BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Aktuálny prieskum z dielne Copa-cogeca potvrdil zložitosť situácie európskych poľnohospodárov najmä v dôsledku vzrastajúcej nestability trhov, vysokých cien vstupov do výroby a byrokracie.

Výsledky prieskumu, do ktorého bolo zapojených viac ako 800 farmárov, navyše potvrdzujú aj najnovšie údaje z Eurostatu, ktorý očakáva v roku 2016 ďalší pokles príjmu farmárov o 2 %, pričom už rok 2015 patril k mimoriadne zložitým pre mnohé farmy v EÚ.

Generálny tajomník Copa-cogeca Pekka Pesonen vo svojom prejave v Bruseli zdôraznil, že situácia zostáva nepriaznivá aj napriek miernemu koncoročnému oživeniu na trhu s mliekom a bravčovým mäsom. Farmári musia čeliť čoraz väčším výzvam, počnúc volatilnými trhmi, vysokými cenami vstupov, zvyšovaním nárokov spotrebiteľov a ruským dovozným embargom končiac. Komplikácie spôsobuje aj zvyšovanie úrovne byrokracie v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Zložitá situácia v rastlinnej výrobe sa čoraz intenzívnejšie premieta do zhoršovania očakávaní poľnohospodárov už aj v tomto sektore, dodáva generálny tajomník. Údaje publikované z európskeho štatistického úradu o predpokladanom priemernom budúcoročnom znížení príjmov však zahŕňajú významné rozdiely v rámci jednotlivých krajín zapojených do prieskumu. Najväčší medziročný prepad príjmov sa očakáva v Estónsku (-25,5 %) a Dánsku (-25 %). Prognóza nižších farmárskych príjmov platí okrem Poľska a Rumunska aj pre Francúzsko (-15,8 %), Belgicko (-12,4 %), Lotyšsko (-12,3 %), Slovinsko (-10,7 %), Taliansko (- 7,7 %), Nemecko (-4,7 %), Veľkú Britániu (-4,0 %), Luxembursko (-1,6 %), Grécko (-1,2 %) a Švédsko (-0,1 %). Tieto výsledky znova podčiarkujú potrebu stabilnej, zjednodušenej a trhovo orientovanej SPP.

Zo zdrojov Copa-cogeca preložil a upravil:

Miroslav Záhradník, NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov