BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Konflikt o cieľoch zníženia dusíka v Holandsku naďalej tlie a môže sa kedykoľvek znovu rozhorieť. Ako k tomu došlo a aké je pozadie?

Hnojovica pred domom ministra, horiace balíky sena, výstrely polície: v Holandsku koncom júna prepukla sústredená frustrácia farmárov v násilné, niekedy radikálne protesty. A zatiaľ nie je v dohľade žiadne riešenie. Ako k tomu prišlo a čo stojí za plánmi holandskej vlády na zníženie dusíka – prinášame krátky prehľad.

Čo sa stalo?

Od 80. rokov minulého storočia je v Holandsku príliš vysoké znečistenie dusíkom. Na vine nie je len poľnohospodárstvo, ale k problému prispievajú organické a minerálne hnojivá. Holandsko dokázalo od roku 1990 znížiť svoje emisie o viac ako polovicu. Ale to nestačí. Najmä v prípade amoniaku (NH3) je stále potrebné konať. V roku 2015 napríklad holandská vláda vydala takzvaný akčný plán pre dusík. Najvyššiemu súdu v Holandsku však prijaté opatrenia stále nestačili. V roku 2019 rozhodla, že vláda to musí zlepšiť.

Čo chystá vláda?

Súčasná vláda pod vedením premiéra Marka Rutteho zriadila v roku 2022 ďalší post pre dusík a prírodu. Zodpovedná ministerka Christiane van der Wal má v Nemecku hodnosť štátnej ministerky a podlieha ministerstvu poľnohospodárstva. Začiatkom júna predstavila nové plány na redukciu dusíka. Do roku 2030 sa majú emisie dusíka znížiť o 50 %. Pre každú oblasť sú stanovené ciele zníženia. To „ako?“ dosiahnuť cieľ je ponechané na jednotlivé regióny. Postihnuté nie je len poľnohospodárstvo. Odvetvie dopravy a stavebníctva sú tiež hlavnými producentmi emisií. A aj oni musia znížiť emisie. Pre mnohé farmy však môže toto oznámenie znamenať koniec. Pretože v niektorých regiónoch by malo dôjsť k zníženiu o 70 %, v oblastiach Natura 2000 dokonca o 95 %. V prípade fariem ministerstvo triezvo konštatuje, že v konečnom dôsledku sú tri možnosti: stať sa udržateľnejšími, presťahovať sa alebo zastaviť. Podľa prepočtov ministerstva financií by sa muselo vzdať okolo 11 200 fariem a ďalších 17 600 by muselo výrazne zredukovať stavy, aby sa dosiahlo cielené zníženie. V Holandsku je v súčasnosti okolo 53 000 fariem. Na dosiahnutie svojho cieľa chce vláda do roku 2030 dať k dispozícii 24,3 miliardy €.

Reakcie

Keďže niektorí farmári už nevidia perspektívu pre svoje farmy, v uliciach vypukla frustrácia. Niekedy radikálnymi prostriedkami. Niektorí sa prišli k domu ministerky pre prírodu a dusík Christiane van der Wal a vykydali hnoj pred jej dom. Cesty boli zablokované. Výzva znela "zatvoriť celú krajinu". Boli tam stovky kilometrov zápch. Situácia sa vyhrotila natoľko, že polícia vystrelila na jeden z traktorov. Policajti predpokladali, že 16-ročný vodič traktora chcel kormidlovať smerom k nim. Nesprávny úsudok, ako neskôr priznal šéf holandskej polície Gery Veldhuis. Strela len tesne minula 16-ročného mladíka.

Holandský zväz farmárov (LTO) zdieľa hnev a rozhorčenie farmárov, pretože by to malo katastrofálne následky pre farmy a vidiecke oblasti ako celok: „Vláda chce použiť 25 miliárd peňazí daňových poplatníkov na plány, ktoré neboli vypočítané. Ekonomický, sociálny a kultúrny vplyv tejto ničivej politiky v oblasti dusíka nie je známy, ako sa teda dá hovoriť o budúcich vyhliadkach? “, spýtal sa prezident Holandského zväzu farmárov Sjaak van der Tak. Napriek tomu združenie vyzvalo, aby sa toto sklamanie prejavilo len na schválených demonštráciách. Nezákonné činy ohrozovali podporu spoločnosti.

Čo bude ďalej?

Nakoniec, aby sa veci urovnali, vláda navrhla „nezávislého vyjednávača“, ktorý by hovoril s farmármi. Voľba padla na Johana Remkesa, bývalého ministra a uznávaného odborníka na problematiku dusíka. Združenie farmárov rešpektovalo Remkeho zvolenie, ale odmietlo ho, pretože stále existovali obavy, že hlasy farmárov nie sú dostatočne vypočuté. Hovorca ministerstva pôdohospodárstva povedal, že rokovania sa budú konať v blízkej budúcnosti.

Okrem toho už pred vyhlásením vládnych plánov predložilo združenie farmárov vlastný návrh spolu so združeniami ochrany prírody a podnikateľmi. To by viedlo k zníženiu dusíka o 40 % do roku 2030. Tento plán by mal podľa hovorkyne LTO aj širokú podporu farmárov. Podľa ministerstva pôdohospodárstva však nie je dostatočne rozsiahly, aj keď má dobré prvky. O redukčných cieľoch nemožno diskutovať, iba o „ako?“.

Takže situácia zostáva na mŕtvom bode. Vláda je nútená konať tak, ako ich Najvyšší súd odsúdil na nápravu. Keďže však dotknuté firmy a združenia nemajú pocit, že sa ich to dostatočne dotklo, rozhorčenie je stále veľké a riešenie je v nedohľadne.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: IMAGO / ANP

Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov