Limagrain repky

Štvrtok 13.júna 2024, meniny má Anton, zajtra Vasil

Prinášame vám úryvok rozhovoru s hlavným investičným riaditeľom (CIO) a členom predstavenstva Tatra Asset Management Michalom Májekom, ktorý bol publikovaný v novembrovom vydaní AGROMAGAZÍNu.

Ceny komodít reagovali na súčasnú vlnu inflácie cenovým rastom. Momentálne však na trhu rastie riziko príchodu globálnej recesie, ktorá môže mať na ceny opačný efekt (pokles ich cien). Ohrozí to rast cien komodít vrátane agrokomodít?

Vyššie ceny komodít a inflácia sú dve prepojené nádoby, pričom častokrát sú vyššie ceny komodít dôvodom vyššej inflácie. Komodity sú významným vstupom, ktorý vstupuje do nákladov firiem. Tie následne tieto vstupy presúvajú v podobe vyšších cien na svojich odberateľov, resp. spotrebiteľov. Komoditám sa darí v inflačných časoch. A i preto nie je prekvapujúce, že tejto skupine aktív sa darilo v ostatných dvoch rokoch, keď hlavný komoditný index cenovo vzrástol za toto obdobie o 150 %. Treba však dodať, že rast cien komodít započal z veľmi nízkych úrovni. Napríklad ropa sa ešte pred dvomi rokmi chvíľu dokonca obchodovala za negatívne ceny. Treba zdôrazniť, že komodity sú aktívom, ktorým sa darí v neskorších fázach ekonomického cyklu sprevádzaného vyššou infláciou. Čo však úspešne utlmuje cenový rast komodít, je recesia. Príchod recesie je pritom veľmi pravdepodobný, pričom v Európe sa v recesii pravdepodobne už aj nachádzame. V USA aktuálne jeden z najspoľahlivejších indikátorov recesie (tým je rozdiel medzi sadzbami dlhodobých 10 – ročných dlhopisov a sadzbami krátkych 3 – mesačných dlhopisov do negatívnych hodnôt) naznačuje na to, že v horizonte 6 až 9 mesiacov sa dostane do recesie aj najväčšia ekonomika sveta. Recesie utlmujú dopyt po komoditách, predovšetkým po energiách, no i ďalších komoditách, keďže ľudia musia obmedzovať výdavky. Príchod recesie tak zvyšuje pravdepodobnosť, že ceny komodít, predovšetkým energií môžu klesať.

Keď sa pozrieme celkovo na dynamiku celkového komoditného cyklu, myslíte si, že ten už má svoj cenový vrchol za sebou?

Ťažko povedať. Zdá sa, že v tomto cykle máme za sebou krátkodobý vrchol, ktorý sme dosiahli koncom jari 2022. Na druhej strane cenové poklesy po dosiahnutí tohto vrcholu neboli až tak veľké, aby indikovali, že ide o dosiahnutie absolútneho vrcholu v tomto cykle. Po júnovom dosiahnutí vrcholu ceny väčšiny komodít klesli zhruba o 20 % a ostatný mesiac sa stabilizujú v pásme, z ktorého môžu pokojne začať znovu rásť. Videl som viac analýz, ktoré hovoria o tom, že sme v komoditnom supercykle a ten môže trvať veľa rokov. Každý cyklus má svoje rasty a svoje poklesy, no to neznamená, že sme na jeho vrchole, to by som si netrúfol povedať. Dlhodobejší vrchol si viem predstaviť v prípade, že vysoké ceny komodít v najbližších mesiacoch prinesú so sebou recesiu a tým pádom utlmenie dopytu po komoditách ako takých. Povedal by som, že ceny komodít ešte nie sú na konci so silami, no v kontexte prichádzajúcej recesie už nemusíme vidieť na tomto trhu také dynamické cenové rasty ako sme videli predtým.

Čiže oplatí sa poľnohospodárom aspoň časť svojej produkcie pri týchto cenách fixovať?

Po veľkých cenových nárastoch, ku ktorým za ostatné obdobie došlo na agrokomoditnom trhu je rozumné si aspoň časť tohto cenového nárastu zahedžovať. Pre prípad, ak by nastala úplne opačná situácia. Stačí si pozrieť obdobie rokov 2007 až 2009, kedy v 2007 sme videli obrovský cenový rast agrokomodít a potom čo to spravilo s cenami pšenice a ďalších plodín v nasledujúcich rokoch, keď prišla recesia. Komodity dokážu ísť cenovo veľmi rýchlo hore, no ešte rýchlejšie nadol. I preto by som bol vždy opatrný a keď sú ceny priaznivé, čo si myslím, že teraz sú, tak má zmysel si časť produkcie zahedžovať.

 

Za rozhovor poďakoval David Karkulín

Snímka: archív TAM

 Celý rozhovor s hlavným investičným riaditeľom (CIO) a členom predstavenstva Tatra Asset Management Michalom Májekom si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 11/2022 na s.20–22.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov