tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Mnohí majitelia poľnohospodárskych podnikov majú jeden spoločný a hlavný problém, nájsť svojho nasledovníka, ochotného spojiť život s poľnohospodárstvom. Na Podielnickom družstve v Hrnčiarovciach nad Parnou neďaleko Trnavy je predsedom Ing. Štefan Marioth, CSc., jeden z najskúsenejších odborníkov v slovenskom agrárnom odvetví. Nesmierne ho teší, že na chode družstva sa aktívne čoraz viac podieľa aj ďalší člen rodiny, jeho vnuk Ing. Michal Kopecký, nedávny absolvent SPU v Nitre.

V tomto článku si viac povieme aj o technike Hardi, ktorú začali úspešne používať ešte pred rokom 1989 a značke zostali verní dodnes.

Najpestovanejšou plodinou pšenica ozimná

Aj keď Ing. Michal Kopecký úspešne ukončil štúdium na SPU v Nitre len pred 2 rokmi, poľnohospodársku prax získaval už od útleho detstva vďaka svojmu dedovi. Dnes v pozícii agronóma družstva riadi obrábanie takmer 800 hektárov ornej pôdy, úrodnej černozeme na trnavskej tabuli.

„Základom je u nás pšenica ozimná mäkká, ktorú pestujeme na približne polovici výmery, od 350 do 400 hektárov. Tvrdú pšenicu nepestujeme. Na podobných výmerách od 100 do 150 hektárov zvykneme pestovať kukuricu a repku. Doplnkovo zaraďujeme do osevného postupu ešte slnečnicu, hrach, sóju a niekedy aj jarný jačmeň,“: predstavuje štruktúru pestovaných plodín Ing. Kopecký.

Úrody dosahujú väčšinou slušné, výnimkou bol minulý mimoriadne suchý ročník. Napríklad celú 140 ha výmeru kukurice, pôvodne určenej na zrno, nakoniec zosilážovali. Ako ukázali výsledky z okolia, ktoré sa pohybovali väčšinou okolo 1 t/ha, bolo to dobré rozhodnutie. Doplníme, že kukuričnú siláž predávajú do bioplynovej stanice.

Pri pšenici zaznamenali úrodu v priemere 4,6 t/ha, repke 3,6 t/h, hrachu 2,5 t/ha, slnečnici v rozmedzí 2,5 až 3 t/ha a výrazne sklamala sója s výsledkom len 0,5 t/ha.

Jeden z prvých strojov Hardi na Slovensku

Ešte za minulého režimu pred rokom 1989 patrili Hrnčiarovce do spoločného družstva so susedným Cíferom. Na tomto podniku testoval nové stroje skúšobný ústav z Rovinky. A ak sa nová technika zo západu osvedčila, vedenie družstva sa snažilo nájsť devízové prostriedky na jej nákup. Takto sa k nim dostal postrekovač Hardi, jeden z prvých v celom Československu.

Mimochodom, v tom období už Ing. Štefan Marioth, CSc., dlhodobo na družstve pôsobil, keďže jeho prvý pracovný kontakt sa datuje ešte do roku 1960. Súčasný predseda PD v Hrnčiarovciach tak má za sebou viac ako úspešný a dlhoročný životný príbeh v poľnohospodárstve.

Postrek s podporou vzduchu už v roku 1988

Prvý postrekovač Hardi pracoval v Hrnčiarovciach od roku 1988 až do 2013. Išlo o ťahaný typ TA 1500 s pracovným záberom 18 metrov a podporou vzduchu pri postreku Twin.

 

Celý článok nájdete v časopise AGROMAGAZÍN 4/2023 na strane 19.

Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete predplatiť tu.

Štefan Ščecina

AGROMAGAZÍN

Snímky: Ing. Michal Kopecký, Patrik Štefák a autor

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov