BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Martin Häusling (nemecký europoslanec, Zelení) tvrdí, že farmári prikrmovaním dobytka obilím ženú hovädzí dobytok k vysokej výkonnosti. Na zmiernenie nedostatku obilia odporúča v chove dobytka používanie zeleného krmiva.

Vzhľadom na celosvetový nedostatok obilia v dôsledku ukrajinskej vojny žiada europoslanec za Stranu zelených Martin Häusling zmenu v krmive pre zvieratá. Bio farmár pre Radio Bayern 2 povedal, že farmári kŕmia svoje zvieratá príliš intenzívne – najmä pri výkrme dobytka.

„Nie preto, že by to potrebovali, ale preto, že skracujeme obdobie výkrmu alebo preto, že kravy dávajú viac mlieka,“ povedal Häusling a dodal: „S množstvom obilia sme ich hnali na vysoký výkon. Môžeme to zmeniť.“ Aj kravy sa dajú kŕmiť inak, veď sú predovšetkým užívateľmi trávnatých plôch.

Celosvetovo sa 20 % obilia spotrebuje na kŕmenie zvierat, v Európe je to 60 %, sťažuje sa zelený politik. Aj na to treba myslieť.

Häusling sa vyslovil aj za „rapídne obmedzenie“ výroby agropalív. V Európe sa v súčasnosti asi 12 % úrody spracováva na agropalivá, ktoré sa dajú použiť aj ako potraviny.

Häusling očakáva, že farmári budú pestovať viac obilia kvôli zvýšeným cenám pšenice. To je samozrejme podnet na zmenu striedania plodín. Na druhej strane sa domnieva, že premena pôdy ležiacej úhorom na pestovanie pšenice nemá veľký zmysel, "pretože orná pôda, ktorá sa teraz využíva ako pôda ležiaca úhor, nie je najproduktívnejšia. To nám veľa nepomôže."

Zánik fariem v dôsledku neúspešnej politiky

Häusling sa k poľnohospodárskej politike vyjadril už minulý týždeň. Nová štúdia ukazuje, že štrukturálne zmeny stáli milióny pracovných miest vo vidieckych oblastiach – a budú stáť ďalšie milióny, ak politici nezasiahnu. Häusling preto žiada radikálnu zmenu dotačnej politiky.

„Poprední predstavitelia európskych farmárskych organizácií krčia plecami a akceptujú očividný, nikdy nekončiaci pokles počtu fariem ako istý druh zákona prírody. Len v rokoch 2003 až 2016 zanikla takmer tretina fariem. Do roku 2040 však ďalším dvom tretinám zo zostávajúcich približne 10 miliónov fariem hrozí, že to vzdajú. Aby nakoniec nezostali ani 4 milióny – štvrtina dnešnej úrovne,“ sťažuje sa politik.

Obáva sa, že rastúca koncentrácia v priaznivých lokalitách bude stále viac a viac sťažovať primeranú implementáciu cieľov ochrany druhov, vôd a klímy, najmä preto, že zmenšujúci sa počet podnikov spôsobuje, že veľkosť územia sa zvyčajne značne zväčšuje.

A ak plošné prémie zostanú ústredným nástrojom politiky EÚ, „tak katastrofálna špirála zostane stále v pohybe a bude naďalej poháňaná“. A pokračoval: "Potom veľké spoločnosti naďalej nehanebne zarábajú - a tie malé dostávajú almužnu, ktorá ich z dlhodobého hľadiska neudrží konkurencieschopnými."

 

 Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov