BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Začali sa populárne samozbery jahôd. Pestovatelia lákajú na autentickú chuť plodov a aj napriek vysokej inflácii ceny tohtoročnej úrody zvýšili len mierne.

Pestovatelia jahôd otvorili svoje polia pre zberačov na viac ako tridsiatke miest prevažne v južne položených častiach Slovenska. Úroda jahôd by mala byť výborná. O sľubne vyzerajúcej sezóne však môžu hovoriť len tí profesionálni pestovatelia, ktorí nepodcenili jarné prízemné mrazy a pre kvitnúce jahody zabezpečili dostatočne intenzívnu protimrazovú ochranu. Odmenou sú im polia plné jahôd a návštevníkov.

Samozbery sú pre pestovateľov každoročne náročné na zabezpečenie dostatočného množstva ľudí, s ktorými by stihli v správnom čase pozbierať vypestovanú úrodu. Už niekoľko rokov sa totiž stáva pravidlom, že časť ovocia nedokážu pestovatelia práve pre chýbajúce množstvo brigádnikov načas pozbierať a plody následne hnijú na zemi. Tento rok budú preto v sadoch a na poliach pomáhať aj Ukrajinci, ktorí majú záujem aj o prácu pri samozberoch. Jahody budú zbierať i na konci ich dozrievania, teda v čase, keď je už na poliach len minimum zákazníkov.

„Našim cieľom je pozbierať čo najviac úrody. Kvalitné slovenské jahody svojou autentickou chuťou a vôňou vysoko prevyšujú dovozové plody, ktoré sa k nám vozia nezrelé a sú oproti našim plodom aj o dosť tvrdšie. Vzhľadom na benefity slovenských jahôd, vynaloženú ľudskú prácu a finančnú náročnosť pestovania ich nesmieme nechať zhniť na jahodoviskách“, uviedol predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga (únia je členom SPPK).

Zdražovanie sa prirodzene prejavilo aj v nákladoch na pestovanie jahôd, ktoré stúpli približne o 5-10 %. Pestovatelia počas sezóny na zabezpečenie kvalitnej úrody používajú drahú protimrazovú ochranu, ktorá ich počas tejto jari vyšla na 3,5 mil. eur. Stúpli ceny energií, vody, pohonných hmôt, hnojív či slamy, ktorá sa kladie pod jahodové trsy. Pestovatelia sú preto nútení vývoju cien prispôsobiť aj ceny pre spotrebiteľov, ktoré zvýšili cca o 5% oproti minulému roku.

Slovenskí ovocinári v tomto roku pestujú jahody približne na 200 hektárovej výmere. Spotreba jahôd sa za ostatné roky ustálila na jednom kile na obyvateľa a rok. Aj vzhľadom na benefity jahôd vypestovaných na Slovensku chcú pestovatelia záujem o tieto produkty u zákazníkov zvyšovať, keďže napríklad v roku 2009 sme zjedli takmer dve kilá jahôd na osobu a rok.

 

 

Tlačová správa SPPK

Ilustračná snímka: https://pxhere.com/

tlačová správa, SPPK

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov