BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Štúdiu správania zvierat je v súčasnosti venovaná veľká pozornosť, najmä v spojení s  dobrými životnými podmienkami a pohodou zvierat. To stojí chovateľov nemálo času a peňazí.

Ak welfare nie je na požadovanej úrovni, produktivita klesá. Pre hospodárske zvieratá je v rámci 5 slobôd od prof. Webstera, ktoré by sa mali dodržiavať v každom chove, veľmi dôležitá možnosť pohybu (pri hovädzom dobytku pohyb na pastve).

Tureckému farmárovi s menom Izzet Kocak, ktorému v zime začali kravy produkovať menej mlieka napadlo, že by ich mohol vziať na virtuálnu prehliadku lúk s pomocou VR príslušenstva. Iste, pre ľudí je nepredstaviteľné aby žili celé dni vo virtuálnej realite, ale čo ak ste dojnica, žijúca v chladnej maštali? Podľa denníka The SUN sa kravy premiestnili do tzv. MOOTRIXU. Napočudovanie to fungovalo.

Kocak chová 180 kráv, avšak okuliare na hlave nosia len 2. Výsledky sú však veľmi sľubné. Sledujú zelenú pastvinu a dáva im to emocionálnu vzpruhu. Sú menej vystresované. Zníženie úrovne stresu im zvýšilo produkciu mlieka z 22 litrov až na 27 litrov. Pre ostatné jeho kravy žijúce v realite, je pozitívnym stimulom klasická hudba. Kocak však neprišiel s týmto nápadom ako prvý.

V roku 2019 farma v blízkosti Moskvy vybavila dojnicu prototypom headsetu, ktorý simuloval zelenú trávu avšak projekt bol o niečo komplikovanejší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Podľa tlačovej správy ministerstva poľnohospodárstva a výživy krajiny išlo o prepracovanú spoluprácu.

Vývojári v spolupráci s veterinármi a konzultantmi vyrobili okuliare na virtuálnu realitu (VR okuliare), ktoré presne sadli na kravskú hlavu. Na základe mnohých štúdií videnia dobytka, ktoré ukazujú, ako kravy lepšie vnímajú červenkasté odtiene a horšie zelené a modré odtiene vytvorili softvérový program letnej simulácie poľa, ktorý zohľadňuje, ako kravy vidia svet.

Výskumníci na celom svete študovali účinky „environmentálnych podmienok“ na šťastie kráv, pričom univerzita v Holandsku preukázala priamu koreláciu medzi prostredím kráv a kvantitou aj kvalitou vyprodukovaného mlieka. Ako príklad bežných praktík je, že v Amerike majú kravy vo svojich kotercoch nainštalované rotačné kefy, takže si môžu dopriať „masáž“ či v Európe ovládajú roboty rôzne brány a ploty, aby mali kravy väčšiu slobodu pohybu. Taktiež sa využíva púšťanie klasickej hudby pri dojení.

Hlavným negatívom inovatívneho nápadu života kráv vo VR je cena, ktorá sa zatiaľ zdá byť v pomere k zvýšenej produkcii nerentabilná. Nie je isté, či sa tento spôsob bude využívať, avšak udržanie spokojných dojníc vo vnútorných kotercoch, môže umožniť lepší záchyt škodlivých plynov a ich emisií uvoľňujúcich sa z hnoja, hnojovice, močovky, či dýchania a grgania a obmedziť tak prispievanie k škodlivému skleníkového efektu.

Je totiž jednoduchšie redukovať plyny a emisie vo vnútorných priestoroch (uzavretých) ako vo vonkajšom (otvorenom) prostredí. Prihliadať aj na tento aspekt by bolo veľmi ekologicky prospešné, avšak či niečo také futuristické bude niekedy realitou je určite otázne.

 

Tento príspevok bol vytvorený s pomocou projektov APVV-0632-10 a APVV-15-0060.

Ing. Andrea Mrekajová, PhD., NPPC – VÚŽV, Nitra

Snímka:  /https://edairynews.com/

Andrea Mrekajová, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov