Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Pre neonikotinoidy klotianidín a tiametoxám, ktoré sú škodlivé pre včely, bude čoskoro existovať 0 % tolerancia pre rezíduá v dovážaných poľnohospodárskych produktoch.

Maximálne hladiny rezíduí dvoch účinných látok neonikotinoidov klotianidínu a tiametoxámu v dovážaných poľnohospodárskych výrobkoch, ktoré sa uplatňujú v Európskej únii, sa s najväčšou pravdepodobnosťou čoskoro znížia na najnižšiu hodnotu, ktorá sa dá merať pomocou najnovších technológií.

Oznámila to minulý týždeň v Bruseli Európska komisia. Hodnoty sú znížené aj pri potravinách vyrobených v EÚ, pre ktoré už boli maximálne prípustné hodnoty podľa Komisie „veľmi nízke“. Kvalifikovaná väčšina členských štátov v Stálom výbore pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá (SCoPAFF) 2.10. 2022 schválila zodpovedajúci návrh.

Návrh nariadenia sa predkladá Rade a Európskemu parlamentu; potom majú dva mesiace na odpoveď. Ak obe inštitúcie nevznesú námietky, nariadenie bude podľa Komisie prijaté začiatkom budúceho roka.

Klotianidín a tiametoxám sú nebezpečné pre včely medonosné

Bruselský úrad pripomína, že podľa hodnotenia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) predstavujú klotianidín a tiametoxám vysoké riziko pre opeľovače, akými sú včely medonosné. Z tohto dôvodu bolo ich vonkajšie používanie v EÚ zakázané už v roku 2018.

Niektoré členské štáty však opakovane udelili svojim poľnohospodárom núdzové povolenia aj po zákaze, vrátane Rakúska, Belgicka, Dánska, Španielska, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Zodpovedná komisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidesová označila postup za „jednorazový“. Po prvýkrát boli maximálne hladiny určitých aktívnych zložiek v prípravkoch na ochranu plodín znížené, aby sa zohľadnil globálny vplyv na životné prostredie. Len čo teraz odsúhlasené pravidlá vstúpia do platnosti, dovážané produkty už nebudú môcť podľa Kyriakidesa obsahovať zvyšky týchto dvoch neonikotinoidov.

Bruselská komisia navyše zdôrazňuje, že pripravovaným nariadením bude spĺňať aj normy a záväzky Svetovej obchodnej organizácie (WTO). O projekte bolo informovaných niekoľko členov ženevskej organizácie.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímky: Bekhove

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov