Štvrtok 05.decembra 2024, meniny má Oto, zajtra Mikuláš

Prinášame vám úryvok rozhovoru s hlavným zootechnikom PD „Radošinka“ Veľké Ripňany Petrom Spišiakom (PS) a ošetrovateľom mladého dobytka Marekom Mukom (MM).

Starostlivosť o teľatá ešte pred ich narodením. Ako je u vás postarané o zasušené kravy?

PS: Zasušené kravy sa približne 3 týždne dostávajú do skupiny pred otelením. V prvej časti obdobie zasušenia je výživa založená na slamnatej zmesovej kŕmnej dávke (ZKD). Kŕmna dávka v skupine pre otelením sa podobá viac-menej na dávku čerstvo otelených dojníc, má však stále pomerne vysoký podiel slamy. Ako prevenciu pred vznikom ketózy zvierat s vyšším kondičným skóre používame prípravok na báze monenzinátu sodného. Prvé 3 dni po otelení dojnice drenčujeme (to robia zootechnici). Narodené teľatá majú na starosti ošetrovatelia – do 2 hodín ich musia napojiť minimálne 2,5 l mledziva.

Používate v prípade potreby na napájanie narodených teliat aj mrazené mledzivo?

PS: Nie. V našom stáde 1 000 dojníc prebieha každý deň niekoľko telení, takže mledziva máme dostatok. Umožňuje nám to aj zdravotný status nášho stáda a keďže máme nízku mieru úhynu teliat po narodení, manažment kolostra je pomerne jednoduchý (bez stanovovania hladiny imunoglobulínov v ňom, pozn. redakcie). Úhyny teliat v ranom veku sú spôsobené skôr technologickými obmedzeniami ako zdravotnými ťažkosťami.

Dovoľte malú odbočku: Veľmi dôležitou súčasťou odchovu teliat je osoba ich ošetrovateľa. Kto sa u vás stará o teľatá po narodení?

PS: O teľatá sa u nás starajú muži. Ukázalo sa to ako výhodnejší variant, keďže sa tí istí pracovníci starajú o teliace sa kravy aj o teľatá. Uznávam, že ženy majú jemnejší – materinský prístup k teľatám, práca okolo pôrodu si však často vyžaduje najmä hrubú fyzickú silu. Našich chlapov, ktorí sa aktuálne starajú o narodené teľatá, ich práca aj baví, a to je zrejme jeden z dôvodov, že máme dobré výsledky v odchove teliat.

Je situácia s pracovnými silami v živočíšnej výrobe vo vašom podniku stabilizovaná alebo s tým máte problémy?

PS: V spomínanej kategórii odchovu teliat je to dobré. Máme skôr problémy s dojičmi, ktorí sú už v preddôchodkovom veku. Pri ostatných pracovných pozíciách v chove dojníc máme v tomto smere rezervu minimálne 10 rokov. Profesia dojiča je pre mladých ľudí zrejme najmenej atraktívna.

Vráťme sa k systému odchovu teliat: Ako prebieha odchov teliat po narodení?

PS: Snažíme sa dobre naštartovať ich rast od narodenia, a preto používame kvalitnú mliečnu náhradku s 30 % obsahom sušeného mlieka počas celého obdobia mliečnej výživy (2-krát denne po 3 l). Táto náhradka obsahuje 21 % dusíkatých látok a 17 % tuku. Teľatá odstavujeme vo veku 72 dní.

Štandardom býva skôr 60 dní.

PS: Myslíme si, že je lepšie odstavovať v mierne vyššom veku, ako sa s nimi trápiť po odstave...

 

Celý rozhovor si môžete prečítať v najnovšom Slovenskom CHOVe an s. 40-41.

Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.

Za rozhovor poďakoval Marián Dukes, Slovenský CHOV 

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov