Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Dlhotrvajúce sucho spôsobuje v Argentíne veľké straty na dobytku a úrode. V niektorých regiónoch za posledné tri roky takmer nepršalo. Môže za to poveternostný fenomén La Niña. V provincii Santa Fe úrady odhadujú, že už uhynulo okolo 3000 kráv. Ohrozených je asi 26 miliónov kráv, čo by bola asi polovica celej populácie argentínskeho dobytka.

Masívny pokles úrody sóje

Argentína sa obáva exportných strát v dôsledku veľkého sucha. Úroda sóje v Argentíne klesne v aktuálnej sezóne o štvrtinu. Podľa obilnej burzy v argentínskom meste Rosario by malo byť možné zozbierať iba 37 namiesto 49 miliónov ton sóje. Ak by boli prognózy správne, bola by to tretia najhoršia úroda za posledných 15 rokov. Obrovské straty sa očakávajú aj pri pšenici a kukurici.

Pre Argentínu znamenajú tieto neúspechy veľké straty. Poľnohospodárstvo je jedným z hlavných zdrojov príjmov v krajine. Burza obilia v Rosariu očakáva straty okolo 8 miliárd amerických dolárov. Vývoj v Argentíne bude mať pravdepodobne vplyv aj na svetový trh a globálnu situáciu v oblasti dodávok.

 

Z agrarheute preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Adobestock

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov