LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

Jahňacie je v kurze. Veľký nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a vysoké poplatky za inšpekciu mäsa, boli však základné témy valného zhromaždenia Nemeckého zväzu pre jahňacie mäso (Wirtschaftsvereinigung deutsches Lammfleisch - WDL).

Vyhliadky pre chovateľov oviec a jahniat sú pozitívne. Ukázalo sa to na valnom zhromaždení Nemeckého zväzu pre jahňacie mäso, ktoré sa konalo minulý týždeň v Berlíne.

Aj keď počet chovateľov a najmä obchodníkov v posledných rokoch naďalej klesá, jahňacie je na vzostupe, vysvetlil predseda WDL Josef Baumann. Jahňacie mäso sa podľa neho produkuje najmä využívaním trávnatých plôch a v rámci ochrany krajiny a pobrežia.

V časoch nedostatku tovaru a rastúcich nákladov na koncentráty by tento aspekt mal byť čoraz dôležitejší a mohol by viesť aj k prehodnoteniu šľachtiteľskej práce. So stupňom sebestačnosti s jahňacinou menej ako 45 % a rastúcou moslimskou populáciou sú vyhliadky do budúcnosti celkom pozitívne, hovorí Baumann.

Veľký nedostatok kvalifikovaných pracovníkov

Privítal aj rozhodnutie nemeckej vlády o opätovnom zavedení prémie na ovce a kozy v pripravovanej spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) s cieľom zlepšiť ziskovosť v sektore. Predseda WDL vyjadril ľútosť nad veľkým nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. Dôvodom sú okrem iného aj prekážky pre ľudí z tretích krajín ochotných pracovať. Baumann ako ďalší problém označil „často výrazne nadmerné" poplatky za kontrolu mäsa.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov