Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Keďže farmár dostal 2-krát do roka príkaz kosiť okraje vlhkých lúk v prírodnej rezervácii, teraz ho odsúdili. Sám z toho nemal žiadny úžitok.

Okresný súd v Tettnang udelil pokutu 3 000 € farmárovi z východnej oblasti Bodamského jazera za to, že príliš často kosil ramená mokrých lúk v Eriskircher Ried. Len preto, že to nebola jeho chyba, sudca znížil pokutu, pôvodne sa plánovalo 5 000 €, informuje Südkurier.

Farmár na súde uviedol, že kosbu v roku 2019 vykonal na základe objednávky. Napríklad zamestnanec Agentúry na ochranu životného prostredia vysvetlil, že prvé 2 roky môže kosiť 2-krát, argumentoval, že kvôli odberu dusíka. Druhá kosba bola povolená len so súhlasom orgánu ochrany prírody v prípade zvýšeného porastu, cituje denník z pojednávania.

Za žiadnych okolností by sa nemalo všetko kosiť, inak by si hmyz a vtáky už nemohli nájsť potravu, uvádza lokalita ochrany prírody. Biológ vysvetlil, že biotopy by sa aj tak mali kosiť len každé 2 roky, inak by sa oblasť nedala modernizovať.

Na poľutovanie ochranárov bola plocha aj tento október pokosená. Deutsche Bahn medzičasom odkúpili lúky ako kompenzačné územie pre elektrifikáciu železničnej trate. Obvinený farmár potom podľa Südkurier dostal od subdodávateľa pokyny na kosenie a čistenie trávnatých porastov 2-krát do roka. Preto predpokladal, že už neexistujú žiadne podmienky. Jeho syn na lavici svedkov protestoval, že druhá kosba nemala žiadny osobný prospech. Sudkyňa preto považovala údajné úmyselné porušenie za porušenie skôr z nedbanlivosti.

Tento článok vyvolal aj veľkú diskusiu. Prekladáme pre vás časť z nej

„Kto je na vine? Legislatíva. Politici sú tak ovplyvnení zrejme ochranármi, že všetko v Nemecku treba nejako regulovať. Ak nekosíte, je to nanič, ak kosíte príliš často, tiež to nie je dobré. Pri toľkých zbytočných podmienkach sa už cez to nedostane ani ten, kto má s tým niečo do činenia. Byrokratizujeme sa k smrti.“

„V tejto súvislosti by ma tiež zaujímalo, prečo areál niekoľkokrát zmenil majiteľa. Skoro to znie, ako keby bolo potrebné miesto na greenwashing v krátkom čase a po dokončení stavebného projektu sa bude opäť predávať.“

„Chyba je jednoznačne na strane klienta. Ako má zhotoviteľ vedieť, aký koncept využitia má vlastník dohodnutý s orgánmi ochrany prírody? Je to prípad na odvolanie.“

„A potom chcete inšpirovať poľnohospodárstvo pre ochranu prírody? Pri takýchto úlohách by som nepohol ani prstom.“

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Tastowe

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov