tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Poľnohospodárske družstvo Horná Nitra v Nedožeroch–Brezanoch pri Prievidzi je krásnym príkladom, že aj poľnohospodárstvo vie pritiahnuť mladých ľudí.

Podnikový mechanizátor Miroslav Mendel a agronóm Ing. Miroslav Lipták obdivovali družstevnú poľnohospodársku techniku ešte ako malí chlapci. Obaja pochádzajú z Nedožier-Brezian, takže prirodzene si vybrali prácu vo svojom rodisku. Obaja sú príkladom, že aj mladých ľudí láka poľnohospodárstvo. Podniky im však musia vytvoriť atraktívne prostredie, ktorého neoddeliteľnou a podstatnou časťou je moderná technika.

70 traktorov nahradili šiestimi

Na Hornej Nitre v roku 1987 používalo mechanizačné stredisko, podľa historickej publikácie, 70 traktorov, 32 nákladných automobilov, 11 kombajnov či dokonca 5 rezačiek. V súčasnosti podobnú výmeru obhospodári 6 moderných traktorov a 3 obilné kombajny. Pravda, v minulosti chovali ovce, ošípané, mliekový aj výkrmový dobytok v počte asi 1000 kusov, vyrábali kŕmne zmesi a lucernové peletky, zatiaľ čo v súčasnosti sa zaoberajú výhradne rastlinnou výrobou.

IMG 0036

 

Technika v čiernej farbe

Podnik predstavuje Ing. Miroslav Lipták: „Hospodárime na 2100 ha poľnohospodárskej pôdy, z čoho je 1650 ha ornej. Pestujeme na 230 ha repku, na 220 ozimný jačmeň, na 400 ha pšenicu, na 150 ha jarný jačmeň, na 150 ha sóju, na 200 ha kukuricu.“ Sú aj veľkým pestovateľom cukrovej repy na 180 ha, ktorú vyorávajú vlastným strojom. Na základe dopytu tento rok prvý raz zasiali 10 ha kŕmnej repy. Na zvyšných 450 ha TTP vyrábajú lúčne seno určené na predaj.

V Nedožeroch-Brezanoch gro ornej pôdy leží v okolí podniku, čím odpadajú časovo náročné presuny a zefektívňuje sa organizácia práce. Obslužná asfaltová cesta obkolesuje polovicu výmery ornej pôdy.

Výmeru obrába zvyčajne vlastná mechanizácia, ktorú spoznáte podľa čierneho lakovania, či už celých strojov, alebo len určitých súčastí ako napríklad diskov kolies. Okrem krásneho výzoru to napovedá aj o pozitívnom vzťahu k technike, ktorú má na starosti Miroslav Mendel.

Sloní hnoj

K zaujímavým strojom v podniku patrí dvojnápravový rozhadzovač maštaľného hnoja Strautmann. Zakúpili ho ako ojazdený od holandského farmára. Má maximálne možnú výbavu ako napríklad zdvíhateľnú nápravu, centrálne mazanie či váhu.

Ročne aplikuje asi 500 ton rôznych kalov a maštaľného hnoja z neďalekej bojnickej zoologickej záhrady a s úsmevom dodávame, že ako jediný na Slovensku používajú sloní hnoj.

Zo zaujímavých strojov vlastnia ešte samohybný vyorávač cukrovej repy Grimme pre 50 cm medziriadok postavený na pásovom podvozku. V čase našej návštevy podstupoval opravu, aby bol pripravený aj pre občasné služby. Vlastníctvo vyorávača umožňuje v Hornej Nitre zberať cukrovú repu v optimálnom čase a vo vhodných podmienkach bez toho, aby devastovali pôdu.

DSC 0188

 

Prekladací voz v koľajových riadkoch podľa navádzania

Aj dopravnou technikou sú vybavení veľmi slušne. Hlavnú prácu vykonávajú ZDT Mega a slamový voz Wielton, ktorý slúži aj na prepravu big bagov. V prípade núdze poslúži aj stará Tatra 815 a služby. Veľkou pomocou v žatve sa stal prekladací voz Perard s objemom 38 m3. Kvôli ochrane pôdy s ním jazdia v koľajových riadkoch a bežné odvozové prostriedky do poľa púšťajú len zriedka.

Kombajn Claas Lexion 780 s 12 m lištou a dva staršie Massey Ferguson Delta zabezpečujú samostatnosť podniku v zberových prácach. Kukuricu zberajú 8 riadkovým adaptérom Capello a sóju Claas MaxFlex. Pásové vyhotovenie Lexiona ocenili vo vlhkej jeseni roku 2020, keď sa do poľa nedostali ani traktory. Daňou za pásový podvozok je náročnejšia údržba v porovnaní s kolesami.

 DSC6431

 

Moderne aj v sejbe

V Nedožeroch-Brezanoch stále skúšajú nové veci, ktoré ich nasmerujú na tú správnu cestu. Jednou z nich je sejba repky presným Tempom. Začínali v roku 2018 na 100 ha, aby už nasledujúcu sezónu presne siali celú výmeru repky. „Jednotlivé výsevné vozíky presnej sejačky lepšie kopírujú terén, čo zvyšuje rovnomernosť sejby a následnú vzchádzavosť,“ hovorí agronóm Ing. Lipták a dodáva: „V širších sponoch sa mi páči vetvenie rastlín a zapájanie porastu. Zlepšuje sa aj účinnosť herbicídov.“ Výborne sa osvedčuje aj sekčná kontrola sejby a presnosť výsevu. Na medziriadkovú vzdialenosť 50 cm plánujú siať aj sóju.

 DSC6949

 

Celý článok nájdete v časopise Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve 7/2023 na stranách 12–13.

Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete predplatiť tu.

Snímky: Ing. Miroslav Lipták, Marián Kukučka

Marián Kukučka, Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Na hlavnej snímke Miroslav Mendel (vľavo) a Ing. Miroslav Lipták.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov