Múčnatka repky obvykle nebýva v centre pozornosti pestovateľov. Väčšinou sa zaraďuje k menej významným patogénom repky, čo však neplatí vo všetkých pestovateľských ročníkoch. Niekedy sa totiž v porastoch objaví vo väčšom meradle, čo môže pestovateľov nepríjemne prekvapiť.
Múčnatka repky obvykle dominuje na jeseň, v zime sa zväčša so staršími listami akoby vytratí a v jarnom období bujného nárastu biomasy repky ustúpi do úzadia. Niekedy sa s príchodom netypicky teplého a suchého počasia koncom kvitnutia môže objaviť opäť. Ani v období dozrievania porastov nebýva zvláštnosťou, že celý porast repky v priebehu 1-2 týždňov dostane nádych belavého sfarbenia. Múčnatka sa totiž môže objaviť na všetkých rastlinných orgánoch, vrátane šešúľ.
Symptómy, výskyt
Múčnatku repky spôsobuje huba Erysiphe cruciferarum. Je to ektoparazit s exogénnym mycéliom, preto dynamika a škodlivosť rozvoja choroby nie je taká intenzívna, ako napr. pri plesniach alebo hnilobách. Prvé symptómy sa objavujú v rôznych rastových fázach, vo forme veľmi nenápadných škvŕn alebo vo forme jemného múčnatého povlaku, rozširujúceho sa excentricky z miesta vzniku infekcie. Povlak mycélia je obvykle veľmi jemný a postupne sa rozširuje po povrchu listov. V niektorých prípadoch sa môže rozvinúť v klasický, pomerne hustý, biely múčnatý povlak, podobne ako pri iných múčnatkách. V dôsledku silného napadnutia môžu listy niekedy predčasne žltnúť a odumierať.
Repka nie je jediným hostiteľom, huba okrem repky napáda kapustu, karfiol a iné kultúrne a divé rastliny z čeľade Brassicaceae. Patogén je obligátny parazit, t.j. je schopný vývoja iba na zelených (živých) častiach hostiteľa. Z tohto dôvodu môžu byť zdrojom infekcií počas vegetácie iba vegetujúce, napadnuté rastliny repky alebo iných hostiteľských rastlín. Z mikroskopického hľadiska sú zdrojom infekcie konídiá, tvoriace sa na povrchu exogénneho mycélia na škvrnách. Konídiá sú prenosné vetrom a dažďom. Ďalším možným zdrojom infekcie sú plodnice - kleistotéciá a v nich obsiahnuté askospóry, ktoré sa niekedy tvoria na múčnatom povlaku ako drobné čierne bodky.
Vyšší výskyt múčnatky možno očakávať v rokoch s teplým a suchým letom, v ktorom sa vyskytne vlhké a daždivé obdobie s teplotami okolo 15-20°C. Celkom neočakávané a vysoké napadnutia (aj chemicky ošetrených) porastov môže priniesť aj extrémny priebeh počasia na jeseň, najmä ak je jeseň príliš dlhá, teplá a suchá a porasty repky sú prerastené a bujné.
prof. Ing. Kamil Hudec, PhD.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Snímky: autor článku
Celý článok bol zverejnený v AGROMAGAZÍNe 06/2022 na s. 30-31.
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.