tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Od 15. do 18. 11. 2022 sa v nemeckom Hannoveri uskutočnila medzinárodná výstava pre živočíšnu výrobu EuroTier, pričom súbežne s ňou prebehla aj výstava EnergyDecentral, zaoberajúca sa možnosťami výroby a dodávok energie z decentralizovaných zdrojov (bioplyn, pevné a tekutú biopalivá, fotovoltika, veterná energia, kombinované zdroje…).

Počas „kovidovej pauzy“ zostali brány týchto výstav síce pre návštevníkov od roku 2018 uzavreté, avšak v roku 2021 sa táto akcia uskutočnila v digitálnej forme prostredníctvom on-line webinárov.

Trend digitalizácie bol zrejmý už od elektronickej objednávky vstupeniek, pretože tradičné „papierové“ nahradil dopredu zaslaný QR kód, nevyhnutný pre načítanie pri prechode cez turnikety. V jednotlivých expozíciách boli umiestnené veľké QR kódy pre zisk informácií o firmách a jednotlivých produktoch. Mobilná aplikácia bola pripravená aj ako pomoc pri orientácii v areáli a pre získanie informácií ohľadom aktuálneho sprievodného programu, pričom časť z nej bola realizovaná len v elektronickej podobe.

Hlavný dôraz výstav je tradične kladený na inovácie, čomu zodpovedajú i udelené ocenenia v podobe zlatých a strieborných medailí. Dalo by sa povedať, že „spoločným menovateľom“ bolo zameranie na robotizáciu, Smart technológie, digitalizáciu, nové formy využitia informačných a komunikačných technológií (ICT), umelú inteligenciu (AI), rozvoj priemyslu 4.0, a pod.

Ľudská práca je nielen čím ďalej tým drahšia, ale je - a bude - veľkým problémom nachádzať dostatok vhodných pracovníkov na farmy. Robot pritom pracuje 24/7/365 a okrem „svojej práce“ odovzdáva cenné informácie do informačného systému podniku. Nielen na manažérov, ale aj na prevádzkových pracovníkov sú kladené celkom nové „digitálne“ požiadavky, ktorých význam bude narastať.

Pozornosť bola zameraná aj na ochranu životného prostredia, udržateľnosť pôdy, vody, klímy, welfare zvierat a ich zdravie, znižovanie emisií, elimináciu či úsporu ľudskej práce a vytváranie lepších pracovných podmienok pre pracovníkov atď. Riešené boli aspekty genetické, technologické, veterinárne, krmovinárske, zabezpečenie bezpečnosti potravín v celom reťazci, transparentnosť, biosekurita, znižovanie emisií, praktické napĺňanie legislatívnych požiadaviek kladených na chovateľa, realizácia nových požiadaviek v systéme vzdelávania, nové vízie i priekopníctvo.

Zastúpené boli aj živé zvieratá (dobytok, ovce, kozy), nechýbali expozície zamerané na akvakultúru a chov hmyzu – najmä ako alternatívny zdroj bielkovín využiteľný v krmivách pre hospodárske zvieratá. Novo bola pozornosť zameraná i na priamy predaj produktov z farmy a v premiére bola časť haly č. 13 premenená na „maštaľné prostredie“ pre praktické ukážky robotov čistiacich roštové alebo pevné podlahy.

Najvyššie ocenenie za inovácie v podobe zlatých medailí EuroTier bolo udelené štyrom firmám (SoundTalks pre chovy ošípaných, pre chovy HD GEA AutoDry a Stimulor StressLess, pre chovy koní Active Cleaner), 14 firiem si odviezlo medaily strieborné. Zlatú medailu EnergyDecentral získala firma (Below2 Inc., pre meranie koncentrácie CO2), 5 firiem si odviezlo medaily strieborné. Tri zlaté medaily prisúdila výstavná komisia - v spolupráci s nemeckou Komorou praktických veterinárnych lekárov (bpt) - za Welfare zvířat (SoundTalks pre chovy ošípaných, Stimulor StressLess a The Dreamstall pre chovy HD).

Hoci ročník 2018 zostáva v mnohých ukazovateľoch rekordný, o význame oboch uskutočnených veľtrhov hovorí nielen veľký rozsah výstavného areálu, 14 obsadených hál s 1 800 vystavovateľmi z 57 štátov, štruktúra a úroveň viac než 400 akcií sprievodného programu, ale najmä účasť 106 000 návštevníkov zo 141 štátov.

Verme teda, že žiadne kovidové či iné obmedzenia nebudú ohrozovať pravidelné usporadúvanie jesennej výstavy EuroTier a EnergyDecentral v ich tradičnom dvojročnom cykle (ďalšie sú naplánované od 12. do 15.11. 2024), teda striedajúce sa s výstavou AgriTechnika (od 12. do 18. 11. 2023).

 

Miroslav Bajbár, Brno, ČR

Článok bol publikovaný v prvom tohtoročnom dvojčísle Slovenského CHOVu na s.10-11

Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov