LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Petra Rafaya môžeme bez akýchkoľvek pochýb zaradiť do kategórie mladých a progresívnych agromanažérov stavajúcich svoje rozhodnutia

na exaktných dátach, ktoré si pravidelne vyhodnocujú.

 

Na základe nich sa pritom nielenže rozhodujú, ale i predvídajú budúci vývoj. Napríklad presné informácie o produkčných a reprodukčných parametroch dojníc mu umožňujú s veľkou presnosťou si vopred naplánovať očakávané denné dodávky mlieka na rok dopredu. „Reálne dodávky sa od našich očakávaní odlišujú max. 1 až 3 %“, hovorí P. Rafay. Ďalšou jeho veľkou devízou je jeho sčítanosť v danej problematike, ktorá pramení z jeho neustálej chuti študovať nové poznatky a byť vo svojej práci lepším a lepším. Túto skutočnosť napokon veľmi dobre opisuje i jeho presvedčenie, že v Agropartneri sa chcú učiť od tých najlepších agropodnikov. Sám seba nepovažuje za experimentátora, no za každých okolností má oči otvorené a keď niekde či už v SR alebo v zahraničí vidí postupy, ktoré fungujú, neváha ich otestovať ani doma na farme v Prievaloch. Vie, že úspešný manažment živočíšnej výroby sa ukrýva v riešení detailov a neodvracaní sa od problémov, ktoré si vyžadujú okamžitú pozornosť. Jeho motiváciou je túžba tlačiť chov stále na vyššiu a vyššiu úroveň. „Keď som nastúpil na farmu, dojili sme 19 l na dojnicu denne a snívali sme o 23 l. Dnes sme na 27 litroch a vieme, že sú i v strednej Európe farmy, ktoré dokážu ísť cez 30 l. Prečo to neskúsiť tiež?“, opisuje progresivitu svojho zmýšľania hlavný manažér ŽV. Za úspech pritom považuje i systém práce v ŽV. Farma dojníc má síce 3 zootechnikov, no každý je špecialista na nejakú kľúčovú vec – jeden na manažment chovu mladého dobytka, druhý na insemináciu a tretí na ošetrovanie paznechtov, pričom každý z nich vie zastúpiť i pozície ošetrovateľov a obsluhy. Systém práce na farme tak dáva manažmentu ŽV punc precíznosti.

Celý profil vedúceho ŽV vo firme Agropartner, spol. s r.o., Ing. Petra Rafaya si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 11/2017 na s. 7 až 9.

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov