Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Po viac ako roku od opätovného udelenia akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA)  Európska komisia potvrdila, že 25 % korekcie za chyby a podvody s agrodotáciami z minulosti sa už nevzťahujú na platby vyplatené farmárom od posledného kvartálu 2022. To znamená, že projektové výzvy v hodnote vyššej ako 700 miliónov EUR budú plne financované z európskych zdrojov a nebude nimi nutné zaťažovať štátny rozpočet.

,,Ďakujem celému tímu PPA aj spolupracovníkom z ministerstva, ktorí robili všetko pre to, aby očistili agentúru, presvedčili a ubezpečili aj Európsku komisiu, že v nej neexistuje žiadny priestor pre podvody a korupciu. Vďaka ich nasadeniu už nemusí štátny rozpočet, a teda všetci občania SR, doplácať na šafárenie s agrodotáciami za predošlých vládnych garnitúr,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Pre celý agrorezort je informácia zásadná najmä v súvislosti s vyplácaním projektových výziev pre poľnohospodárov a potravinárov v súhrnnej hodnote vyššej ako 700 miliónov EUR. Projekty z uzavretej výzvy podopatrenia 4.2 sú už vyhodnotené a PPA zasiela žiadateľom rozhodnutia.  Modernizačné projekty sú kľúčové pre znižovanie miliardového investičného dlhu v našom potravinárstve, zvládnutie energetickej krízy a zvyšovanie konkurencieschopnosti našich poľnohospodárov a potravinárov. 

Rokovania s Európskou komisiou o minimalizovaní korekcie za minulé obdobie ešte stále pokračujú. Minister Vlčan predpokladá, že táto otázka bude uzavretá v krátkom čase.

,,Verím, že aktuálne nastavenie PPA a ministerstva, ktoré už neumožňuje machinácie a podvody s dotáciami, sa v rezorte zachová aj po mojom odchode z funkcie. Veľkú nádej vkladám do samotných poľnohospodárov, ktorí sami odmietajú návrat do minulosti, keď PPA fungovala iba pre spriaznených ľudí,“ uzavrel minister Vlčan.

 

Tlačová správa MPRV SR

PDF ikonaOficiálny list z Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskej komisie    

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov