Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Prinášame vám skrátenú verziu rozhovoru s víťazmi súťaže NAJ agro dievča, resp. NAJ agro chlapec Kristínou Pšenákovou (KP) a Alanom Jiřím Volaříkom (AJV).

Vďaka čomu ste sa stali súťažiacimi o titul NAJ agro dievča/chlapec?

(KP): Naša pani riaditeľka mi ponúkla možnosť súťažiť. A keďže sa zúčastňujem rôznych reprezentácií našej školy, tak mi prišla táto súťaž ako skvelá možnosť a skúsenosť.

(AJV): Do súťaže ma prihlásil môj pán profesor. Prišiel za mnou, či mám záujem ukázať nielen svoje znalosti, ale aj svoju schopnosť sa prezentovať. Nemohol som odmietnuť takúto skvelú príležitosť.

Nášmu agrosektoru chýbajú mladí ľudia. Čo je podľa vás hlavná príčina?

(KP): Myslím si, že mnohí z nás mladých nemajú dostatočnú motiváciu pracovať v agrosektore, pretože majú záujem o iný začiatok kariéry v oblastiach, ktoré sú pohodlnejšie. Pri chove hospodárskych zvierat im môže prísť náročná fyzická námaha a ľahko ich to odradí. Nemajú dostatočné znalosti, zručnosti a skúsenosti, aby dokázali pracovať v agrosektore. Mladí, ktorí žijú v mestách, sú ovplyvnení hlavne mestským životom a je medzi nimi veľmi málo tých, ktorí by mali záujem pracovať v poľnohospodárstve, keďže sa nestretávajú s takýmto typom práce. 

(AJV): Väčšina detí žije vo veľkomestách, kde k poľnohospodárstvu nemajú až taký vzťah. A je čím ďalej väčší dopyt mladých po peniazoch. A na to sú jednoduchšie cesty ako práca v poľnohospodárstve. Je možné, že aj rodičia tlačia deti preč od tohto zamerania, ktoré môžu vnímať ako riziko. No bez mladých posíl to nepôjde. Preto treba nájsť riešenia. Dovolím si povedať, že jedným z nich by mohlo byť zvýšenie ponuky týchto činností na trhu práce.

Čo podľa vás treba urobiť, aby poľnohospodárstvo viac lákalo mladých?

(KP): Môj názor je, že by bolo dobré vylepšiť pracovné podmienky pre mladých ľudí v poľnohospodárstve, aby sa zvýšila ich motivácia, čo ovplyvní aj ich záujem o túto oblasť. Ukázať im, že aj napriek ťažkej a namáhavej práci v nej vedia nájsť aj to prospešné a krásne pre seba samých a ostatných okolo.  

(AJV): Ukázať im krásy poľnohospodárstva zároveň s jeho potrebou pre fungovanie štátu. Mnohí mladí ani nevedia, že takáto možnosť existuje. Lákajú ich IT odbory, kde sa dá zarábať z pohodlia domova a nemajú kontakt s prírodou. A práve tento kontakt je podľa môjho názoru kľúčový v zvyšovaní záujmu mladej generácie o prácu v poľnohospodárstve. 

 

Za rozhovor ďakuje Eva Hubová

Snímky: Marián Dukes

Celý rozhovor s víťazmi súťaže NAJ agro dievča a NAJ agro chlapec 2023 nájdete v AGROMAGAZÍNe 05-2023 na s. 20 až 22.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov