Štvrtok 22.februára 2024, meniny má Etela, zajtra Roman/Romana

Kolóny traktorov si to namierili priamo do centra Barcelony. Farmári zablokovali cesty po celom Španielsku na protest proti vysokým nákladom, byrokracii a lacnej konkurencii, ktoré sa prevalili z iných častí Európy. Španielski farmári sa tak pridávajú k neutíchajúcim protestom proti poľnohospodárskej byrokracii EÚ.

Počas druhého dňa protestov španielski farmári plánovali narušiť dopravu a stretnúť sa s miestnymi úradmi, aby vysvetlili svoje sťažnosti. V stredu popoludní (7.2. 2024) bolo v Španielsku zablokovaných približne 15 hlavných ciest.

Poľnohospodári v celej Európe, vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska, Belgicka, Holandska, Bulharska, Poľska, Grécka už zorganizovali takéto protesty. Tvrdia, že vďaka pravidlám Európskej únie na ochranu životného prostredia sú menej konkurencieschopní ako poľnohospodári v iných regiónoch, napríklad v Latinskej Amerike. Sťažujú sa aj na čoraz viac zaťažujúce byrokratické opatrenia.

"Cenu produktov vždy určuje obchodník, ktorý ich kupuje, a potom môžu nakupovať z iných krajín, ktoré nedodržiavajú rovnaké obmedzenia ako my," povedala 22-ročná farmárka Joan Mata počas cesty do Barcelony.

protesty ESP 2

V Castellóne na východnom pobreží Španielska farmári zablokovali hlavný vchod do prístavu traktormi, horiacimi pneumatikami a protestnými akciami. Policajní agenti demonštrantov odstraňovali jedného po druhom bez násilia, čím sa blokáda skončila.

"Je to úplne nespravodlivá súťaž," povedal pred bránami prístavu pestovateľ citrusových plodov Felipe Domenech (55). "Ak ovocie pochádza zo zahraničia, malo by byť vypestované za rovnakých podmienok."

Odborový líder Unai Sordo v utorok označil protestujúcich farmárov za podnikateľov, nie za robotníkov na farme, ale uviedol, že to neoslabuje legitímnosť ich požiadaviek.

"V niektorých požiadavkách majú pravdu a v iných menej," povedal novinárom.

Protesty podnietili španielsku vládu, aby rozdelila dodatočnú dotáciu vo výške 269 miliónov eur (290 miliónov dolárov) až pre 140 000 farmárov a Európsku komisiu, exekutívu EÚ, aby zrušila plán na zníženie používania pesticídov v bloku na polovicu.

 

Z Thepoultrysite preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímky: euronews.com a REUTERS/Nacho Doce

 

naj agromanažér 2023

Chovmat banner

agropoistenie

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov