tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Či sa nám to páči alebo nie, umelá inteligencia sa postupne vmiešava do našich každodenných životov. Ostatné mesiace pritom svet obdivuje nový OPEN AI jazykový program ChatGPT, ktorý dokáže generovať odpovede na rôzne otázky až na takej úrovni, že je ťažké rozoznať, či ich generuje umelá inteligencia alebo človek.

Čo to vlastne ChatGPT je a ako funguje? ChatGPT je druh umelej inteligencie nazývaný aj ako veľký jazykový model. Využíva algoritmy strojového učenia na spracovanie a generovanie textu, ktorý vyzerá prirodzene, akoby ho napísal človek. Program v sebe alokuje miliardy údajov, čím vytvára sieť podobnú neurónovej, ktorá mu umožňuje identifikovať vzory a vzťahy a následne predpovedať a generovať odpovede. Zaujímavosťou je, že tento program sa učí na základe spätnej väzby od svojich užívateľov a na základe toho opravuje svoje nasledujúce odpovede. Prakticky sú v ňom naliate všetky informácie dostupné na webe, ktoré systém selektuje do odpovedí. Problémom však je, že nerozlišuje, či nám poskytuje informácie z vedeckej štúdie alebo napríklad z nejakého osobného blogu farmára. I preto ho môžeme „nachytať“ v tom, že robí chyby či si vymýšľa. Inými slovami, nie je dokonalý. Keď sa však zamyslíme nad tým, ako tento systém funguje, môžeme smelo skonštatovať, že OPEN AI systémy môžu byť veľkým pomocníkom v rozhodovacích procesoch každého poľnohospodára. ChatGPT totiž pomáha k rýchlemu získaniu informácií na množstvo tém, pričom súčasne tieto informácie spája a uľahčuje nám tým rýchle pochopenie týchto tém tak, aby sa poznatky dali využiť v praxi. Poľnohospodári pracujú v komplexnom prostredí, kde potrebujú mať dostatok informácií o zložitom fungovaní strojov a techniky, mechanike, biológii, počasí či finančných rozhodnutiach realizovaných na farme. Jazykový model ako ChatGPT im tieto informácie môže rýchlo a logicky zosumarizovať tak, aby ich dokázali využiť vo svojej každodennej práci.

Keďže ChatGPT sumarizuje i množstvo neoverených informácií na webe, nemožno mu slepo veriť. Podľa odborníkov je dôležité chatbotu pokladať otázky správnym spôsobom. „Spôsob, akým sa pýtate, alebo ako dávate podnety programom, ako je ChatGPT, má vplyv na to, akú odpoveď dostanete. Ak by ste sa ho spýtali, ako riešiť amaranthus alebo iný druh buriny, mohli by ste dostať odpoveď, ktorá je logická. Ale rovnako, ako keby ste túto otázku vložili do Google a sami prechádzali odpovede, musíte potom použiť svoje vlastné znalosti na pochopenie toho, čomu môžete dôverovať, aby ste tieto informácie považovali za dôveryhodné. V poľnohospodárstve je dôležitý kontext," hovorí vedec Eugene Law z University of Delaware v USA, ktorý pracuje s iným typom umelej inteligencie v spolupráci s USDA a ďalšími univerzitnými vedcami na projekte s názvom GROW. Takže odporúčanie znie: Informácie si treba vždy preveriť.

 

David Karkulín,  AGROBIZNIS

Celý článok si môžete prečítať v júnovom vydaní AGROMAGAZÍNu n s.11.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Ilustračná snímka: https://farmtario.com/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov