tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Upravené vysokohorské pastviny – Alma, fascinujú mnohých ľudí hľadajúcich relax. Farmy, ktoré pôsobia v horských oblastiach, úspešne využívajú dopyt po dovolenke . Väčšina fariem, ktoré tvoria časť svojich príjmov z prenájmu dovolenkových apartmánov alebo ubytovania pre hostí, sa nachádza v horských častiach regiónu.

Nádherné prostredie a farmy s dobytkom umožňujú dovolenkárom vytúžený oddych v prírode – približne 5 % poľnohospodárskych a lesníckych podnikov preto ponúka ubytovanie pre hostí a tento druhý zdroj príjmu využíva na zabezpečenie svojej obživy.

Údaje z prieskumu poľnohospodárskej štruktúry 2020, ktorý je k dispozícii od júla 2022, uvádzajú 7 403 fariem s možnosťou dovolenky na farme (Urlaub am Bauernhof - UaB). Údaje predovšetkým jasne ukazujú jednu vec - trend smerom k dovolenkovým domom pokračuje. Aj keď sa počet podnikov UaB v porovnaní s posledným prieskumom v roku 2010 znížil o štvrtinu, počet podnikov, ktoré ponúkajú len rekreačné domy (65 % všetkých podnikov), mierne vzrástol. Na druhej strane počet prevádzok, ktoré ponúkajú len nocľah (25 % všetkých prevádzok), sa oproti roku 2010 znížil takmer o polovicu. V skupine, ktorá stále ponúka oboje (14 % všetkých prevádzok), boli zaznamenané podobne vysoké poklesy.

Farmy UaB väčšinou obhospodarovali vysokohorské pasienky

Typické zariadenie UaB možno charakterizovať nasledovne: Štatistiky ukazujú, že typické zariadenie UaB prenajíma jeden alebo dva prázdninové byty (približne dve tretiny všetkých zariadení spadajú do tejto veľkostnej kategórie a ponúkajú len rekreačné byty). Keďže prevládajú dovolenkové prenájmy, zahrnuté raňajky sú menej žiadané ako v minulosti, je to len časť ponuky v 20% ubytovacích zariadení, viac ako 70% zariadení využíva letnú aj zimnú sezónu. Viac ako 80 % fariem UaB sú horskí farmári a v závislosti od ich prevádzkového zamerania chovajú hospodárske zvieratá (65 %) alebo sa zameriavajú na lesníctvo (20 %). Takmer dve tretiny fariem UaB stále prevádzkujú farmu ako svoje hlavné zamestnanie, čo je jasný dôkaz, že odvetvie dovoleniek na farme významne prispieva k príjmom farmy. Na záver treba poznamenať, že viac ako 50 % takýchto fariem sa aktívne venuje alpskému farmárčeniu, pričom sa zvyšuje aj prenájom alpských chát.

Strategickým plánom schváleným Európskou komisiou 13. septembra 2022 sa opäť podarilo zabezpečiť primerané finančné prostriedky na farmárske dovolenky aj vysokohorské farmárčenie na najbližších päť rokov.

 

Z schweizerbauer.ch preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: www.hornkuh.de

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov