tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Jeho plemenného barana sme vybrali za NAJfotogenickejšie zviera 15. národnej výstavy HZ. Išlo o barana plemena valaška, línie BESKYD. Necelý týždeň po skončení nitrianskej výstavy sme sa vybrali do Brezna, aby sme vyspovedali majiteľa oceneného plemenníka pána Vojtecha Štulajtera.

Ako dlho sa venujete chovu oviec?

V podstate od malička. Tieto skromné ovce chovali už moji predkovia. V dobrých časoch zvykol starý otec chovať aj 50 bahníc klasickým karpatským spôsobom. K tomu treba pripočítať aj hovädzí dobytok a kone. Ja momentálne chovám 70 bahníc – valašiek, 3 dojnice slovenského strakatého plemena a 5 dojčiacich kráv – čistokrvných a mám už aj jalovice - kríženky slovenského strakatého plemena a plemena charolais.

Je vaše gazdovstvo hlavným zdrojom Vašich príjmov?

Nie. Som zamestnaný vo fabrike a o ovce sa starám vo svojom voľnom čase. Starostlivosti o zvieratá venujem prakticky všetok svoj voľný čas. Nie som však na to sám, v sezóne (9 mesiacov) mi pomáha sused, ktorý je sám chovateľ oviec. To má svoju výhodu, okrem toho, že sa vyzná v chove oviec, mám záruku, že svoju robotu len tak neopustí. Dokonca tu má aj svoje psy, ktoré mu pomáhajú pri pasení a strážení oviec.  

Z koľkých súrodencov pochádzate?

Mám 8 súrodencov. V generácii našich detí už máme aj farmárku ocenenú titulom Podnikateľka roka (rok 2020 – Barbora Figľušová, pozn. redakcie).

Na čo sa sústreďujete pri šľachtení vo svojom stáde?

Pre mňa je dôležitá plodnosť a najmä produkcia mlieka. Aj preto si pri výbere nových plemenných baranov do svojho chovu dávam pozor na to, aby pochádzali z dojených stád a aby bola známa mlieková úžitkovosť ich matiek. Pre mňa by nákup barana z nedojeného stáda znamenal ohrozenie chovu. Nerád by som sa dočkal toho, že mi bude z jeho dcér dojiť po odstave jahniat len pätina alebo šestina. To by som prišiel o celý hospodársky rok. Nehovoriac o tom, že slabá produkcia mlieka zle naštartuje odchov jahniat, ktoré treba potom dokrmovať a to ide do peňazí. Ja vychádzam z tradičného prístupu k chovu valašských oviec, ktorého základom bola produkcia mlieka a následne výrobkov z neho.

Ešte by som chcel dodať jednu vec: Nie je dôležité koľko mlieka vyrobíte, ale to, za koľko ho vyrobíte a na to sa mi osvedčili práve valašky. Ako som povedal, sú nenáročné, na druhej strane však dokážu pri dobrej starostlivosti nadojiť aj liter mlieka na pôdoj. 

Ako sa dostal ocenený plemenný baran do vášho chovu?

Jeho otca som kúpil v čase, keď som do svojho chovu potreboval „novú krv“. Zháňal som plemenného barana nepríbuznej línie. Tu mi pomohol môj priateľ – tiež chovateľ valašiek oviec – Jožko Kučera z Hriňovských lazov. Bol taký dobrý, že sa vzdal plemenníka, ktorého kúpil pre svoj chov v Českej republike. Ja som mu na oplátku dal nielen nepríbuzného barana zo svojho chovu (línia SOLÁŇ), ale aj barančeka línie BESKYD z prvej „várky“, ktorá sa narodila v mojom chove. Otca oceneného plemenníka tohtoročnej výstavy som používal v mojom chove 2 sezóny. Jeho syn – NAJfotogenickejšie zviera 15. národnej výstavy HZ - u mňa slúži prvý rok.

 

Z rozhovor poďakoval Marián Dukes, Slovenský CHOV

Snímka: autor

Celý rozhovor nájdete v septembrovom vydaní Slovenského CHOVu na s.19.

Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov