tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Brusel zatiaľ nenašiel riešenie pre ukrajinský poľnohospodársky export alternatívnou cestou cez východnú Európu. Poľsko sa preto naďalej vyhráža uzavretím hraníc od 15. septembra.

Po skončení „dohody o obilninách“ v Čiernom mori je vývoz ukrajinského poľnohospodárstva do EÚ alternatívnymi „cestami solidarity“ potrebnejší ako kedykoľvek predtým, no v žiadnom prípade nie je bez konfliktov. Prepravy sú vnímané kriticky najmä v predných krajinách, ako je Poľsko, pretože príliš veľa ukrajinského tovaru uviazlo v posledných mesiacoch na východoeurópskych trhoch a dostali tam trhové ceny pod tlak.

S cieľom upokojiť nálady Európska komisia schválila ďalší program pomoci pre poľské poľnohospodárstvo. Vláda vo Varšave môže použiť celkovo 176 miliónov eur na poskytnutie likviditných úverov poľnohospodárskym spoločnostiam, ktoré sa dostali do ťažkostí v dôsledku „súčasnej geopolitickej krízy“.

Telus: Buď Brusel, alebo zatvoríme hranice

Je otázne, či posledný z niekoľkých balíkov pomoci bude stačiť na rozpustenie poľského odporu voči vývozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov pozemnou cestou na západ. V každom prípade poľský minister pôdohospodárstva Robert Telus minulý týždeň opäť potvrdil, že Varšava od 15. septembra uzatvorí svoje hranice s Ukrajinou, ak dovtedy tento krok neurobí sám Brusel. Telus zdôraznil, že rozhodnutie nebolo namierené proti Ukrajine, ale skôr predstavovalo nevyhnutné opatrenie na ochranu vlastných farmárov.

Na druhej strane poľsko-ukrajinskej hranice sa pravdepodobne vytvorí výrazný logistický a politický tlak. Napriek obmedzeniam v poľnohospodárstve, ktoré spôsobila vojna, ukrajinský obilný zväz očakáva v tomto roku úrodu od 69,0 do 76,8 milióna ton obilia a olejnín. Vrátane zvyškov zo starej úrody by bolo k dispozícii približne 50 miliónov ton na vývoz na svetový trh, ak by boli všetky vývozné kanály otvorené. Po tom, čo Rusko odstúpilo od obchodu s obilím, horúčkovito sa hľadajú ďalšie možnosti exportu, napríklad cez Moldavsko alebo Chorvátsko.

 

Z topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: aliancia obrázkov / NurPhoto | Artur Widak

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov