tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Vojna na Ukrajine a z nej vyplývajúce zavedenie sankcií EÚ voči Rusku napumpovalo ceny zemného plynu v Európe na rekordné úrovne.

Tento faktor pritom výrazne prehovorí do výrobných nákladov farmárov pri pozberovej úprave obilnín. Kritickou plodinou je v tomto prípade kukurica, ktorá štandardne potrebuje dosúšať na skladovaciu vlhkosť 14 %, keďže sa najčastejšie zberá pri vlhkosti zrna medzi 18 až 22 %, no občas i 25 %. Podľa predsedu Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS) Mariána Uhríka je v SR potrebné každoročne v rámci pozberovej úpravy dosušiť medzi 1,1 až 1,5 mil. ton kukurice na zrno. Zväz pritom očakáva, že ceny zemného plynu ako hlavného média pre sušenie medziročne stúpnu medzi 250 až 300 %. Predstavitelia ZVKSOS pritom, žiaľ, nemôžu vylúčiť aj riziko, že plynu bude v čase zberu kukurice v Európe nedostatok a teda jeho distribúcia sa bude musieť racionalizovať. Finálne ceny zemného plynu tak ešte môžu fluktuovať, pričom vonkoncom nemožno vylúčiť ich ďalší vzostup nahor.

Pre poľnohospodárov to znamená, že za sušenie kukurice si budú musieť túto jeseň poriadne priplatiť. Viacerí farmári aj preto už teraz kontrahujú ceny kukurice v zberovej vlhkosti, aby znížili riziko neúmerného poklesu finálnej realizačnej ceny v prípade, že zozbierajú kukuricu pri vyššej vlhkosti a súčasne cena plynu do zimy zamieri ešte vyššie. Alternatívou zrejme bude i ponechanie kukurice „dlhšie na koreni“, čo dokáže rovnako čiastočne znížiť finálnu vlhkosť zrna.

Na aké ceny sušenia sa pripraviť? Veľká volatilita cien energií, ktorá momentálne panuje na trhu, komplikuje finálne nápočty. Náklady na sušenie však budú historicky vysoké. V spoločnosti ROD Skalica (člen skupiny Agrogroup) poskytujú servis pozberovej úpravy a uskladnenia agrokomodít, pričom podľa slov predsedu predstavenstva spoločnosti Ing. Radoslava Marečka sa náklady na sušenie môžu zvýšiť z vlaňajších 2 EUR na tonopercento na 5 až 8 EUR na tonopercento v nadchádzajúcej sezóne.  Ak teda pestovateľ zozbiera kukuricu s 20 % vlhkosťou zrna, na jej dosušenie na 14 % bude potrebné vynaložiť medzi 30 až 48 EUR na tonu produkcie. Pre poľnohospodára pritom môže byť rizikom kombinácia ďalšieho rastu cien energií, no súčasne korekcia cien plodín na trhoch. Cena kukurice na slovenskom trhu aj vplyvom riešenia solidárnych koridorov na ukrajinské vývozy obilnín cez EÚ ostatné dva mesiace stihla skorigovať z 350 EUR/t na 270 EUR/t. Zaplatiť ďalších 30 až 40 EUR/t za dosúšanie tak môže veľmi ľahko preklopiť ekonomiku výroby do straty, obzvlášť v prípade, ak sa cena kukurice do žatvy bude zosúvať ďalej nadol.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

Tento článok bol publikovaný v júlovom vydaní AGROMAGAZÍNU na s.30

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov