LG Architect

Streda 29.júna 2022, meniny má Peter/Pavol/Petra, zajtra Melánia

Chovatelia ošípaných sú naštvaní. Hoci nemecký trh s jatočnými ošípanými opäť bojuje s prevismi, početné jatočné zvieratá sa dovážajú. Kto nakupuje a prečo?

Už pár týždňov sa hovorí, že nemecké bitúnky nakupujú viac ošípaných zo zahraničia, aby vytvorili tlak na domáci trh. To je pre mäsiarov lákavé aj preto, že u niektorých našich susedov sú ceny výrazne nižšie. Čo je za fámou pravdy a prečo vôbec bitúnky kupujú jatočné ošípané v zahraničí?

Najprv fakty

Hlavným dodávateľom jatočných ošípaných je tradične Holandsko. V doterajšom roku sa dovoz pohyboval v priemere nad 9 000 jatočných ošípaných týždenne. V 17. a 18. kalendárnom týždni sa však dovoz výrazne zvýšil na takmer 19 000 zvierat – teda dvojnásobok (pozri graf).

Vzhľadom na celkový počet zabitých zvierat v Nemecku približne 780 000 zvierat týždenne je to pomerne málo zvierat (asi 2,5 %). Napriek tomu na narušenie predajného trhu často stačí niekoľko percentuálnych bodov. V každom prípade majú nemeckí chovatelia ošípaných malé pochopenie, pretože v posledných týždňoch bolo k dispozícii viac než dosť nemeckých jatočných ošípaných. Trh dokonca od Veľkej noci zápasí s miernymi prevismi.

Ale kto kupuje tieto zvieratá a prečo?

Na túto otázku bitúnok Vion vysvetlil, že na dva roky prestal dovážať jatočné ošípané zo svojej domovskej krajiny na jatočné spracovanie v nemeckých lokalitách. Prečo by aj mal, veď holandský jatočný gigant má v Holandsku dostatok kapacít.

Vo Westfleisch je to podobné. Manažér nákupu Heribert Qualbrink spoločnosti vysvetľuje, že v Holandsku už dlho nekúpili žiadne jatočné zvieratá a ani to neplánujú. Naopak, sústreďujú sa na vlastné nemecké partnerské firmy a tovaru majú momentálne viac než dosť, hovorí.

Tönnies kupuje "Holanďanov", ale pre iné trhy

S Tönnies je to trochu komplikovanejšie. Hovorca spoločnosti Fabian Reinkemeier bez uvedenia konkrétnych čísel vysvetľuje, že Tönnies už dlhé roky nakupuje zvieratá zo zahraničia. Vždy sú to však ošípané rôznej kvality a stupňov welfare zvierat v zahraničí, ako napr. „Beter Leven“, „Tesco Welfare“ alebo „Marks & Spencer“, ktoré nemeckí chovatelia ošípaných nedokázali dodať. „Produkty z týchto ošípaných zo zahraničia sa potom takmer úplne vracajú do týchto krajín,“ vysvetľuje Reinkemeier.

Potvrdzuje, že v 18. týždni bola dovozná kvóta o niečo vyššia ako predtým. Išlo však aj o špecifický dopyt zahraničných odberateľov po holandskom bravčovom mäse. Tieto jatočné zvieratá by nezaťažili nemecký trh, zdôraznil. „Rozhodne odmietame, že zámerne lacno nakupujeme zahraničné ošípané, aby sme vytvorili tlak na nemecký trh,“ zdôraznil Reinkemeier.

Žlté poznávacie značky a fámy

Bol podráždený, že občasné spozorovanie kamiónov so žltými poznávacími značkami na bitúnkoch viedlo k takýmto diskusiám. Aj vo Westfleisch sa ľudia občas dostanú do „podozrenia“. Omylom, pretože v pohraničí spolupracujú aj s holandskými špedíciami. Ale tie by potom vozili výkrmové ošípané z nemeckých fariem.

Nikto to nechce byť!?

Hľadanie kupca pre dodatočné holandské ošípané bolo neúspešné aj v strednej triede. Na bitúnku Manten v Gelderne v Porýní boli prekvapení. "Dovezené ošípané sme už dlho nespracúvali," hlási jeden z konateľov. V Belgicku sa kúpilo len niečo, keď výkrmcovia ošípaných v Nemecku v marci nechceli predať svoje zvieratá na rýchlo rastúcom trhu. "V prípade previsov nemá dovoz vôbec zmysel," vysvetľuje Sebastian Manten.

Podobný obraz možno vidieť aj u Simona Fleisch vo Wittlichu v Porýní-Falcku. „V priemere jatočne usmrcujeme a spracúvame vlak holandských vykŕmených ošípaných približne každé dva týždne,“ vysvetľuje John R. Krupp, ktorý je tu zodpovedný za medzinárodný obchod. V kalendárnych týždňoch 17. a 18. bol prijatý iba jeden vlak holandských ošípaných.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov