Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

V stredu 15.11. 2023 sa po skončení prednášky riaditeľky direktoriátu OECD pre obchod a poľnohospodárstvo Marion Jansen a vedúceho analytika poľnohospodárskych politík OECD Hubertusa Gaya konalo ich stretnutie stretli so slovenskými novinármi.

Slovenských novinárov zaujímali praktické otázky dopadu aktuálne dvoch najväčších vojnových konfliktov na svete (Rusko - Ukrajina, Izrael - Palestína). Hoci prvotný vplyv rusko-ukrajinského konfliktu už opadol, pokračuje prerozdelenie úlohy dvojice veľkých exportérov potravín (Rusko a Ukrajina) a v prípade Ruska aj energetických surovín. Vplyv na ceny energií zosilňuje najmä aktuálny izraelsko-palestínsky konflikt. Energetický šok postihol viac krajiny, ktoré neplatia eurom. Kurzové rozdiely spôsobujú obrovské problémy najmä v rozvojovom svete. Pomoc pre ukrajinských exportérov komodít prišla ešte vlani prostredníctvom tzv. koridorov solidarity, avšak podľa slov pani Jansen je potrebné zintenzívniť rokovania medzi OECD a Ukrajinou a nadviazať významnejšiu spoluprácu s Ukrajinou.

Veľkou výzvou pre agro-potravinársky sektor je naplnenie potrieb rastúcej svetovej populácie pri zachovaní záväzkov na eliminovanie klimatickej zmeny. Snaha uživiť rastúcu populáciu sveta vo svetle ambicióznych environmentálnych politík je o to ťažšia, že v nasledujúcom desaťročí by sa mala globálna produkcia potravín zvýšiť o 28 %. Prístup jednotlivých štátov (resp. ich združení) k tejto problematike je pomerne rozdielny, preto je úlohou OECD podrobná analýza týchto politík a hľadanie riešení, akým spôsobom zladiť predstavy vedení zástupcov agrárnych rezortov a rezortov ochrany životného prostredia (ale aj environmentálnych organizácií). Pri posudzovaní uhlíkovej stopy producentov potravín je podľa OECD dôležité zostaviť objektívnu metodiku jej výpočtu, pretože tento aktuálny parameter môže v niektorých štátoch limitovať tieto firmy pri ich prístupe ku komerčným úverom a tiež obmedzovať ich vstup na burzu cenných papierov.

 

Marián Dukes, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov