodín na burze MATIF v najbližších dňoch však môže byť opätovné posilňovanie dolára voči euru, čo by napokon mohlo pomôcť cenám pšenice udržať sa tento týždeň na značke 200 EUR/t ako i kukurici na 180 EUR/t a repke nad 370 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 36. týždňa 2018: pšenica 193 – 200 EUR/t, kukurica 175 – 180 EUR/t, repka 365 – 374 EUR/t.

Zookomodity:

Ceny jatočných ošípaných v Nemecku pokračujú v stagnácii na 1,55 EUR/kg jat. hm. i tento týždeň a rovnako tak sa nemenia ani ceny v Dánsku, kde sa komodita realizuje za 1,30 EUR/kg jat. hm. Uvalenie ciel Číny na americkú bravčovinu naďalej vyvíja tlak na ceny komodity v USA. Ceny jatočných poliek v USA na burze v Chicagu klesli v ostatnom týždni o 2,5 % na 1,14 USD/ kg jat. hm. Farmárske ceny komodity v štáte Illinois za ostatných 6 týždňov prepadli o 50 % na aktuálnych 0,82 USD/kg jat. hm. Naproti tomu ďalšie potvrdenie výskytu Afrického moru ošípaných v Číne dvíha miestne ceny. Tie za ostatné tri mesiace posilnili o 41 %, pričom koncom uplynulého týždňa cena komodity vzrástla na 1,78 EUR/kg jat. hm. Tento vývoj by tak mohol ďalej favorizovať rast tempa exportov komodity z EÚ, pričom dodatočnú podporu by tomuto scenáru mohlo poskytnúť i súčasné oslabovanie eura voči doláru. To by mohlo cenám ošípaných v EÚ pomôcť opätovne mierne posilniť. Očakávame, že tento týždeň budú ceny jatočných ošípaných v SR stagnovať v pásme 1,55 až 1,61 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných býkov v Nemecku pokračujú v raste poháňané okrem iného i typickým sezónnym vývojom. Ceny býkov triedy R3 tento týždeň posilnili o 3 eurocent/kg jat. hm. na 3,78 EUR/kg jat. hm., ceny jatočných kráv (R3) vzrástli o 1 eurocent/kg jat. hm. na 2,85 EUR/kg jat. hm.

Ceny mliečnych komodít na globálnom trhu pokračujú vo váhavom smerovaní. Počas dnešnej aukcie mliekarne Fonterra na Novom Zélande sa jednotlivé kontrakty s mliečnymi komoditami zobchodovali za priemernú cenu 2980 USD/t, čo je o 0,7 % menej v porovnaní s predchádzajúcou aukciou z polovice augusta. Opäť klesali ceny mliečneho tuku, konkrétne masla ako i plnotučného sušeného mlieka. Naopak, cena SOM mierne vzrástla. Jemný rast cien SOM badať i na trhu EÚ, kde cena komodity posilnila na 1710 EUR/t. Ceny masla v ostatnom týždni stagnovali na 5250 EUR/t. Teoretická cena mlieka vypočítaná za týchto dvoch komodít sa tak hýbe v okolí 35,5 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka za 34. týždeň 2018 boli o 0,3 % nižšie v porovnaní s totožným týždňom roka predtým. Spotové ceny mlieka v Nemecku v uplynulom týždni poklesli o 1,5 EUR/100 kg na 37,50 EUR/100 kg a rovnako o 1,5 EUR/100 kg korigovali nadol i spotové ceny v Holandsku, čím sa vyrovnali cenám v Nemecku (37,50 EUR/100 kg). Ceny mlieka v USA pokračujú v miernom raste, keď za ostatný týždeň posilnili o 1,9 % na 36,90 USD/100 kg. AGROMAGAZÍN rozširuje svoj odhad farmárskych cien mlieka v SR na mesiac november. Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): September 2018: 33,15 EUR/100 kg, október 2018: 33,65 EUR/100 kg, november 2018: 33,48 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): September 2018: 32,96 EUR/100 kg, október 2018: 33,59 EUR/100 kg, november 2018: 33,60 EUR/100 kg.

Ropa a PHM:

Cena ropy Brent pokračuje v miernom raste a zdá sa, že čoskoro sa chystá znovu otestovať svoje tohtoročné cenové maximá na úrovni 80 USD za barel. Počas dnešného dňa sa komodita obchoduje za 78 USD za barel, čo znamená, že v medzitýždennom porovnaní posilnila o 2 USD za barel. Ak sa rope podarí dostať cez 80 USD za barel (presnejšie nad 80,49 USD/barel), z pohľadu technickej analýzy sa komodite otvorí priestor pre rast k 90 USD za barel. Neistota okolo výpadku produkcie Iránu z titulu uvalenia sankcií na krajinu zo strany USA naďalej drží ceny ropy na vyšších úrovniach. Globálna ekonomika navyše pokračuje v slušnom raste, čo dáva predpoklad pokračovania rastu dopytu po komodite. Ceny ropy v uplynulom týždni neposunula na nižšie úrovne ani správa o tom, že OPEC v auguste opäť zvýšil svoju ťažbu. Zdá sa tak, že komodita sa bude pokúšať dostať v dohľadnej dobe na nové cenové maximá. Predpokladáme, že tento týždeň bude cena ropy oscilovať v pásme 78 až 80 USD za barel. Rast cien ropy zrejme bude motivovať čerpacie stanice k úprave cenoviek PHM smerom nahor. Napokon nahor mieria i burzové ceny PHM v Rotterdame. Tiež cena nafty na burze ICE dnes dosiahla nové štvorročné maximum, keď sa posunula k 710 USD za tonu. V prospech zdražovania pritom hovorí i oslabenie eura voči doláru. Citeľnejšie by pritom mali tentoraz vzrásť ceny nafty. Predpokladáme, že cena nafty tento týždeň vzrastie o 1,5 eurocent/l na 1,275 EUR/l a cena benzínu natural 95 o 0,5 eurocent/l na 1,425 EUR/l. Nafta bude pritom v dohľadnej dobe zdražovať i naďalej a to k 1,29 EUR/l.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov