Čo poľnohospodárov zaujíma, je nielen speňaženie tohtoročnej úrody, ale aj s akými peniazmi okrem štátneho rozpočtu, čo však súvisí so spomínanou konsolidáciou, môžu aj z európskeho rozpočtu v budúcnosti počítať. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová obdržala od profesora Petra Strohschneidera písomnú správu pod názvom Stratégia dialógu o budúcnosti európskeho poľnohospodárstva, na ktorom pracovala skupina 30 expertov zo všetkých sektoroch agrárneho sektora.
V materiáli sa navrhuje skončiť s vyplácaním priamych platieb na plochu a namiesto nich zriadiť dva fondy z ktorých by sa mal financovať prechod z intenzívneho poľnohospodárstva na udržateľné postupy. Obidva by fungovali nad rámec Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, z ktorých prvý pod názvom Agropotravinský fond, by mal poľnohospodárom zabezpečiť jednorazové investičné prostriedky na ekologizáciu pôdneho fondu a zlepšenie životných podmienok chovu zvierat kam by patrilo aj financovanie zníženia stavu zvierat a s tým spojené ukončenie ich chovu. Druhý fond by sa mal využívať na obnovu prírody v súlade s novým Nariadením obnovy prírody, na ktorom sa európske inštitúcie už dohodli. Výsledkom zmien v agropolitike by mal byť nový hodnotiaci systém, ktorý by mal rešpektovať ekologické opatrenia pre každého farmára.
Najväčšou zmenou však bude doterajšie vyplácanie priamych platieb, ktoré sa vyplácali na farmárom na vlastnenú alebo prenajatú plochu aj bez toho, aby sa od nich požadovalo plnenie nejakých konkrétnych cieľov trebárs v ekologickej oblasti. V spomínanej správe sa navrhuje, aby sa dotačná politika zmenila len v prospech tých, čo peniaze najviac potrebujú, čo sú predovšetkým začínajúci mladí farmári. Na novom systéme vyplácania podpory bude komisia pracovať, pričom treba počítať že skončilo obdobie podpory veľkých fariem, ktorých zisk bol dosahovaný jednoduchou produkciou vo veľkom, čím sa však nepodporuje neustále spomínanú sebestačnosť. Potrebujeme podporovať viac aj pestovanie ovocia a zeleniny, ktoré dovážame zbytočne zo všadiaľ ako aj podporiť chov zvierat, na ktorý máme doma podmienky.
Pokiaľ ide o tohtoročné peňažné zdroje, tak sú k dispozícii ešte peniaze do poľnohospodárskych projektov v rámci Programu rozvoja vidieka na roky 2014-2022 zvýšené o takmer 80 miliónov eur a síce na nákupy nových strojov, modernizáciu objektov špeciálnej rastlinnej výroby tiež zvýšenia kapacít pre chov zvierat. Medzi posledné výzvy na čerpanie peňazí od Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory patria peniaze na kosenie lúk a pasienkov pod vlekmi na lyžiarskych svahoch na základe písomnej žiadostí Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá začína prijímať žiadosti v schéme štátnej pomoci na podporu živočíšnej výroby aj v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu. Podpora sa týka fyzických ako aj právnických osôb podnikajúcich len živočíšnej prvovýrobe. Pre poriadok veci si pripomeňme, že Pôdohospodárska platobná agentúra má od 16. októbra 2024 až do polovici októbra 2027 predĺženú akreditáciu.
Celý text nájdete v novembrovom vydaní AGROMAGAZÍNu na s.13.
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.
Hölcz, ekonóm