tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Projekt zameraný na vývoj vertikálnych fariem vhodných na výskum vo vesmíre získal od britskej vesmírnej agentúry výskumný grant až do výšky 75 000 libier.

Projekt povedie výskumná a vývojová spoločnosť Vertical Future a výsledkom bude vývoj zariadenia pre kontrolované prostredie poľnohospodárstva (CEA) – alebo „vertikálnej farmy“, ktoré sa bude používať pri budúcich misiách na výskum vesmíru. Vertical Future bude spolupracovať so spoločnosťami v oblasti rastlinnej biológie a vesmírnych technológií vrátane spoločností Axiom Space, Saber Astronautics, University of Southern Queensland a jej výskumných partnerov Plants for Space (P4S) z University of Adelaide a University of Cambridge.

V dôsledku zapojenia sa do projektu britskej vesmírnej agentúry bude Vertical Future prvou spoločnosťou so sídlom v Spojenom kráľovstve pôsobiacou v agrokozmickom sektore. Vedúca vedecká pracovníčka vo Vertical Future Dr. Jennifer Bromley uviedla, že spoločnosť je nadšená, že má príležitosť spolupracovať s globálnymi odborníkmi na biológiu rastlín a vesmírne technológie na vývoji „technológie, ktorá mení život“.

Niekoľko štúdií ukázalo, že prístup ku kvalitným čerstvým produktom je dôležitý nielen pre výživu človeka, ale aj pre jeho duševnú pohodu," povedala. „Astronauti vo vesmíre zvyčajne nemajú prístup k rozmanitej strave, ktorú tento projekt rieši poskytovaním širokej škály vysokokvalitných produktov, ktoré možno pestovať vo vesmírnej lodi. Aj keď tento projekt môže znieť ako dejová línia filmu Marťan, je dôležité vyvinúť nové a inovatívne spôsoby, aby astronauti prežili a prosperovali pri svojich výpravách nielen na Mesiac, ale aj na Mars a ďalej."

Bromley povedala, že mnoho ďalších technologických pokrokov prišlo z kozmického priemyslu a že zistenia projektu a jeho výskumu možno aplikovať na Zemi. Generálny riaditeľ Britskej vesmírnej agentúry Dr. Paul Bate povedal: „Projekty, ako je tento, vďaka ktorým bude Vertical Future spolupracovať s Univerzitou v Cambridge a partnermi v Austrálii a USA na vývoji využitia technológie autonómneho poľnohospodárstva na prieskum vesmíru, zdôrazňujú mnohé spôsoby, akými môže spolupracovať globálna vesmírna komunita, aby pomohla ľudstvu posunúť hranice vesmírnych inovácií a odomknúť komerčné príležitosti, ktoré budú prospešné pre našu ekonomiku teraz aj v budúcnosti.“

Projekt

Prvá fáza projektu sa zameria na výskum požiadaviek na dizajn plne autonómneho poľnohospodárskeho systému, ktorý možno monitorovať a ovládať na diaľku alebo pomocou umelej inteligencie (AI). To sa potom použije na podporu vesmírnych prieskumov vrátane budúcich misií Artemis z Mesiaca na Mars, uviedla Vertical Future.

V Kennedyho vesmírnom stredisku NASA sa bude konať workshop, kde bude projektový tím skúmať a vyvíjať špecifikácie pre zariadenie CEA, ktoré sa dokáže prispôsobiť podmienkam hlbokého vesmíru. Druhá fáza projektu sa zameria na implementáciu systému CEA na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) – najväčšej modulárnej vesmírnej stanici na nízkej obežnej dráhe Zeme. Bude tiež implementovaná v prvej komerčnej vesmírnej stanici na svete, ktorú momentálne vyvíja partner projektu Axiom Space.

Späť na Zem

Vertical Future uviedla, že výskum vykonávaný počas projektu bude „prospešný pre nás tu na Zemi“ a bude použitý na podporu vývoja efektívnejších systémov CEA/vertikálnych fariem.

 

Začlenením výskumu projektu budú systémy CEA na Zemi schopné pokračovať vo vývoji a stať sa efektívnejšie a efektívnejšie,“ uvádza sa v správe. „Vertikálne poľnohospodárstvo už teraz môže produkovať širokú škálu kvalitnejších čerstvých produktov, ktoré udržia ceny pre spotrebiteľov na nízkej úrovni a ponúknu spoľahlivejší zdroj vďaka absencii účinkov spôsobených extrémnymi poveternostnými podmienkami alebo prerušením dodávateľského reťazca.“

"Tieto zariadenia môžu produkovať čerstvú produkciu v mestskom alebo znehodnotenom prostredí, čím sa minimalizuje potreba pracovných síl a vstupov zdrojov, ako sú voda, energia, hnojivá a pesticídy, a zároveň sa maximalizujú výnosy, znižuje závislosť od dovozu, znižujú sa náklady pre spotrebiteľov a bojuje sa proti problémom v dodávateľskom reťazci."

Výkonný viceprezident pre vesmírne riešenia v Axiom Space Christian Maender uviedol, že medzinárodná spolupráca, ako je projekt Vertical Future, je „dôležitou súčasťou budúcej robustnej vesmírnej ekonomiky“, ako aj budúcnosti poľnohospodárstva na Zemi.

Táto jedinečná spolupráca podporovaná Britskou vesmírnou agentúrou predstavuje poľnohospodársku inováciu, ktorá bude prínosom pre život na Zemi a prispeje k udržaniu ľudskej prítomnosti na iných planétach ako súčasť pokračujúcich cieľov prieskumu,“ povedal.

 

Z agriland preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Vertical Future

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov