Streda 07.júna 2023, meniny má Róbert, zajtra Medard

V máji sme využili nárast ceny pšenice a kukurice na realizáciu nových obchodov, súčasne sme sa ďalej kryli voči možnému prepadu cien repky. Pri sóji experimentujeme v malom.

Burzová pozícia ostáva v mínuse

Vitajte pri 4. pokračovaní seriálu článkov týkajúcich sa realizácie predajného plánu produkcie plodín na virtuálnej 500 ha farme AGROMAGAZÍNu. Máj priniesol na burze MATIF nové rekordy pri cenách pšenice ako aj kukurice, no súčasne nejasné smerovanie cien olejnín. To všetko prispelo k tomu, že sme zrealizovali nové obchody a to nielen na fyzickom trhu v SR, ale aj na hedžingovom účte. K 31.5.2022 naše otvorené pozície na hedžingovom účte evidujú stratu 11635 EUR, čo po zápočte otvorených nových pozícií znamená medzimesačný pokles straty o 3250 EUR (tab. 1). Pripomíname, že všetky nové otvorené pozície ako aj realizované obchody v priebehu mesiaca zverejňujeme hneď po realizácii týchto obchodov na našom twitterovom účte @agromagazin. V máji do portfólia nových obchodov pritom pribudlo niekoľko nových položiek. Uzatvorili sme dva obchody v rámci predaja na fyzickom trhu SK pri pšenici a repke, kde sme sa rozhodli využiť súčasné vysoké ceny komodity. Okrem toho sme otvorili niekoľko nových pozícií na hedžingovom účte a súčasne uzatvorili so ziskom prvý spreadový obchod na repku. Zmeny evidujeme v priložených tabuľkách. Ale poďme postupne.

Pšenica

Nárast cien pšenice na MATIFe na nový rekord na úroveň 426 EUR/t pri marcovom kontrakte 2023 (septembrový kontrakt 2022 posilnil dokonca na 446 EUR/t) nás v polke mája postavil do pozície aktívnych čakateľov pre zrealizovanie nového obchodu na našom burzovom účte. Cieľom bolo vstúpiť do pozície v čase, keď komodita začne korigovať, čo znamenalo, že vytvorí na dennom grafe tri nové cenové minimá, pričom zobchodujeme vytvorenie tretieho minima. Pri takto určenom pravidle sme vstúpili do krátkej (short) pozície 4 marcových kontraktov 2023 (200 ton) dňa 24.5.2022 na cene 406 EUR/t (profit na poklese ceny). Okrem toho sme tesne predtým využili maximálnych cien na burze a zakontrahovali sme si na reálnom trhu s odberateľom odbyt 400 ton pšenice za cenu 380 EUR/t. Reálne tak pri pšenici sme v pozícii, že na slovenskom trhu máme predaných 400 ton z našej plánovanej produkcie 1100 ton a na burze MATIF zahedžovaných 500 ton produkcie za priemernú cenu 375 EUR/t. Pri najnovšom hedžingu sme zvolili namiesto májového kontraktu pšenice 2023 marcový kontrakt 2023, keďže predpokladáme, že reálne predáme väčšiu časť produkcie ešte v roku 2022.

Repka

Pri repke sme minulý mesiac predstavili plán, že ak cena futures komodity na MATIFe vystúpi nad 900 EUR/t, zahedžujeme si ešte 50 ton. Repka však v máji stratila rastové momentum a vonkoncom sa jej nedarilo prekročiť značku 885 EUR/t a naopak, ešte korigovala nadol. Preto sme zmenili plán a de facto sa začali sústrediť na defenzívu.

Keď sme videli, že komodita naďalej koriguje, zadali sme čakajúci príkaz na predaj 1 futures novembrového kontraktu 2022 (50 ton) na cene 800 EUR/t. Automat spravil svoje a 26.5.2022 nám otvoril short pozíciu (profit na poklese ceny) repky za cenu 800 EUR/t. Reálne sme tak otvorili pozíciu o 100 EUR/t lacnejšie ako sme pôvodne plánovali. Uvidíme, či to bude dobrý krok, no stále vychádzame z predpokladu, že repka do úvodu žatvy skoriguje do pásma medzi 600 – 700 EUR/t. V tomto pásme máme plán pozíciu uzatvoriť. Uvidíme. Ak cena porastie, predáme potom počas žatvy na SK trhu drahšie a uzatvoríme na burze stratu. Pohrávame sa i s myšlienkou, že túto najnovšiu pozíciu (50 ton) počas žatvy alebo ešte tesne pred ňou v prípade poklesu ceny uzatvoríme, no na fyzickom trhu finálnych nezakontrahovaných predpokladaných 100 ton (uvidíme aká bude finálna úroda) hneď nepredáme, ale uskladníme a počkáme si na vzostup cien počas ďalšej fázy leta. Ceny olejnín by totiž mohla po žatve stimulovať v raste drahšia ropa, keďže EÚ zavádza čiastočné embargo na dovozy komodity z Ruska. Je to tak trošku špekulácia na ešte vyššiu cenu – no ešte nie sme rozhodnutí, či k nej pristúpime. Uvidíme, čo bude robiť cena ropy počas leta. V každom prípade novootvorený futures kontrakt expiruje v novembri 2022, takže ho bude potrebné uzatvoriť najneskôr do októbra 2022. Ako sme už spomínali, náš plán je ho zatvoriť v priebehu žatvy repky.

No keďže predajný plán nemá byť o špekulovaní, ale o realizácii produkcie so ziskom, spravili sme (vzhľadom na priaznivé domáce májové ceny na trhu, no súčasne náznaky na cenovú korekciu plodiny) aj ďalší obchod s repkou. Išlo o kontrakt na fyzickom trhu SK na dodávku 100 ton za cenu 820 EUR/t. Fyzicky tak máme zakontrahovaných 200 ton repky z plánovaných 300 ton.

Keďže sme už väčšinu produkcie zakontrahovali, rozhodli sme sa zatvoriť prvý z dvojice realizovaných spreadových obchodov s repkou na burzovom účte. Ak sa pamätáte, koncom marca sme otvorili párový obchod medzi augustovým a novembrovým kontraktom repky, pričom augustový kontrakt sa v tom čase obchodoval o 26 EUR/t drahšie ako novembrový. Na normálnom trhu je tento rozdiel negatívny a teda sme stavili na pokles tohto rozdielu. Ten napokon do 26.5.2022 poklesol na 6 EUR/t medzi kontraktmi. Uzatvorenie tejto pozície nám tak prinieslo zisk 20 EUR/t za kontrakt, teda na 50 ton produkcie. Inými slovami, pri 50 ton našej produkcie sme týmto dosiahli navýšenie finálnej realizačnej ceny o 20 EUR/t. Pripisujeme si tak prvý obchod na burzovom účte a ten priniesol zisk na repke vo výške 20 EUR/t (tab. 2).

Kukurica a sója  

V prípade kukurice je ponúk na fyzickom trhu SK za zaujímavé ceny málo, keďže žatva plodiny je stále veľmi ďaleko. No nový rekord ceny na MATIFe nás prinútil konať. Otvorili sme si ďalšie 4 short (profit na poklese ceny) kontrakty júnovej kukurice 2023 za cenu 365 EUR/t. Celkovo tak držíme hedžingovú pozíciu 300 ton kukurice za priemernú cenu 353,75 EUR/t. Do kukurice vkladáme nádeje, keďže vysoké ceny hnojív a neskoršia sejba v niektorých lokalitách v USA ako aj nižšia produkcia na Ukrajine môžu priniesť zaujímavé ceny. Zrejme aj drahšia ropa pomôže cenám kukurice. Na druhej strane je tu veľké riziko, že extrémne drahé energie navedú globálnu ekonomiku do recesie, čo môže vo finále viesť k razantnej korekcii cien komodít a to aj plodín. Preto sme opatrní a keď je na trhu príležitosť zakontrahovať si kukuricu za ceny nad 350 EUR/t, tak to vnímame ako dobrú ponuku.

Ako pikošku sme si otvorili malú pozíciu aj na sóju. Je to skôr experiment, keďže sója sa obchoduje na burze CBoT za americké doláre a teda v hre je okrem rizika rozdielneho vývoja ceny sóje v Európe a USA aj efekt kurzového rizika. Preto sme otvorili len 1 krátku pozíciu na minikontrakt sóje november 2022 za cenu 15,22 USD za bušel (522 EUR/t), čo je v prepočte 27,2 tony. USDA v najnovšom výhľade očakáva rekordnú svetovú produkciu sóje, preto skúšame poistiť určité malé množstvo týmto spôsobom.

Súčasne sme sa rozhodli, že tento rok rozdelíme výmeru pôvodne určenú na sóju (100 ha) pol na pol medzi sóju a slnečnicu. Predsa len ceny slnečnice sú vysoko lukratívne a vzhľadom na dianie na Ukrajine by sa ceny mohli udržať historicky na vyšších úrovniach. Preto tento krok.

Neistota na trhu je veľká a je možné, že ceny plodín v druhom polroku zaknihujú nové maximá. Nič ale nie je isté a i preto stavujeme súčasnými obchodmi aspoň sčasti na istotu. Ceny sú priaznivé a aj výnosy ozimín by nemali byť zlé, aj keď sucho zrejme načrie do finálnych čísel (poznámka AGROMAGAZÍN bude stanovovať finálnu produkciu na svojej virtuálnej farme podľa štatistík očakávaných úrod od MARS EK pre Slovensko). Drahšia ropa má pritom šancu vytiahnuť ceny plodín v lete a na jeseň možno ešte vyššie, no obávame sa, že to spustí recesiu, ktorá v nejakom bode môže prudko stlačiť ceny komodít nadol. Ktovie, možno recesia nepríde, možno úroda jarín bude nízka a ceny zostanú vysoké dlhodobo. No nebudeme sa na to radšej spoliehať. AGROMAGAZÍN v aktuálnej téme mesiaca týkajúci sa pestovania repky naznačil, že komodity môžu replikovať svoj cenový vývoj z rokov 2008 až 2012. Ak toto leto má byť podobné letu 2008, potom si fixovať súčasné ceny plodín zmysel má.

 

David Karkulín

Tento článok bol publikovaný v júnovom vydaní AGROMAGAZÍNu na s.54-55

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov