tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Poľnohospodársky ekonóm Prof. Harald Grethe predpokladá, že globálna zásobovacia situácia poľnohospodárskych produktov zostane napätá. To si vyžaduje zmenu spotreby či už potravín, alebo biopalív.

Explózia cien energií, nedostatok hnojív alebo klimatické zmeny núti poľnohospodárstvo čeliť súčasne veľkému množstvu akútnych kríz, no podľa politikov, spoločnosti a mimovládnych organizácií by malo riešiť aj ochranu klímy a druhov či potravinovú bezpečnosť. To automaticky vedie k protichodným cieľom. V Berlíne na podujatí Euractiv o potravinovej bezpečnosti s „poľnohospodárstvom v multikríze“ túto tému riešili odborníci.

Problém globálnej distribúcie

Berlínsky poľnohospodársky ekonóm prof. Harald Grethe tu identifikuje tri hlavné stavby. Podľa jeho názoru je na svete skutočne dostatok potravín aj pre rastúcu svetovú populáciu. Predovšetkým je tu problém distribúcie, ktorý si vyžaduje väčšiu medzinárodnú solidaritu. Podľa Gretheho tiež chýba konzistentná politika na európskej úrovni, ktorá by zosúlaďovala mnohé poľnohospodárske úlohy, od výroby potravín po ochranu prírody a druhov. V každom prípade tradičná „plošná a dotačná politika“ už nie je správnou cestou.

Poľnohospodársky ekonóm má málo pochopenia aj pre politikov a spoločnosť lipnúcu na iných starých zvykoch. Varuje, že globálna ponuka poľnohospodárskych produktov zostane vzácna. Je preto dôležité pozerať sa na spotrebu. V tejto súvislosti je potrebné výrazne znížiť spotrebu živočíšnych bielkovín z dôvodu vyššieho využívania pôdy týmito produktmi. Chce tiež skutočný totálny odchod od biopalív, pretože ich výroba a spaľovanie je „veľký nezmysel už 15 rokov“.

Spallek: Chemická ochrana rastlín -  „jed“ pre biodiverzitu

Politička Zeleného Bundestagu Dr. Anne-Monika Spallek ide ešte ďalej. Vyžaduje, aby sa všetky ľudské bytosti stravovali spôsobom, ktorý neprekračuje planetárne limity prírodných zdrojov. V súčasnosti je však európska potravinová bezpečnosť na úkor iných krajín, ktorým EÚ fakticky berie pôdu prostredníctvom poľnohospodárskeho dovozu, konštatovala Spallek. V tejto súvislosti by chcela vidieť viac „nutričnej spravodlivosti“ na medzinárodnej úrovni, pretože to automaticky vedie všade k väčšej potravinovej bezpečnosti.

Spallek obhajovala aj Európsku zelenú dohodu a stratégiu Farm-to-Fork a súvisiace redukčné ciele pre chemickú ochranu plodín. Jeho aktívne zložky „sú jedom pre biodiverzitu,“ zdôraznila Spallek. Cieľom by preto mala byť vždy jej minimalizácia.

Grethe: Nedémonizujte syntetickú ochranu plodín

Grethe však „zlomil kopiju“ na syntetické pesticídy. Aj on považuje za nesporné, že ich používanie treba minimalizovať. Otázkou však je, ako sa to realizuje. Preto varuje pred démonizáciou chemickej ochrany rastlín. Poľnohospodári však musia mať možnosť vystačiť si s menším množstvom a zároveň vyvíjať komerčne životaschopné riešenia. Všeobecné pokyny alebo dokonca zákazy sú pre farmárov ťažko stráviteľné, hovorí Grethe. Namiesto toho obhajuje daň na ochranu rastlín alebo systém osvedčení. S kompenzáciou treba počítať aj v prírodných rezerváciách.

Bar-Tal: Dať farmám šancu

Pre farmárku a zástupkyňu AbL Juliu Bar-Tal je potravinová bezpečnosť aj sociálnym a štrukturálnym problémom. Vyjadrila ľútosť nad neustálym tlakom na pestovanie a zintenzívnenie poľnohospodárstva. To každoročne núti tisíce nemeckých spoločností vzdať sa a na druhej strane podporuje procesy koncentrácie s príslušnými dôsledkami pre životné prostredie. Bar-Tal sa vyslovila za solidárny poľnohospodársky obrat, ktorý by dal opäť šancu menším farmám. Začal by sa pre nich prenájmom vo verejnom záujme, kde by boli takéto farmy uprednostňované.

Pracovná skupina pre vidiecke poľnohospodárstvo viedla celoštátnu kampaň s približne 30 kampaňami a demonštráciami traktorov za takýto prenájom verejných plôch orientovaný na verejný záujem. Združenie požaduje transparentný postup prideľovania pozemkov v prenájme obcí a kritizuje doterajšiu prax prideľovania na základe najvyššej ponuky a zvykového práva. Farmári na zhromaždeniach odovzdali katalóg kritérií, ktoré mali podporiť miestnych politikov pri cielenom výbere vidieckych nájomníkov orientovaných na budúcnosť.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: LV/Stelzer   

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov